Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

24. 06. 2013 o 16:31

Jarný záchranársky sen premenený na realitu

autor: Marián Škuba
2065x čítanéS Martinom Frigom, manažérom ŠK Futura Humenné, o tom, čo bolo, čo by malo v blízkej budúcnosti s humenským futbalom byť.

Po jeseni bol ŠK Futura Humenné ako prvý na zostupový odstrel. V akej rovine nádeje sa pohybovala Vaša viera na záchranu?

"V maximalnej, nakoľko sme sa rozhodli urobiť všetko pre záchranu, čomu sme venovali mnoho času a povedali sme si, že pokiaľ nič nezanedbáme, tak to zvládneme a vrátime humenský futbal kvalitou tam, kam v súčasnosti minimálne patrí. Aby sa mohol sen premeniť v realitu, bolo nutné káder posilniť"

Ako ste ako manažér klubu bol spokojný s novými hráčmi?

"Tréner mi avizoval požiadavky, na ktoré posty je potrebná zmena a až na jeden prípad - útočník Tkáč, ktorého však nahradil Voroňák, navrátilec z Jasenova, si myslím, že som mu to splnil na 100 percent. Počnúc brankárom Brudňákom, cez obrancu Jakubča a záložníkmi Mihokom a Popikom."

Odveta začala každým kolom meniť sen na realitu. Začali ste piatimi víťazstvami v rade. Prehra až v ôsmom jarnom zápase. Doma napokon iba víťazstvá, jediný inkasovaný gól.

"Myslím si, že táto štatistika hovorí za všetko. Ale ešte viac ma, pravdu povediac, teší opakovaný potlesk humenských divákov v každom domácom stretnutí, za čo im chcem v mene mužstva poďakovať"

Ťažká chvíľa nás zastihla v "anglických" týždňoch. Vonku trikrát po sebe - Poprad, Lučenec (prehry), až Prešov B znamenal dôležitý bod, čím vás rezerva "koňarov" nestlačila späť do zostupových vôd.

"V Lučenci vnímam ako našu hernú katastrofu jarnej časti, zápas bez viacerých opôr, na trávniku výrazne omladený káder s viacerými dorastencami to psychický nezvládol, i keď od remízy nás delilo iba 6 minút. Poprad - prvý polčas v pohode, v druhom po opakovaných individuálnych chybách bolo za pár minut po zápase. Prešov B bol z tejto trojice zápasov najlepší, čomu zodpovedal aj zaslúžený zisk bodu."

Kedy ste začali veriť v záchranu? Tá sa napokon stala realitou po 29. kole. Teda s predstihom jedného zápasu sezóny.

"Verili sme od začiatku jarnej časti, nakoľko náš herný prejav bol v dobrom svetle, ale reálne sa naše predstavy začali meniť v realitu po víťazstve v Martine"

I keď je futbal hra kolektívna, dôležitý je na trávniku aj výkon jednotlivcov. Ktoré mená za jarné zápasové ťaženie pochválite? Z viacerých futbalových kruhov sa ozývali ohlasy, že sa vytvoril zložením veľmi dobrý, perspektívny tím.

"Presne tak, vo futbale je dôležitý každý jednotlivec, ale v konečnom účtovaní rozhodne kolektívny duch. Som nesmierne rád, že sa nám podarilo dať takú partiu do kopy a urobím všetko, aby sme aj napriek neočakavanému odchodu trénera ostali v kompletnom zložení a potešili humenského diváka aj v novej sezóne. Chcem aj touto cestou všetkým hráčom poďakovať - v mene vedenia aj sponzorov, že vrátili kvalitný futbal do Humenného."

Herné skúsenosti zbierali aj mladíci, postupne sa dostalo na trávnik až šesť vekom ešte stále dorastencov - M. Babin, J. Babin, Macej, Filip, Piteľ, Šatník...

"Naša stratégia je jednoznačná, čo najviac priestoru dávať talentovaným odchovancom, aby sa už v žiackom veku tešili, že pokiaľ budú na sebe poctivo pracovať, raz nastúpia za "áčko" Humenného"

Sezóna 2012/2013 je teda úspešne ukončená. Už teraz však treba hľadieť do blízkej budúcnosti. Je isté, že musíte riešiť otázku trénera, niektorí hráči boli iba na hosťovaní.

"Trenér je až na druhom mieste. Po avizovanom ukončení spolupráce po skončení súťažného ročníka 2012/13 s doterajšími sponzormi, ktorým chcem za záchranu humenského futbalu srdečne poďakovať a popriať im veľa osobných aj firemných úspechov, a čo najskorší návrat do humenského futbalu, pokiaľ im to ekonomická situácia dovolí, som oslovil a oboznámil so situáciou v klube pani primátorku, ktorá mi prisľúbila, že sa bude snažiť osloviť sponzorov, aby finančne ŠK Futura pomohli. Na základe toho sme podali prihlášku do nového ročníka pre deväť mládežníckych družstiev a jedno seniorske A-mužstvo, pričom riešime trénerskú aj hráčsku otázku"

Na aký termín je stanovený začiatok letnej prípravy?

"Letná príprava sa začne po dvojtýždňovej dovolenke pondelok 1. júla 2013 o 15.30 hod"

 

ŠK Futura Humenné 2012/2013 (jarná časť) - podľa titulnej snímky: (horný rad zľava) Peter JAKUBČO, Daniel DEMČÁK, Vladimír VOROŇÁK, Dominik DYSKO, Stanislav KARNAJ, Dárius POPIK, (stredný rad zľava) Dávid LEGDAN, Marek MIHOK, Peter ŠUĽÁK, Martin HREŠKO, Michal PARASKA, Russlan LJUBARSKIJ, Pavol ŠUĽÁK, (sedia zľava) Martin FRIGA (manažér klubu), Martin TONGEĽ (asistent), Jozef BRUDŇÁK, Jozef VALKUČÁK (tréner), MUDr. Vladimír KUŽMÍK (lekár).