04. 11. 2013 o 15:13

Šarišské Michaľany porazili lídra

autor: Attila Mikloško
2122x čítané

V 15. kole III. ligy šarišskej dorastu vedúce duo prvýkrát na jeseň okúsilo trpkosť prehry. Strelci sa činili, v dvoch sobotňajších stretnutiach padlo desať, v jednom deväť gólov.

III. liga šarišská dorast, 15. kolo, sobota 2. 11., 14 h.

Bilancia 15. kola:  8  5  1  2   34:13   16-7

Streleci 15. kola:  3 góly - Marek Buchala (Beloveža), Daniel Piter - Bučko, Ján Vrábeľ (obaja Čirč), Anton Petrovčík (Dulová Ves).

Šarišské Michaľany - Chminianska Nová Ves 3:1

Dorastenci Šarišských Michalian v tomto zápase dokázali, že za optimálnych podmienok nemajú v III. lige šarišskej konkurenciu. Prvých štyridsaťpäť minút malo v ich podaní prvoligovú úroveň. Súper z Chminianskej Novej Vsi ukázal to, načo momentálne má. Prezentoval sa bojovnosťou, rýchlosťou a nádhernou šťastnou strelou do šibenice a odrážkou k žrdi. Ak je Michalianský futbalový orchester poskladaný z tých správnych hudobníkov a tí sú optimálne naladení, za takýchto okolností sú v III. lige šarišskej bezkonkurenční.

Sobotňajší výkon Michalianského dorastu sa nedá absolútne porovnať s ich účinkovaním na trávniku spred týždňa v Malcove. Iba zásluhou podobného výkonu v Plavnici 0:2 a nedostatku šťastných momentov v stretnutí s Finticami, (doma 3:3 - zázračne padajúce lopty z rohových kopov za chrbát Štvartáka, inak celozápasová prevaha a hra na jednu bránu, so šťastným záverom a vyrovnaním v poslednej minúte z penalty), s Belovežou (vonku 2:2 - nepekný futbal plný osobných kontaktov, zabezpečená výhra v "kešeni", štyri minúty pred koncom priamy kop diera v múre a zbytočne stratené dva body), s Čirčom (0:2 doma - "bojovníci" z Čirča sa celý zápas bránili, trikrát vystrelili na bránu, z toho dvakrát im to do nej padlo, nespravodlivé, ale taký je futbal, hrá sa na góly nie na šance) a slabého futbalového odvaru, Malcov (vonku 2:3 - nepochopiteľná prehra so súperom, ktorý je o dve triedy slabší ako Michaliansky výber, no futbal je aj o hlave, desať percent zo sobotňajšieho výkonu by im bolo na Malcov stačilo, ale ani tých desať nevložili a tak sa im futbalový Boh za ich ležérnosť vypomstil), sa tento dorastenecký výber pripravil o suverénnym líderský post v III. lige šarišskej.

V sobotu popopludní si na svoje konto okrem Chminianskej Novej Vsi, pripísali prvú jesennú prehru aj Fintice. Šarišské Michaľany sa tak dostali na "dostrel" prvému aj druhému miestu. Jediným bodovo schopným tabuľkovým konkurentom v tabuľke, je momentálne iba bojovný tím z Čirča.

Z pätnástich jesenných kôl Šarišské Michaľany v desiatich uspeli naplno. Doma - Bardejovská Nová Ves 8:1, (prekvapujúco slabý tohtoročný výber Bardejovskej v úvodnom zápase jesene dokonale demoralizovali), vonku Raslavice 4:1, (sebavedomý výkon, úspešné zakončenia už v úvode stretnutia, suverénne víťazstvo). Doma Kurima 2:0 (najslabší výkon na domácej pôde, stačil na chudobné víťazstvo). Dohrávka 2. kola v Pušovciach (najlepší jesenný výkon domácich bol milým prekvapením, jediná presná strela znamenala šťastné tri body). V Podolínci, (6:1 - slabý súper, sobotňajší takpovediac "futbalový výlet"). Stará Ľubovňa doma 3:0, (najlepší dovtedajší výkon Ľubovniancov Michaliancov nevystrašil, pohodové víťazstvo). Kapušany vonku 2:1, (nervózni domáci sa viac sústredili na mimo futbalové aktivity ako na dianie na trávniku, veľký výkonnostný rozdiel oboch súperov, domáci iba chceli a to bolo veľmi málo). Kendice doma 7:0, (do tohto kola najlepší výkon, dehonestácia kendických mladíkov, nevedeli v niektorých momentoch kde je "sever", dostávali jeden úder za druhým a ešte minimálne desať by sa do nich bolo zmestilo, tréner Martin Bystroň po zápase uznal na čej strane je futbalová kvalita). Dulová Ves doma 7:0, (nekoncentrovaní hostia boli zrelí na futbalový uterák, totálna skaza "Guľvasu", mohli odísť pod Sigord aj s dvadsiatkou). Chminianská Nová Ves doma 3:1, (súboj s lídrom mal svoj náboj, chlapci sa na neho výborne pripravili, boli koncentrovaní a futbalovo minimáilne o stupeň vyššie. Súper sa nemohol spoľahnúť na svoju výraznú individualitu Vladimíra Tobiáša. No aj Šarišským Michaľanom chýbali výrazne opory, Patrik Zošš (dlhodobo zranený), Kristián Drobňák (proti Bardejovskej o týždeň po zranení už nastúpi), Šimon Maťuťa...

Prvý polčas hrali Michaliansky mládežníci ako z veľkej knihy. Súper sa snažil behal bojoval, ale domáci chlapci boli pri lopte vždy skôr. Po rohu Milana Maximiliána Minára najvyššie vyskočil Daniel Lichvár a umiestnenou hlavičkou k ľavej žrdi otvoril skóre. Po jednom z mála prechodov hostí za polovicu lopta sadla Dávidovi Vaščákovi ideálne. Trafil "vinkeľ" a odrazená lopta sa zakotúľala k ľavej žrdi bezmocného Tomáša Hlavatého. No v tomto zápase strata optimizmu domácim mladíkom  vôbec nehrozila. Tlak okamžite pokračoval. Jaroslav Palčo ešte z hranice veľkého vápna prudkú strelu nenasmeroval úplne presne, ale o chvíľku po geniálnej prihrávke Františka Duždu sa ocitol pred brankárom úplne voľný Daniel Lichvár a s prehľadom a pokojom jemu vlastným, zagúľal k pravej žrdi. Polčas 2:1.

Po prestávke sa zvyšovalo napätie a nervozita vedúcej Chminianskej Novej Vsi ktorá cítila, že toto meranie síl jej prinesie prvú jesennú prehru. Začali hľadať vinníkov a príčinu tohto stavu všade, len nie u seba. Skončili sa to "červeným kartovaním" výborne hrajúceho Dávida Boguského a kapitána hostí Damiána Uličného.

Jesenné účinkovanie dorastu hodnotím ako úspešné, nebyť výkyvov v prístupe k plneniu futbalových povinností, mohli byť títo chlapci na čele tabuľky III. ligy šarišskej s minimálne päťbodovým náskokom. Nikto však nie je dokonalý ani neomylný... Šarišské Michaľany majú štvrtý najlepší útok a druhú najlepšiu obranu. O štyridsaťdeväť gólov sa podelili hráči takto: 13 gólov: D. Lichvár - štvrtý najlepší strelec III. ligy šarišskej, 8 gólov: Milan Maximilián Minár, 6 gólov: František Dužda, Matúš Kovaľ, 5 gólov: Miroslav Dužda, 4 góly:  Patrik Zošš, 3 góly:  Jaroslav Palčo, 2 góly:  Erik Némethy,1 gól: Daniel Drobňák, Jozef Vasiľ.

Pri vyžrebovaní nasledujúcich dvoch kôl nepredpokladám, aby Chminianska Nová Ves a Fintice zaváhali. Takže Šarišským Michaľanom zostane po dvoch jarných predohrávkach zrejme výborne tretie miesto. Oproti posledným dvom ročníkom je to výrazné tabuľkové, ale aj výkonnostné zlepšenie.

Prihliadnuc na skutočnosť, že tento výber okrem jedného hráča, ktorý je momentálne zranený (Patrik Zošš), bude nastupovať na majstrovské futbalové zápasy III. ligy šarišskej v nasledujúcom ročníku 2014/15, prakticky v tej istej zostave, máme sa načo tešiť.

Poďakovanie za jesenné účinkovanie patrí všetkým chlapcom, trénerovi Tiborovi Guzíkovi. Predsedovi klubu Petrovi Dugasovi a celému realizačnému tímu, ktorý sa celú jeseň o dorast staral.

Ostatné výsledky 15. kola:

Fintice - Plavnica 2:3

Nečakaný výsledok, prvá jesenná prehra druhého tímu tabuľky. Hosťom vyšla úvodná polhodinka, po ktorej vyhrávali už dvojgólovým rozdielom. Za stavu 0:1, najlepší strelec domácich Ján Kukuč (23 gólov, 2. miesto v tabuľke strelcov), nepremenil pokutový kop. Ten istý hráč  tesne po prestávke vyrovnal na 2:2, ale konečné slovo mal Peter Gálik.

Čirč - Podolínec 10:0

Matúš Čerkala stihol ešte pred záverečným hvizdom rozhodcu Ivana Havrilu splniť želanie divákov a dosiahol vytúžený dvojciferný rezultát. V tomto stretnutí sme videli dokonca až dva hetriky (Daniel Piter-Bučko, Ján Vrábeľ). Domáci v dvoch časových úsekoch (od 55. - 66. a od 85. - 90. minúty), dokázali zaznamenať po štyri góly. Pritom stav stretnutia do prestávky bol iba 2:0.

Raslavice - Kendice 5:0

Kendičania vydržali odolávať náporu domácich do 32. minúty. Následne potvrdili, že sú pred záverom jesene absolútne z formy a inkasovali tak zaslúženú "päťku". Zverenci trénera Jána Tomáška si tak držia peknú šiestu priečku tabuľky. Zaujímavosťou je že obaja tréneri (Martin Bystroň - Kendice), boli svojho času hráčmi Šarišských Michalian.

Kurima - Kapušany 1:1

V prvom polčase sa hrali chlapci spod Kapušianskeho hradu na ihrisku pri Topli na neviditeľných.  Do druhej časti hry nastúpili už s odhodlaním a predvádzali im typickú hru. Najlepší hráč Kapušan,  Radoslav Uličný v 65. minúte zrovnal skóre. Po dvoch minútach sa pod sprchy po druhej žltej karte pobral domáci Slavomír Podubinský. Od tohto momentu už definitívne prebrali futbalový scénar diania na ihrisku. Dvakrát sa však zaskvel domáci brankár Šimon Vašičkanin a nedovolil tak Kapušancom pripísať si na svoje konto druhé jesenné víťazstvo u súpera (Stará Ľubovňa 3:2). Obaja aktéri sa zhodli, že remíza je v konečnom dôsledku spravodlivým vyjadrením pomeru síl na ihrisku.

Pušovce - Dulová Ves 4:5

Deväťgólová prestrelka "vypukla" po prvej štvrťhodine. Tretí presný zásah Antona Petrovčíka tentokrát z pokutového kopu na 3:5, v poslednej minúte už iba korigoval Martin Nazarej. V 71. minúte sa po druhej žltej karte z ihriska porúčal hosťujúci Šimon Seman a v 80. minúte ho nasledoval domáci Daniel Biroš. Vyrovnané stretnutie so smoliarskym záverečným rezultátom pre Pušovce.

Beloveža - Stará Ľubovňa 7:3

Strelecky disponovaný Martin Buchala autor hetriku, držal hostí na dištanc. Dvakrát na jeseň dokázali zverenci trénera Milana Janigu streliť štyri góly (Dulová Ves doma 4:3, Plavnica vonku 4:0). V posledných piatich kolách boli domáci futbalisti strelecky úspešní iba trikrát. V sobotu sa "mech" s gólmi konečne poriadne roztrhol.

Bardejovská Nová Ves - Malcov 2:1

V "bardejovskom" derby hostia po štyridsiatichpiatich minútach hry viedli. Nezachytili však úvod druhého dejstva a o šesť minút už prehrávali. Domáci si tak pripísali už tretiu domácu výhru v sérii.