Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

19. 01. 2014 o 22:35

Majster gólových centrov menom Pavol Pintér

autor: Eugen Magda
1515x čítanéNa našich štadiónoch hrali mnohí nezabudnuteľní futbalisti. Najmä starší košickí fanúšikovia spomínajú neraz na stredopoliara s obdivuhodnou technikou, vtipnými prihrávkami, či na milimetre presnými centrovanými loptami, ktoré potom z hláv spoluhráčov často končili gólom. Aj dnes o nich hovorí kanonier VSS a vynikajúci strelec hlavou Strausz s obdivom a uznaním. Realizátor spomínaných centrov bol predvídavý, avšak čo bolo ešte dôležitejšie, mal v nohe taký cit, že v šestnástke vedel nájsť spoluhráča, takže stačilo len v pravý čas vyskočiť a lopta nielenže mu učesala vlasy, ale aj skončila v sieti. Tým veľkým hráčom bol košický rodák Pavol Pintér. Ktorý sa narodil 22. januára 1934.

Bol rodeným talentom, čo potvrdil v roku 1951, keď v drese Dynama ČSD sa stal čs. majstrom v kategórií mladšieho dorastu. Po tomto triumfe prešiel od trénera Ladislava Palečka s väčšinou chlapcov do VSS k Jozefovi Leškovi a po dvanástich mesiacoch oslavoval titul ako starší dorastenec. Strojári však v lige neboli, a tak sa medzi seniormi musel uspokojiť s účasťou v celoštátnej súťaži. Pali však bol hráčom, ktorý vďaka svojmu majstrovstvu neušiel pozornosti trénerom reprezentácie ani v nižšej súťaži. Preto dostal pozvánku medzi Levíčatá ČSR - teda výberu do 23 rokov - ktorí 5. júla 1953 nastúpili v Karl-Marx-Stadte proti NDR (0:1), potom hral 2. mája 1954 v Bratislave proti Rumunom (1:1). V košických farbách mu však prischla dlho len celoštátna súťaž, takže zmizol z oči a tým ušiel aj pozornosti trénerov. Pravda, po dvoch priemerných ročníkoch sa strojári pri treťom pokuse vytiahli. V roku 1955 skončili na prvom stupienku a postúpili do I. ligy. Tento úspech Košičanov nikoho neprekvapil, lebo vtedajší káder Spartaka VSS tvorili: Bobok - Buberník, Lenárt, Samuelčik, Vaško, Skyva, Labodič, Kvašňák, Pintér, Vargovčík, Dubiel, Steiner, Gašparík, Kánássy, Čiták a Gajdoš. Veľkú radosť mal aj Pali, ale sladké ovocie nemohol vychutnať podľa svojho gusta, pretože musel narukovať.

Hoci svojím umením už dávno potvrdil ligovú spôsobilosť, debut v najvyššej súťaži mu zelená rovnošata zmarila aj kvôli zostupu Krídiel vlasti Olomouc. A tak ho zažil až v ročníku 1958/59. Mal 24 rokov, keď nastúpil v drese Jednoty - to sa Spartak VSS zlúčil s Dynamom Spoj - v Pardubiciach, kde podľahla miestnej Dukle 2:3 v zostave: Hasoň - Ján Karel, Samuelčik, Labodič, Pintér, Kvašňák, Lazar (Martinček), Schwarz, Gajdoš, Koša, Dobai. Zaujímavé je, že svoj prvý ligový gól strelil v odvete práve proti tomuto mužstvu a spolu s Hájekom prispeli k víťazstvu 2:1. Po dvoch ligových ročníkoch musel v žlto-modrých farbách hrať opäť v druhej najvyššej súťaži. Keď štafetu po zadlženej Jednote prevzali VSS, tie sa po ročníku 1962/63 tešili z postupu pod vedením trénera Štefana Jačianskeho s kádrom: Švajlen, J. Jutka - Pintér, V. Jutka, Csákvári, Kassai, Felszeghy, Š. Tóth, Kánássy, Pavlík, Schwarz, Gacek, Gornický, Š. Jutka, Strausz, Obert, Piršč, Müller a Martinček. Nasledujúce dve sezóny boli jeho posledné na vrcholnej scéne. Rozlúčil sa v 20. jarnom kole v roku 1965. VSS hostili Teplice, ktoré zdolali 1:0 gólom Šomošiho v zložení: Švajlen - Pavlík, Š. Tóth, Jutka, Pintér, Šomoši, Piršč, T. Tóth, Strausz, Smetana, Mravec, Kánássy. Košičania obsadili 3. miesto, dosiahli svoj najväčší úspech, a tak Pali odchádzal s najlepším pocitom.

Z vyše 200 majstrovských zápasov zohral iba 85 prvoligových, pretože veľa rokov prežil v druhej najvyššej súťaži. Ani to však jeho umenie neznížilo, naopak množstvom finálnych prihrávok pomohol mužstvu k dobrým výsledkom. Keď sa Pintér lúčil, mal 31 rokov preč. Do Košíc prichádzala mladá smena z celého východu, takže nemusel mať obavy o ďalší osud VSS. Napriek rozlúčke, futbalové dianie neopustil. Aj zásluhou strojárov, ktorí ho povolali k práci s mlaďou. Hoci bol ešte mladý a mal iba 52 rokov, 26. október 1986 mu dal definitívu na tomto svete. Meno tohto hráča sme spomenuli zámerne, lebo 22. januára by sa dožil 80 rokov. A na umelca v kopačkách i so štetcom nemožno predsa zabudnúť.