Medzilaborské numerologický začiatok zimy

autor: Marián Škuba
1862x čítané

Najvýraznejšou posilou do jarnej odvety má byť návrat kanoniera Vladimíra Gavulu. Zimná príprava MŠK Spartak Medzilaborce začala 2. februára o 14. hodine, čiže numerologicky druhého druhý o druhej...

Z tria "humenských" piatoligistov (V. liga, skupina Sever) mali najslabšiu jesennú časť Medzilaborčania. Čísla v tabuľke však hovoria jasnou rečou: nováčik z Radvane nad Laborcom zimuje na ôsmom, Pakostov na deviatom a MŠK Spartak Medzilaborce na dvanástom mieste. Pod Kamjanou si isto sľubovali lepšiu polovicu súťažného ročníka 2013-2014. Čo už, je tu ešte jarná odveta, teda priestor i čas, kedy sa dajú veci napraviť.

Už v uplynulej sezóne mali medzilaborskí tréneri plnú hlavu starostí vo vyskladaní optimálnej zostavy. A situácia sa preniesla aj do súčasného súťažného ročníka. Priestor na trávniku dostalo spolu až 27 futbalistov. Niektorí viac, boli oporami, iní menej, často najmä za cenu taktického striedania... Začnime teda brankármi. René Vodilka začínal, no odchytal iba dve kolá a nasledoval odchod za pracovnými povinnosťami do Čiech. Od „susedov“ z Radvane prišiel Marcel Vasilenko. Skúsený gólman sa po istom čase opäť vrátil do medzilaborských radov. Služobné povinnosti mu skrížili zápasový program iba jediný raz, napokon nastúpil medzi medzilaborecké žrde dvanásťkrát. Absencie z titulu vynútených boli po vylúčení (trest na jedno stretnutie), ako aj po zranení. A tak záver jesene obstarali na pozícii brankára hráči Vaško i Lučko. Druhý menovaný sa predstavil v domácom zápase proti Raslaviciam a tešil sa z víťazstva. So štatistickým najvyšším počtom odohraných stretnutí, resp. minút ukončil jesennú časť sezóny Michal Višňovský. Jeho hodnota je 17 stretnutí, v nich odohraných 1 478 minút. Často vyťažení boli na trávniku aj Michal Lučko, Bruno Pelech, Roman Cigánik, či René Guba. Hrajúci tréner Viťo Lukačik sa „vynechal“ zo zostavy iba v 1. kole, v ďalších pravidelne „odmakal“ zápasovo 70- 80 minút, posledné tri jesenné zápasy to bolo bez striedania, plných 90 minút. Jeho štatistický výkaz má hodnotu 16 stretnutí / 1 242 minút. Jeho brat Gabriel odohral o jeden zápas menej, teda pätnásť, príčinou absencie bolo zranenie i vylúčenie. Zranenia limitovali Hrehovčíka i Chripáka, ak to dovolili študíjne povinnosti, hrával vždy Gič, bez striedania. Kuruc bol k dispozícii desať kôl, potom vycestoval do zahraničia, Čabiňák nastúpil deväťkrát, zranenie ho následne posadilo iba na tribúnu. Kým sa nepobral za Atlantik, hrával pravidelne Hrišo. S menším počtom jesenných štartov ukončili polovicu sezóny Demeter, Čonka, Kolesár, Macko, Grib, Hudák, Dobda, Čuhár, Sopko i Gavula.

Určite výraznou absenciou medzilaborského Spartaka bol Vladimír Gavula. V ostatných sezónach veľký strelecký ťahúň mužstva pôsobil pracovne v Nemecku. V rámci dovolenky odohral iba jediný zápas. Smolu mal súper z Kľušova, lebo práve jeho defenzívu i brankára Vlado Gavula za 89 minút trikrát prekonal. Jediný zápas v jeseni, v ňom zapísaný hetrik je bilancia hodná kanoniera. Škoda, že mohol prísť iba jediný raz...

Že stoja medzilaborskí futbalisti po jeseni v tabuľke až na dvanástom mieste, má na svedomí najmä bilancia zápasov na ihriskách súperov. Trefne sa dá pomenovať nulová, pretože ani raz sa Spartakovcom nepodarilo bodovať. V deviatich zápasoch deväť prehier, skóre 4:26 nie je žiadna sláva. Ešteže aspoň domáce hradby boli pevné a povolili iba jediný raz. Bilancia ôsmich zápasov a siedmich víťazstiev so skóre 24:11 je uspokojivá, i keď dvakrát škoda posledného zápasu jesene (doma Kendice). Výsledky jesennej časti: Doma - Dlhé Klčovo 2:0, Stará Ľubovňa 2:0, Hanušovce 4:1, Kračúnovce 3:1, Kežmarok 5:1, Kľušov 5:1, Raslavice 2:1, Kendice 1:6; Vonku - Kendice 0:2, Fintice 1:3, Pušovce 1:3, Zámutov 0:6, Radvaň n/L. 0:1, Pakostov 1:3, Ľubotice 1:5, Štrba 0:1, Dlhé Klčovo 1:2.

Dvadsaťosemkrát sa tešili futbalisti MŠK Spartak Medzilaborce z gólovej radosti. Kanoniermi jeseni sa so šiestimi gólmi stali René Guba a Pavol Hrehovčík. Štyri presné zásahy má na svojom konte hrajúci tréner Viťo Lukačik, už spomínaný hetrik v jedinom zápase zdobí Gavulu. Po dva góly majú na konte Cigánik a Gič, autorom jedného gólu boli G. Lukačik, Chripák, Višňovský, Pelech i brankár Vasilenko, ktorý premenil pokutový kop. Ak sa pozrieme na štandardky z bieleho bodu aj proti medzilaboreckej svätyni, súper mal výhodu penalty trikrát, vždy ju aj využil.

„Druhého druhý o druhej...,“ tak začal stručne na margo zimnej prípravy hlásať Viťo Lukačik. „Vtedy začíname. Najvýraznejšou novinkou je návrat Vlada Gavulu späť do mužstva, v hľadáčiku máme brankára a dvoch-troch futbalistov do poľa. V pláne je odohrať šesť prípravných stretnutí s mužstvami tretej až piatej ligy na ihrisku s umelou trávou v Stropkove, trénovať budeme trikrát v týždni, zápasy budú tvoriť víkendovú zložku. Už tradične začneme viac kondične, postupne sa bude pridávať aj herná fáza,“ ozrejmil zimné futbalové obdobie hrajúci tréner MŠK Spartak Medzilaborce.