Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

18. 08. 2014 o 14:14

Keď sa z chlapcov stávajú chlapi

autor: Pito
1260x čítanéAj celky, čo ešte na jar účinkovali v republikovej tretej lige, čoskoro zistili, že po zaradení do novovytvorenej najvyššej regionálnej futbalovej súťaže to nebude med lízať. Uvedomujú si, že tieto zápolenia sú rovnako náročné a treba sa im prispôsobiť. To je i prípad juniorov Tatrana Prešov, ktorí dosiaľ získali dve víťazstvá a rovnaký počet prehier. Už vstup s Giraltovcami doma a tesná prehra im naznačili, že sa musia pripraviť na nekompromisné súperenie.

 „Niekedy sú aj také zápasy, keď sa hrá na jednu bránu, ale predsa víťazstvo si neodnesie ten, čo bol futbalovo lepší,“ konštatoval vtedy na margo tohto duelu tréner rezervy zelenobielych Ján Karaffa. Aj ďalší zápas nedopadol na pôde Spišiakov úspešne, zase to bola tesná prehra, ale v nasledujúcich dvoch dueloch už béčko zabralo naplno, keď rozstrieľalo Sninu a naposledy si prinieslo tesné víťazstvo z derby v Sabinove, pričom využilo vylúčenie brankára domácich a aj to, že zahrávalo pokutový kop. „Ide o to, aby sa mladí chlapci zapracovali, osvojili si seniorský futbal. Je dobré, že po nevydarenom úvode sme sa uchytili a zverenci nabrali patričné sebavedomie,“ riekol kormidelník Prešova jun., ktorý sa po rokoch vrátil k tomu tímu ako hlavný kouč a súčasne je asistentom Stanislava Vargu pri celku druholigistov. Samozrejme, spolieha sa na to, že zaberú hráči, ktorí pendlujú z prvého tímu. Dosiaľ sa už strelecky prejavili Šafranko, Benes, Hruška, ale pravdaže nedá sa zakaždým čakať, že gaštany z ohňa budú vyťahovať iba áčkari. „Prirodzene, na pomoc áčkarov sa spoliehame, ale na druhej strane vždy musíme čakať, ako dopadne vystúpenie prvého tímu vo vyššej súťaži a podľa toho dopĺňame zostavu na stretnutia v tretej lige. Úlohou rezervy je, aby sa chlapci rozohrali u nás a bolo rovnomerné zápasové zaťaženie u každého z kádra.“ V príprave boli do diania zapojení kmeňoví hráči béčka (Keresteš,  Kraľovič, Hirka, Jopek, Štefančík,  D. Jacko, Baláž, Kovalčík), pričom iba podaktorí jednotlivci mali aj predtým skúsenosti z účinkovania rezervy. Ostatní sa zase presunuli na súpisku po ukončení dorasteneckého veku. „Také je naše poslanie, aby sa chlapci mohli formovať v tomto mužstve po tom, čo ukončili dorasteneckú kategóriu. Určite som na začiatku súťaže nemyslel na to, že by sme mohli patriť medzi favoritov, koniec koncov nám nejde ani tak o naháňanie bodov a umiestnenie, ako skôr o to, aby hráči futbalovo rástli.“ J. Karafa sa elegantne vyhol téme, že čo by nastalo v prípade, pokiaľ by rezerva atakovala postupovú priečku a áčko by neašpirovalo medzi elitu. „Na také úvahy máme času dosť, to sme ešte v klube neriešili. Ale určite by sme našli spôsob, ako to ukočírovať.“  Lodivod Prešova B sa nazdáva, že III. liga v tomto vydaní bude kvalitatívne slabšia než doterajšia republiková súťaž  s rovnakým názvom, ale zase možno skôr priechodná pre tých, čo sa ešte len zžívajú so seniorským futbalom. „V žiadnom prípade nemožno zápolenia podceniť, na herný rast to bude pre zverencov postačujúce,“ dodal J. Karaffa a naznačil, že pre  mladíkov bude rozhodujúce, ako si poradia s mužnejším štýlom súperov a získavaním skúseností.