Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

30. 09. 2014 o 11:23

Tréner Komanický: Klobúk dolu pred chlapcami

autor: redakcia
2326x čítanéV minulých dňoch sa v Národnom tréningovom centre Poprad konal turnaj 2. kvalifikačnej skupiny UEFA Region's Cup. Slováci si postupne zmerali sily s Nemeckom 1:2 (gól Jurč), Škótskom 2:0 (Kiššák, Pončák) a Anglickom 1:0 (Bilas). O turnaji sme sa pozhovárali s trénerom Mikulášom Komanickým.

„Kvôli reorganizácií súťaží sme museli s výberom hráčov čakať až do konca júna. Na tomto podujatí totiž nemohli hrať hráči dvoch najvyšších súťaží a taktiež futbalisti, ktorí v minulosti mali uzatvorený profesionálny kontrakt. Oproti súperom sme tak mali kratší čas na prípravu. Na výber hráčov nám tak zostal čas od polovice júna. Vzhľadom na tento hendikep som spokojný s našim vystúpením. Som veľmi prekvapený ako chlapci pristúpili k reprezentácii a ako dobre si počínali v kvalifikácii.“

Malo Slovensko najsilnejší výber alebo vám niektorí hráči chýbali?

„Pri nomináciách sa vždy vedú polemiky. Pre krátkosť času som oslovil vedenie klubov, prezidentov, manažérov, trénerov, aby nám odporúčili hráčov, ktorí by mohli reprezentovať. Sú s nimi denno-denne v styku, vedia najlepšie o ich výkonnosti. Napriek tomu nie všetky kluby knašej výzve pristúpili zodpovedne. Museli sme niektorých naháňať na poslednú chvíľu. Nedá sa totiž za taký krátky čas obsiahnuť všetky mužstvá. Rozhodol som sa preto zorganizovať tri zrazy - dva v Lipanoch, jeden v Prešove. Vybrali sme 28 hráčov a po dvoch ostrých zápasoch s Popradom a Bardejovom sme zúžili káder na 18 hráčov.“

Bolo na škodu veci, že ste turnaj otvárali práve s Nemeckom, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, bolo najväčším favoritom skupiny?

„Bolo. To čo chlapci ukazovali prvú štvrťhodinu... S takým rešpektom som ešte mužstvo nevidel hrať. Keď sme v 12. minúte dostali gól, tak som pomaly prosil pána Boha, nech príde nejaká prietrž mračien, aby sme si nespravii hanbu. Práve ten gól nás však nakopol. Chlapci sa upokojili a druhý polčas sme už mali prevahu. Teraz nás môže mrzieť, že sme ju výraznejšie nezúročili. Škoda, že sme zápas s Nemeckom nehrali trebárs po Škótsku. Chlapci by si po tomto súperovi získali sebavedomie a proti Nemecku by to už možno bolo iné. Teraz s tým však už nič nenarobíme. Treba si však uvedomiť, že amatérske súťaže v Anglicku a Nemecku sú na inej úrovni. Tamojšie tímy sa doslova pripravujú na podobné kvalifikácie. Z tohto pohľadu sme si spravili veľmi dobré meno."

Pre viacerých chlapcov to boli životné zápasy. Hrali v reprezentačných dresoch proti zvučným krajinám, čo sa im už možno nikdy nepritrafí. Badali ste na nich, že si nesmierne vážia túto šancu, ktorú dostali?

„Klobúk dolu pre chlapcami čo dokázali. Keď čítam, ako hráči nášho majstra maju nahustený program, každý piaty deň majú zápas, sú unavení a chýba im srdiečko, tak sa mohli prísť pozrieť do Popradu, kde chlapci od soboty do soboty odohrali štyri zápasy. Samozrejme, nemôžeme porovnávať úroveň pripravenosti a nasadenia, no na druhej strane sú to len amatéri. Bojovali však do posledných síl a práve tým si vyslúžili u divákov veľké ovácie a ocenenie. Po zápasoch sa im ušiel zaslúžený potlesk. To bol najväčší dôkaz toho, že chlapci si nemierne vážili skutočnosti, že môžu reprezentovať. Boli veľmi, veľmi radi, že vedenie SFZ im nechalo jedeu kompletný reprezentačný výstroj so štátnym znakom. To bola asi aj ich najväčšia motivácia."