Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

03. 08. 2015 o 13:02

K premiéram pribudla aj Fortuna liga

autor: Marián Škuba
1617x čítanéRozhovor s Matúšom Kirom, brankárom MFK Zemplín Michalovce, odchovancom sninského futbalu.

Kto má rád futbal, nenechal si ujsť michalovskú premiéru vo Fortuna lige. Napokon sledovalo súboj nováčika s aktuálnym majstrom takmer štyri a pol tisíc divákov, tí z nich, ktorí pochádzajú spod Vihorlatu si viac všímali „svojich“. V michalovských farbách Matúš Kira, Jozef –Šimon Turík (odchovanci sninského futbalu), Martin Koscelník (odchovanec humenského futbalu) nastúpili v základnej zostave, na lavičke čakal na svoju príležitosť Michal Hamuľák, ďalší z humenskej liahne. Na strane trenčianskeho súpera vybehol na trávnik od začiatku Dávid Guba, ktorý futbalovo začínal v Medzilaborciach, pokračoval v Humennom. Michalovskému nováčikovi sa premiéra výsledkovo nevydarila, tesne prehral, herne však nesklamal.

My sme sa pár dní po zápase stretli s Matúšom Kirom, brankárom MFK Zemplín Michalovce, rodákom z obce Kolonica a o jeho futbalovom živote sme sa porozprávali trochu obšírnejšie.

Čo hovoríte na to, že vo Fortuna lige sú až dvaja brankári, ktorí futbalovo vyrastali v Snine? – Určite je to pekné a príjemné, pre futbal v Snine aj takáto forma reklamy a prezentácie ich práce. Keď všetko pôjde tak, ako si prajem, možno sa postavíme proti sebe v zápase Michalovce – Slovan Bratislava (pozn. red.: 22.9.2015). Mňa tento stav veľmi teší, dúfam, že aj Janka Muchu, predpokladám, že aj futbalových činovníkov zo Sniny.

Poznáte sa s Jánom Muchom aj osobne alebo len, ako sa hovorí, na „diaľku“? – Poznáme sa bližšie. V Humennom som hrával sálovku za Mucha team, práve Janko Mucha bol sponzorom, boli sme spolu, nie je to pre mňa neznámy človek, práve naopak. Na spoločný zápas sa teším, bude pre mňa jeden z výnimočných.

Kedy si Matúš Kira po prvýkrát natiahol brankárske rukavice, resp. ako spomínate na svoje futbalové začiatky? – Po prvýkrát som sa medzi žrde futbalovej bránky postavil ako štvrták, keď som ešte navštevoval základnú školu v Kolonici. Po nejakom čase ma oslovil pán tréner Duda, potreboval brankára do družstva v Snine a ja som súhlasil. Prišiel som teda do Sniny a tam sa nejako aj začala moja futbalová púť. Najskôr ma viedol tréner Duda, prišli potom aj iní, do Michaloviec som sa dostal opäť cez trénera Dudu.

Spomeňme premiéry... Pamätáte si na svoj prvý zápas? Potom prišli aj ďalšie prvé zápasy – v seniorskej kategórii proti druholigovej Trnave B (2:1), reprezentačné (do 20 rokov – Spojené arabské emiráty 1:0, do 21 rokov – Nórsko 4:1), myšlienkami čerstvo vo Fortuna lige proti Trenčínu (0:1)... – Na prvý zápas v sninskom drese si nespomínam, absolútne. Pamätám si ich veľa, ale ten prvý nie, to by som iba tipoval. Pre brankára je veľmi dôležité, aby sa svojím prvým štartom dobre zapísal. Viem túto vetu od Martina Rašku, trénera brankárov v Michalovciach, ktorý mi stále prízvukoval, že je dôležité sa zapísať dobre, pozitívne, aby si ma ľudia takto zapamätali. Na zápas s trnavským „béčkom“ si pamätám veľmi dobre. Darilo sa mi, veľmi som sa na tento zápas tešil, radosť bola o to väčšia, že sme zvíťazili. Aj reprezentačná premiéra proti Spojeným arabským emirátom dopadla výsledkovo dobre, vyhrali sme, ale bol to taký zvláštny zápas, pre mňa nie až tak vydarený. Nebolo veľa práce, ale inkasoval som žltú kartu, takže skôr v lepšom si spomínam na prvý reprezentačný zápas do 21 rokov. Porazili sme Nórsko 4:1, to bolo omnoho krajšie. Čo sa teraz Fortuna ligy týka, užíval som si atmosféru plnými dúškami, bola to odmena za minuloročné prvenstvo v druhej lige, premiéra medzi najlepšími mužstvami Slovenska.

Brankár je vo futbale špecifický post. Veľmi dôležitá je v jeho prípade psychická sila, odolnosť. Kam sa radíte vy? Ste skôr tichší flegmatik alebo v zápasoch kričiaci typ? – Priznám sa, že málokedy som so sebou spokojný. Po zápase často sedím, rozmýšľam, v hlave rozoberám, ako ináč som mohol, či mal niektoré situácie riešiť. Považujem sa teda za dosť sebakritického človeka. Možno navonok pôsobím pokojne, aj ma tak skôr aj ľudia vnímajú, čo je asi dobre, no nie som až taký bezstarostne pokojný. Trému má asi každý, ak niekto nepovie „tréma“, tak použije slovo „zodpovednosť“, čo je vlastne to isté. Dôležité sú skúsenosti, ktoré stále získavam a snažím sa ich pozitívne využiť. Nechcem na sebe dávať trému najavo, skôr sa snažím dostať sa do pokojnej fázy, splynúť so zápasom, aby šiel zo mňa rešpekt. Tak sa k tomu staviam a to, že dirigujem hráčov v defenzíve, k organizácii stretnutia z mojej strany jednoducho patrí, je to nutné, je to moja úloha.

Brankár sa stáva hrdinom stretnutia najmä pri pokutových kopoch. Ako ste na tom s týmito štandardkami vy? Robíte si aj špeciálnu štatistiku súperových exekútorov v jedenástkach? – Čo som brankárom v seniorskom tíme Michaloviec, chytil som z troch tri, i keď mi jednu súper následne dorazil. Čiže prvé strely som trikrát kryl, dorážka bola od iného hráča. Štatistiku jedenástok si nerobím, niektoré veci u futbalistov síce mám  „zmapované“, skôr je to však v mojom prípade okamih rozhodnutia. Dôležité je, aby som pomohol mužstvu, najmä, keď má súper takúto výhodu za remízového, či tesného stavu.

Prejdime na reprezentačnú úroveň. Každý športovec, futbalistu nevynímajúc, má jeden zo svojich cieľov postavený na reprezentačnej úrovni. Vy ste aktuálne členom mužstva Slovenska do 21 rokov, ktoré čaká od septembra kvalifikácia na ME 2017 v Poľsku. Súpermi sú Holandsko, Turecko, Bielorusko a Cyprus... – Je to pre mňa veľká česť, byť súčasťou reprezentácie, výberu do 21 rokov. Sú tam futbalisti, ktorí pôsobia v kvalitných slovenských mužstvách, či hrajú v zahraničných ligách. Mám možnosť sa niečo od nich aj naučiť, oboznámiť sa s inou mentalitou futbalu. Svoju pozíciu v mužstve hodnotiť nechcem, odchytal som niekoľko stretnutí, je na trénerovi, nech sa rozhodne. Pre mňa je dôležité, aby som chytal v lige, aby som „repre“ pozvánku stále dostal. Čo sa kvalifikácie týka, pripravujeme sa, zatiaľ sme zo štyroch stretnutí vyhrali tri, raz sme remizovali. Sme mužstvo silné, dobrý kolektív, myslím, že každý súper v našej kvalifikácii je zdolateľný. Len k zápasom musíme pristupovať maximálne zodpovedne, tak, ako doteraz. Určite máme šancu sa na majstrovstvá Európy prebojovať.

Vaše výkony neupútali iba v slovenskom futbalovom fóre, ale už aj v zahraničí. Počas letnej prestávky sa s vašim menom spájala možnosť poľského angažmánu... – Aby som to uviedol na pravú mieru, v Poľsku som na skúšku nebol, i keď je pravdou, že záujem niektorých klubov bol. Niekde to stroskotalo, ja neviem kde. Som v Michalovciach, čo je pre mňa teraz prvoradé. Každého futbalistu poteší, ak je o jeho služby záujem nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ja si však z toho ťažkú hlavu nerobím, žijem prítomnosťou a nemám prehnane hlavu v oblakoch. Som hráčom Michaloviec, pripravoval som sa tu na premiéru vo Fortuna lige, mám za sebou prvý zápas v najvyššej slovenskej súťaži, som sústredený iba na to. Určite teraz neriešim nič iné, neprospeje to ani mne, ani klubu. Od toho sú iní ľudia, či už vedenie klubu alebo hráčski manažéri. Pre mňa je priorita každý týždeň sa čo najlepšie pripraviť na zápas a podať čo najlepší výkon.

MFK Zemplín Michalovce je aktuálne jediným východniarskym zástupcom vo Fortuna lige. Čo od michalovského účinkovania v najlepšej klubovej slovenskej spoločnosti očakávate? – Osobne si veľmi vážim, že sa nám podarilo vybojovať postup do najvyššej súťaže, pre Michalovce je to prvýkrát tuším v stodva alebo stotriročnej histórii klubu. Teraz je ťažko povedať, ako sa nám bude dariť, prvý zápas doma sme prehrali, ale myslím, že ak budeme podávať také výkony ako v premiére doma proti Trenčínu, mali by sme Fortuna ligu udržať, aby sa hrala v Michalovciach aj o rok. Nejaké ciele sme si v šatni dali, to rozoberať nechcem, hlavné je zbierať body, podľa možnosti čo najčastejšie.

I keď je Matúš Kira rodákom z Kolonice, futbalovým odchovancom Sniny, zapísal sa už aj do michalovských športových dejín, lebo za rok 2014 bol medzi ocenenými športovcami mesta Michalovce... – Každé ocenenie, uznanie jeho práce, človeka poteší, nech je veľké alebo menšie. Je to istá spätná väzba, že si jeho prácu niekto všíma. Byť medzi najúspešnejšími športovcami v Michalovciach za futbal je pre mňa odmena, ktorú si veľmi vážim a taktiež znamená pre mňa ďalšiu motiváciu.