Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

13. 01. 2016 o 22:30

Varšavsko – sviatočná „abeceda“ Ondreja Dudu ml.

autor: Marián Škuba
2706x čítanéČo všetko sa v ostatných dvanástich mesiacoch udialo? Čo bolo dobré, čo mohlo byť ešte lepšie?

Uplynulý rok 2015 bol čulý aj pre Ondreja Dudu mladšieho, stredopoliara klubu Legia Varšava, slovenského reprezentanta. Odchovanec sninského futbalu je o rok skúsenejší, pričom popri legionárskej futbalovej činnosti už spoznal, aká je atmosféra v seniorskom A-mužstve Slovenska, zažil postupovú radosť na majstrovstvá Európy. O Legii Varšava, poľskom futbale, reprezentácii, ale aj o Vianociach, všeobecne o rodine, sme sa po sviatočnom čase podľa „abecedy“ porozprávali...

A – abeceda (Kedy naposledy si sa ňou stretol? Ako si spomínaš na časy, keď si sa učil abecedu?)... – Naposledy som sa s „abecedou“ stretol pred rokom, keď som navštevoval súkromné doučovanie anglického jazyka. Keď som prišiel do Poľska, tak som sa k angličtine viac vrátil. Slovenská „abeceda“ naposledy v škole a to bolo veľmi dávno.

B – Bartosz Berezynsky (kvôli neoprávnenému štartu tohto hráča nepostúpila Legia Varšava v sezóne 2014/2015 do Ligy majstrov. Ako si vtedy túto situáciu vnímal?)... – Ak poviem za seba, až tak tragicky som sa na to nepozeral, ako napríklad niektorí starší hráči v našom mužstve alebo fanúšikovia, či vedenie klubu. Odohral som predkolá Ligy majstrov, to bola pre mňa nová skúsenosť. Samozrejme chápal som rozhorčenie klubu, prišli o veľa financií, hrať v skupinovej fáze Ligy majstrov je ďalšia, vyššia prestíž. Bartosza poznám dobre, sme spoluhráči, kamaráti.   

C – cena Petra Dubovského (čo pre teba toto ocenenie znamená?)... – Určite veľmi veľa, ba povedal by som, že je to pre mňa zatiaľ najprestížnejšia cena, ktorá mi bola futbalovo udelená. Vnímal som to aj ako odmenu za prácu, ktorou som sa v uplynulom roku prezentoval, ako ma odborná verejnosť či futbaloví fanúšikovia vnímali. Zažil som úspechy, ktoré ma ešte viac motivovali do ďalšej futbalovej kariéry, uvidíme, ako bude pokračovať.

Č – číslo 8 (máš ho na drese v Legii Varšava. Je v tom niečo špeciálne?)... – Nič osobitné, či špeciálne. Mal som ho na drese už skôr, vlastne bolo mojím prvým číslom v Košiciach po príchode k seniorom a ostalo mi aj v Legii Varšava. Po mojom príchode bolo voľné, a tak som si vybral a mám ho doposiaľ.   

D – debut (v reprezentácii 18.11.2014, striedanie Hamšíka v 59. min. zápasu Slovensko – Fínsko. Ako si na tie chvíle spomínaš?)... – Na takéto chvíle sa nezabúda, debut v reprezentácii je iba jeden, pre mňa výnimočnosť o to väčšia, že som striedal Mareka Hamšíka. Svoj prvý reprezentačný štart si pamätá asi každý športovec, ani ja nie som výnimkou.

E – Ekstraklasa (aká je podľa teba úroveň poľskej najvyššej súťaže?)... – Povedal by som, že pre mladých futbalistov je kvalitná, veľmi dobrá ukázať sa, je široko medializovaná z rôznych uhlov, záujem televízií i novín o dianie v Ekstraklase je značný. Kluby majú dobré zázemie, podmienky, kvalitné štadióny, na zápasy chodí veľa divákov. Keď to všetko zhrniem, je lepšia než slovenská alebo česká, či ligy ďalších štátov strednej Európy.  

F – Francúzsko (ako vnímaš postup Slovenska na ME 2016?)... – Určite veľký úspech. Po majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike je európsky šampionát vo Francúzsku ďalším schodíkom, ktorý ukazuje, že aj v slovenských kluboch a futbalových pomeroch vyrastajú nádejní mladí futbalisti. Že sa oplatí venovať sa futbalu, podporovať ho aj z vyšších pozícií. Káder sa v ostatných rokoch trochu omladil, ja som nesmierne rád, že môžem byť súčasťou tohto úspechu.

G – gól (prvý reprezentačný Slovensko – Česko 1:0. Stál ťa v šatni veľa?)... – Zatiaľ nič (smiech), ale starší borci v kádri to možno budú ešte bilancovať. Samozrejme prvý reprezentačný gól je udalosť, ktorá sa nikdy nezabúda. V mojom prípade proti susedným Čechom, teda v derby zápase, kedy má aj prestíž svoj význam. Bol jediný v zápase, teda víťazný, čo má tiež svoju cenu.  

H – Happy New Year? („Šťastný nový rok“. Ako Silvester? Kde Ondrej Duda vítal Nový rok 2016?)... – Bolo to na chate vo Vysokých Tatrách, štyri dni si s kamarátmi užijem krásu tatranskej prírody. 

CH – Christmas Day („Vianoce“. Čo pre teba tieto sviatky znamenajú?)... – Sú to sviatky, keď sa rodina, blízki stretávajú, sú spolu. Najmä takto vnímam Vianoce aj ja, keďže počas roka so svojimi blízkymi až tak často spolu nie sme. Som veľmi rád, keď sa v zdraví môžeme stretnúť, v uvoľnenej atmosfére sa porozprávať. Bol som aj v Snine, doma, i keď treba povedať, že nie dlho.

I – Inter Milano (taliansky klub Serie A, s ktorým sa spájalo práve meno Ondreja Dudu. Prestup k „nerazzuri“ – čierno-modrí bol pred sezónou na spadnutie)... – Áno, všetko smerovalo k tomu, že Inter Milano bude mojím novým klubom, no napokon z odchodu do Talianska zišlo. Faktormi boli nezhody medzi klubmi, Inter Milano mal transferový zákaz, takže hrávam naďalej v Legii. Či bude Inter Milano v mojom prípade realitou je teraz ťažko povedať.    

J – Ježiško (aké darčeky ti tentokrát priniesol? Na aký darček z detstva si pamätáš dodnes?)... – Knihy. Teraz boli základom darčekov pre mňa knihy, k tomu nejaké maličkosti. Z detstva si najviac pamätám na auto na diaľkové ovládanie. Keď som ho našiel pod stromčekom, bol som veľmi šťastný. Mať auto na diaľkové ovládanie bola v mojom chlapčenskom období veľká vec. 

K – kameň (Ondrej Duda zasiahnutý v zápase FK Kukesi – Legia Varšava do hlavy)... – V Albánsku sme sa ujali vedenia na 2:1, tešili sme sa v hráčskom klbku, a keď som z neho odchádzal, trafil ma do hlavy nejaký predmet. Nevedel som, že či je to kameň alebo nejaký železný predmet. Ucítil som bolesť, tiekla mi krv, reflexívne som si ľahol na zem a kryl si hlavu. Napokon to nebolo až také vážne, vzišli z toho tri stehy. Mal som samozrejme kopec šťastia.

L – Legia Varšava (ako vnímaš tento klub a svoje aktuálne pôsobenie v ňom?)... – Legia Varšava pre mňa znamená veľa. Je to najlepší poľský klub, s ktorým som získal titul, poľský pohár. Znamená pre mňa veľa, pretože práve sem som spravil ten krok z Košíc. Angažmán, ktoré ma dostalo do širšieho povedomia, otvorilo dvere do reprezentácie.

M – médiá (aké máš s nimi skúsenosti? Boli už aj veľmi nepríjemné?)... – Médiá sú aj pre šport veľmi potrebné. Už som spomenul, že futbalu sa v Poľsku venujú v značnej miere, rozoberajú výsledky klubov, formu a výkony hráčov. Poznám médiá z oboch strán, poviem, že niekedy sú „normálne“, inokedy nie veľmi príjemné. Všetko záleží od situácie.

N – nákupy (s vianočným obdobím sa výrazne spájajú. Ako ich znášaš? Si nákupný maniak?)... – Keď konkrétne viem, čo mám v pláne nakúpiť, teda pre seba alebo aj pre iných, tak mi to až tak nevadí. Ak však byť súčasťou vyberania, hľadania, veľmi sa mi do nákupov nechce a som z toho aj trochu nervózny.

O – otec (človek, ktorému isto futbalovo vďačíš za veľa)... – Nepovedal by som za veľa, ale za všetko. Otec spravil pre môj futbalový rast všetko, maximum, môžem a musím mu za to iba poďakovať. Je so mnou doteraz a stále mi pomáha.      

P – priateľka (je možné priblížiť? Je aktuálne niekto po tvojom boku?)... – Aktuálne môžem povedať, že po mojom boku nie je nikto.

R – rodina (jednoduché slovo s veľkým významom)... – Rodina je pre mňa všetkým. Sú to ľudia, ktorí mi veria, ktorí ma povzbudzujú, ktorí ma milujú. Je to proste všetko, čo ma robí šťastným.

S – skupina B (ako hodnotíš žreb Slovenska na ME?)... – Skupina ťažká ale taktiež možno povedať aj hrateľná. Pri žrebe bolo ťažké konkrétne si vyberať, súperi majú väčšie i menšie mená, na majstrovstvách Európy nie je nik, kto by nevedel hrať futbal. Záležať bude aj od aktuálnej formy, pohody, ako zvládneme prvý zápas... Takže zopakujem, je ťažká ale hrateľná. Určite máme šancu z nej postúpiť.

Š – Štedrovečerný stôl (čo obsahoval? Na aké jedlo sa počas Vianoc najviac tešíš?)... – U mňa to bolo klasické – oblátky s medom a cesnakom, kapustnica, ryba, rezeň, zemiakový šalát. Najviac som sa tešil práve asi na ten rezeň so zemiakovým šalátom, no všetky jedlá pri štedrovečernom stole majú svoje čaro, sú jedinečné.   

T – tréner Kozák (na lavičke v Košiciach, na lavičke v reprezentácii Slovenska)... – Tréner Kozák ma vytiahol do seniorského kádra v Košiciach, dal mi príležitosť v reprezentácii, takže mu vďačím za veľa. Je to tréner, ktorý ma dokonale pozná, tak po futbalovej ako aj ľudskej stránke, na druhej strane poznám aj ja jeho štýl práce. Teší ma, že mi dôveruje a dáva v stretnutiach šancu.      

U – úspech (ako vníma futbalista Ondrej Duda toto slovo?)... – Slovo „úspech“ je podmienené viacerými činmi, aj rozhodnutím, ktoré sa v živote, kariére futbalistu udejú. Pre mňa bol základom úspechu prestup do Legie Varšava. Nasledovali veci, ktoré ma futbalovo posunuli vyššie. Bolo to teda o rozhodnutí spojiť svoju kariéru s Legiou Varšava.

V – vzor (futbalový, od mala, obľúbený hráč)... – Pre mňa ním bol od mala Vlado Zvara, ešte v časoch, keď hrával v Humennom, neskôr zo zahraničia sa ním stal Stefen Gerrard z FC Liverpool.  

Z – záložník (vždy na tomto poste? Nechcel si hrať aj niekde inde?)... – Inde nie. Stále to bol post stredopoliara alebo hráča tesne za útočníkmi, teda podhrotového záložníka. Teda ani v útoku, na okrajoch, v obrane ani v bránke som svoje futbalové miesto nehľadal. Na trávniku som chcel byť typom futbalistu, ktorý akcie svojho mužstva rozohráva, dáva im myšlienku.    

Ž – želanie do roku 2016... – Všetkým prajem hlavne zdravie, to je to najdôležitejšie!