13. 03. 2016 o 12:07

Druhopolčasová „fašírka“

autor: Pito
1704x čítané

Pred východoslovenským derby na druholigovom trávniku v Prešove, kde sa predstavila Haniska, rezonovala otázka, či sa domáci vyrovnajú s tlakom v podobe spomienky na jesenné vzájomné meranie síl na pôde nováčika. Tam totiž zelenobieli stratili výborne rozbehnutý duel a papierový favorit nečakane zhorel. Táto porážka ho mrzí vlastne stále a keď sa chcel zbaviť tejto mory, potreboval uplynulú sobotou vyhrať.

Do prestávky to však veľmi jednoznačne pre Šarišanov nevyzeralo. Mali síce príležitosti, ale na druhej strane mohli byť radi, že v závere polčasu Cicman, ale hlavne Labun trestuhodne zahodili tutovky. Pred druhou časťou merania síl bolo teda všetko otvorené a málokto čakal, že po zmene strán príde gólová smršť domácich. Tí „zomleli“ vo svojom futbalovom mlynčeku hostí na fašírku. Rozhodujúca pasáž prišla po 50. minúte, keď v priebehu necelých siedmich minút Tatran strelil tri góly.  V zostávajúcom priebehu zápasu pridal ďalšie tri, pričom sa zaskvel hetrikom Tubonemi. Napokon sa to skončilo debaklom a vari nikto z aktérov si nespomenul, kedy naposledy za jeden polčas prišiel takýto výsledok. Pre jedného krásny, pre druhého krutý. Pravdu mal tréner FK Gejza Farkaš, keď riekol: „Keby sa hral zápas iba štyridsaťpäť minút, bolo by to vyrovnané na šance i góly. V druhom polčase som nechápal, čo sa deje s našimi hráčmi. Domáci nás prinútili robiť také chyby, aké sa už nevidia v tejto súťaži. Urobili sme veľa kiksov a nechali sme súpera útočiť po stranách a nechali sme ho vojsť až do našej kuchyne – do päťky a tak padali zásahy. Som krátko pri mužstve a tak neviem posúdiť, či prvý pokutový kop alebo druhý gól nepoložil psychicky  našich hráčov. Pôsobili rozladene, rozhádzane, naša výkonnosť išla rapídne dolu. Musíme si to prebrať so zverencami. Nedomnievam sa, že by to bolo o kondícii., v tomto smere sme na tom dobre.“ Kouč hostí konštatoval, že počas pár minút sa duel zvrtol v neprospech Hanisky, ale zároveň vyzdvihol ľúbivú hru hostiteľov, ktorí si počínali útočne, kombinačne.„Tak by sa malo hrať,“ uviedol G. Farkaš, ktorý na margo taktiky založenej na hre s tromi obrancami naznačil, že hostia chceli domácich prekvapiť a rozhodne príčinou vysokej prehry nebol tento fakt. „Nemali sme veľké oči, ale rozhodne sme nemienili byť odovzdaní.“

Do prestávky to bolo naozaj vyrovnané na strelecké možnosti – 2:2. Takže čakalo sa, kto sa prvý raz presadí, aby získal psychickú výhodu. Boli to zelenobieli, ktorým rozhodca odpískal výhodu dvoch pokutových kopov, čo už dávno v Prešove diváci nevideli. „Boli sme radi, že Haniska príležitosti nezužikovala a tak sme prišli k slovu my. Je však pravda aj to, že v prvom polčase sme mali problém dostať sa do tempa, po zmene strán sme sa rozbehli. Darilo sa nám dostať loptu za súperov chrbát, čo nám predtým nevychádzalo.  Z chlapcov spadlo napätie, nervozita, mužstvo previedlo excelentný výkon a niektoré góly boli naozaj ukážkové, fantastické. Celkove sa našu hru dobre pozeralo,“ podotkol kouč Tatrana Stanislav Varga. Mimochodom, ešte stále nemohol rátať s tromi posilami (Hadžič a Macko nemajú vybavené papiere a Cicman bol zranený), takže sa spolieha na to, že sila tímu bude potom ešte výraznejšia. „Budú to príjemnejšie starosti, koho nechať sedieť, než to bolo v období, keď som rozmýšľal o tom, kto vôbec bude hrať.“ Inak, v dvoch zápasoch strelili Prešovčania desať gólov, čo je nečakané a  akoby kolektív chcel  utlmiť rozpaky po odchodoch strelcov D. Leška a Šafranka. „Som rád, že je konkurencia a chlapci makajú,“ dodal lodivod Tatrana.