Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

20. 03. 2016 o 12:28

Na Elite round príprava v La Mange

autor: Marián Škuba
1715x čítanéJozef Vajs medzi nominovanými Slovenska do 19 rokov v prípravných zápasoch.

Slovenský reprezentačný tím do 19 rokov (nar. 1997) bude o postup na ME 2016 bojovať na turnaji 3. skupiny kvalifikačnej fázy Elite Round  Rakúsku, kde sa v dňoch 24. - 29. marca 2016 stretne okrem domácich aj s tímami Česka a Rumunska. Na záverečný turnaj ME 2016 v Nemecku (11. - 24. júla 2016) postupuje iba víťaz. Nie sú to súperi najatraktívnejší, ale všetci kvalitní, takže Slováci vedia, že úspechu treba podriadiť čo najlepšiu prípravu. Jej súčasťou bol aj turnaj v tradičnom španielskom tréningovom futbalovom centre La Manga, kde slovenská „devätnástka“ odohrala tri prípravné zápasy, pričom Portugalsko aj Poľsko patria taktiež k účastníkom 2. fázy kvalifikácie.

Medzi dvadsiatimi nominovanými futbalistami bol aj osemnásťročný Jozef Vajs. Odchovanec humenského futbalu odišiel v mládežníckom veku do susedných Michaloviec a dres MFK Zemplín háji dodnes. Už tradičný mládežnícky reprezentant Slovenska nám ochotne na naše otázky odpovedal.

Reprezentačná pozvánka Slovenska do 19 rokov na turnaj v La Mange ťa neobišla. Správa, ktorá isto potešila... Samozrejme potešila a veľmi. Každá pozvánka do reprezentácie znamená pre mňa veľa.

Ako na teba zapôsobilo prostredie tréningového centra v Španielsku? Veľmi som sa do Španielska tešil, vedel som, kam pôjdeme, už som tam bol v reprezentácii Slovenska do 17 rokov. Prostredie krásne. Na izbe sme bývali viacerí, mali sme ako keby apartmán. Bol som tam s Rasťom Václavíkom a Dávidom Hanckom zo Žiliny, z Trenčína Denis Jančo, Martin Šulek a Tomáš Šalata, zo Senice Matej Kosorín. S nimi som trávil najviac času na tréningu, na trávniku i mimo neho.  

Na turnaji odohrali Slováci tri stretnutia, boli z toho napokon tri typy výsledkov: Nórsko 0:1, Portugalsko 1:1 a Poľsko 1:0... - Prvý zápas s Nórskom bol náš najslabší a to sa aj odzrkadlilo na výsledku. Bol to taký bojovný zápas, nevyužili sme šance, ktoré sa nám viackrát naskytli, naopak Nóri boli v koncovke raz úspešní a vyhrali. Najviac sme sa tešili na zápas s Portugalskom. Futbalisti tejto krajiny hrali krásny rýchly kombinačný futbal, na ktorý sme nastavili od začiatku zápasu vysoký obranný „pres“, ktorý nám vyšiel a strelili sme gól. Portugalci potom prestriedali a prebrali iniciatívu, ale aj napriek tomu sme mali množstvo vyložených šancí, ktorými sme mohli súpera takzvane „pochovať“, ale nevyužili sme ich. Portugalci následne skórovali z náhodného priameho kopu. Tento zápas nás veľmi mrzel, keďže sme si proti takému súperovi dokázali vytvoriť veľa vyložených šancí. Zápas s Poľskom bol z našej strany najlepší. Veľmi kvalitný výkon, v ktorom si myslím, že sme mali hernú prevahu. Tesne vedenie sme udržali a vyhrali.

Jozef Vajs sa objavil na turnaji v základnej zostave dvakrát – proti Nórsku i Poľsku. Hral si na odlišných postoch, ako sa ti darilo? - Proti Nórom som hral na pravom krídle a proti Poľsku pravého obrancu. Zápas s Nórskom bol z mojej strany slabší, proti Poliakom mi naopak celkom vyšiel.

Slovenská 19-ka sa pripravuje na Elite round. Čo hovoríš na skupinu Rakúsko, Česko, Rumunsko a Slovensko? – Myslím, že skupina je to vyrovnaná, kvalitná, ale z našej strany, čo sa postupového cieľa týka, tak hrateľná.

V akej pozícii je tvoje aktuálne klubobvé pôsobenie v MFK Zemplín Michalovce? – V zimnej prestávke som sa dostal do širšieho kádra A-mužstva, sláte s „áčkom“ trénujem, majstrovské zápasy hrával vo svojej kategórii U-19,- dodal Jozef Vajs. Na klubovej i reprezentačnej futbalovej úrovni mu držíme palce.