Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

20. 08. 2012 o 09:15

Storočné oslavy a krásne spomienky v Trebišove

autor: Eugen Magda
2425x čítanéSlavoj Trebišov oslávil v piatok 17. augusta futbalovú storočnicu. Práve tá zvýraznila, že toto zemplínske mesto veľmi dlhé obdobie žije s najľudovejšou zábavou, že pre tunajších ľudí bola a je potešením.

Preto klub od prvého názvu FTC, cez Törekvés, opäť FTC, ŠK, Slavoj Poľnohospodár až po dnešný Slavoj, si dokázal na trávnikoch vybojovať veľa úspechov, ktoré neboli druhoradého významu. Dokonca tromfol aj dnešné corgoňligové, či druholigové kluby, takže Trebišov má byť na čo hrdý. Napokon, bol viac na výslní, ako v úzadí, takže môže dvihnúť hlavu a rezko vykročiť do druhej storočnice.

Trebišov, ktorý dlho hľadal svoju pravú tvár a hrával na viacerých ihriskách, svoj dnešný stánok s prvou tribúnou postavil v roku 1943. Pokrstil ho slovenský majster OAP Bratislava na čele s reprezentačným brankárom Reimannom, ktorý bol dlhé roky jagavou hviezdou futbalu. V roku 1944 sa stal ŠK už účastníkom druhej najvyššej slovenskej súťaže, hral vo východnej skupine divízie. Nebyť tragickej udalosti v oblasti Braniska v roku 1945 by pravdepodobne napredoval aj vtedy rýchlejšie. Klub sa však ukázal ako nepoddajný, lebo po niekoľkoročnom prešľapovaní na jednom mieste, prekonal všetky prekážky a objavil sa až v moravsko-slovenskej skupine II. ligy, ba v ročníku 1981/82 pod taktovkou Bela Malagu, ktorý v Trebišove pôsobil aj s prestávkami deväť rokov, klopal so zverencami na vrátka I. ligy. Od zrodu Slovenskej republiky hral aj v II. lige, takže Slavoj zaujal veľmi významné miesto na futbalovej mape Slovenska.

V histórii klubu hralo za Trebišov veľa známych futbalistov, z ktorých viacerí obliekali aj prvoligové, ba i reprezentačné dresy. Prvým ligistom bol Jozef Šalamon. V roku 1952 hral za NV Bratislava, teda za dnešný Slovan, v časoch najväčšej eufórie belasých. A potom sa vrece s dobrými hráčmi začalo trhať. V klube totiž vyrástli viacerí budúci reprezentanti, ale prišli sem aj hráči, ktorí doslova ožili a vrátili sa na vrcholnú scénu, hoci ich už odpisovali. Za dlhé roky šírili česť a slávu klubu napríklad hráči Begala, Beť, Comisso, Červeňan, Marek Čech, Stanislav Čech, Viktor Danko, Demjan, Dulla, Džubara, Ďurček, Fačko, Gazda, Gojdič, Hajduk, Haluška, Jánoš, Milan Juhás, Ladislav Juhász, Juraško, MUDr. Jaroslav Jutka, Kočiš, Kontura, Köver, Kohan, Kováč, Kretovič, MUDr. Viliam Lenárt, Štefan Lenárt, Letkovský, Máčaj, Maďar, Mancoš, Mantič, Martinček, Maťaš, Migaš, Mulidraň, Ján Novák st., Ján Novák ml., Olejár, Onufrák, Pivarník, Potočník, Reiskup, Savko, Sudimák, Šalamon, Štepánek, Švanda, Trajčík, Štefan Tóth, Vankovič, Vereb, Voroňák, Wágner, Zuzčin a ďalší. Okrem Šalamona významnými postavami boli odchovanci čs. futbalista roka a majster Európy Ján Pivarník, slovenský strelecký rekordér Alojz Martinček so šiestimi gólmi v jednom zápase, účastník MS 2010 Marek Čech, najlepší strelec Corgoň ligy v ročníku 2007/2008 Ján Novák ml., ďalej Štefan Tóth, Andrej Mantič, Róbert Kočiš, Viktor Danko, Róbert Demjan, Jozef Štepánek, ktorí behali po ligových trávnikoch, ale i najlepší strelec v trebišovskom drese Pavol Vereb, pôvodom z neďalekých Čeľoviec.

Pochopiteľne, výborných hráčov tu hralo neúrekom. Preto do diváckej ankety o futbalistu storočia sa dostalo viacero mien, ale do finále si vybojovali miestenku Šalamon, Pivarník, Marek Čech, Ján Novák ml., Pavol Vereb a Juraj Mulidraň. Z nich sa napokon Marek Čech stal víťazom, ale dôležité je to, že sa na pódiu miestneho kultúrneho stánku prezentovali ozaj skvelí futbalisti. Tí v Trebišove boli a všetci veria, že napriek zložitej ekonomickej situácii budú aj v blízkej budúcnosti, a že Slavoj zďaleka ešte nepovedal posledné slovo. Napokon, plejáda predsedov alebo prezidentov klubu začínajúc Ľudovítom Kružinským a končiac Ing. Miroslavom Eliášom a ďalšími špičkovými funkcionármi vydláždili cestičku, ktorú hodno zveľaďovať. Veď futbal robí mestu nefalšovane najväčšiu reklamu, takže verme, že otcovia mesta mu vytvoria aj primerané podmienky.

Dodajme, že v rámci osláv storočnice sa stretli bývalí hráči Trebišova s internacionálmi Slovenska. Výber vyhral 4:0 (3:0) gólmi J. Majoroša, Semeníka, Obšitníka a Záteka. Tu nešlo ani tak o výsledok, ako prezentáciu minulosti. Škoda, že niet takého štatistika, ktorý by mal zrátané koľko vlastne gólov padlo zatiaľ na tomto štadióne. To by sme boli asi veľmi prekvapení. Napokon hra ich prináša neúrekom, preto bolo neraz plné aj trebišovské divácke hľadisko, ktoré sa pamätá na veľa.