12. 12. 2012 o 11:55

Seriál hodnotení účastníkov IV. ligy

autor: Daniel Dedina
1115x čítané

Futbalové Slovensko momentálne zažíva pokoj zbraní, december je už tradične mesiacom dobíjania batérií. Rovnaká situácia je momentálne aj u účastníkov IV. ligy, hierarchicky najvyššej futbalovej súťaže pod hlavičkou VsFZ.

Všetci účastníci trénujú momentálne viac - menej len doplnkovo, majúc v hlave vianočný futbalový „reset“. Celý kolotoč, spočiatku pripomínajúci skôr výcvikový dril, sa opätovne rozbehne po Novom roku, postupne sa v tréningovom procese čoraz viac k slovu dostane aj lopta a zaplní sa itinerár prípravných zápasov. S jasným cieľom - čo najlepšie sa pripraviť na jarnú časť sezóny a zúročiť či napraviť tak výkony a výsledky z jesennej časti, v závislosti od toho, čo mužstvá predviedli v prvej polovici sezóny. Kým futbalisti si môžu v týchto dňoch vychutnať zvoľnený režim, my sme nezaháľali, v posledných dňoch a týždňoch sme dávali dokopy rozsiahlu analýzu pod názvom Hodnotíme účastníkov IV. ligy, ktorú našim čitateľom dávame, počnúc dnešným dňom, do pozornosti. Dopodrobna sme mapovali individuálne aj tímové štatistiky všetkých mužstiev, prinášať ich budeme podľa umiestnenia tímov v priebežnej tabuľke. Začíname už dnes, a to jesenným lídrom - ŠK Milénium 2000 Bardejovská Nová Ves.

Jesenná časť súťažného ročníka 2012/13 odštartovala 29. júla 2012 a vďaka priazni počasia umožnila predohrať aj prvé jarné kolo, dňa 4. novembra, ktoré sme takisto zahrnuli do analýzy, tá tak pozostáva zo 16 kôl. Netradičným prvkom pri rozlosovaní súťaže bolo zaradenie druhého kola medzi šieste a siedme, pri našom hodnotení sme postupovali chronologicky, číslovanie sme nechali zachované podľa oficiálneho reglementu.

Diváci mohli na šestnástich štadiónoch vzhliadnuť dohromady 128 vzájomných meraní síl, z ktorých sa 74 skončilo víťazstvom domáceho celku, 30 nepoznalo víťaza a v 24 prípadoch sa z výhry radovali hostia (štatistiky boli korigované kvôli kontumácii stretnutia Stará Ľubovňa – Sabinov 0:3 v 1. kole, z dôvodu neoprávneného štartu hráča domácich, pričom pôvodne sa zápas skončil víťazstvom domácich 2:0).

Strelci sa činili, celkovo padlo 332 gólov na ihriskách a 3 spomínané od zeleného stola, čo dáva priemer 2,62 gólu na jedno stretnutie. Najviac gólov nastrieľal nováčik z Veľkých Revíšť - 36, najmenej Krásna - 5. Čo sa týka defenzívy, najmenej inkasoval gólman Diňa zo Sniny - 6, ktorý sa mohol pochváliť aj najdlhšou, úctyhodnou, 989 minút trvajúcou šnúrou bez inkasovaného gólu, najviac lôpt zo svojej siete ťahali brankári Starej Ľubovne - 37. Najlepším strelcom súťaže je zatiaľ Seman (Vyšné Opátske) so 16 gólmi, nasledujú Š. Pčola (Snina) – 11 gólov a Jančošek (Bardejovská Nová Ves) – 10 gólov.

Do štatistík bolo hráčom zarátaných celkovo 422 žltých kariet (priemer na jedno družstvo 26,38), „najusilovnejšia“ v zbere bola Haniska – 38, najmenej sa „žltilo“ futbalistom Veľkých Revíšť – 18. Kariet červenej farby bolo 24, najviac opäť vyfasovali hráči Hanisky – 5, na opačnej strane barikády je až päť tímov, ktoré dohrali všetky zápasy s jedenástimi hráčmi – Snina, Vysoké Tatry, Barca, Vyšné Opátske a Stropkov.

Rozhodcovia nariadili pri počínaní si hráčov v rozpore s pravidlami 37 penált, z ktorých exekútori premenili 25. Najviac jedenástok bolo odpískaných v prospech Bardejovskej Novej Vsi – 7, v šiestich prípadoch sa jej hráči následne radovali z gólu. Ani jednu jedenástku nekopali hráči Stropkova a Svitu. Najviac týchto štandardných futbalových situácii arbitri odpískali proti Haniske – 5 (3 góly), zoči – voči súperom v takejto situácií sa zatiaľ neocitli brankári Barce a Svidníka.

Absolvovať porciu všetkých 16 zápasov si vyžaduje vždy dostatok pevného zdravia, absenciu kartového trestu a vstupujú do toho rôzne ďalšie faktory. Ani minútu v prvej polovici súťaže (odohrali celú porciu zápasov bez striedania) nechýbalo 11 hráčov, z toho štyria brankári – Diňa (Snina), Eliáš (Sabinov), Franko (Spišské Podhradie), Vojtaško (Vyšné Opátske) a sedem hráčov do poľa – Adam (Veľké Revištia), Bilas (Stropkov), Dulovič (Vysoké Tatry), J. Lukáč (Snina), Kacvinský (Spišské Podhradie), Ondrejčo (Krásna) a Verešpej (Sabinov). Jedna minúta chýbala k plnej porcii 1440 odohraných minút Uhľárovivianocna ciapka (Veľké Revištia), šesť Troppovi (Svit) a desať Šimšajovi (Vysoké Tatry).*

Toľko na úvod. Ako sme na začiatku uviedli, už od dnes vám budeme prinášať konkrétne štatistiky jednotlivých tímov podľa poradia v jesennej  tabuľke. O futbalový december má tým pádom každý štvrtoligový fanúšik postarané, zatiaľ čo hráči a realizačné tímy môžu, pri trávení vianočných jedál, analyzovať silné a slabé stránky seba aj súperov a zbrojiť na jarné neľútostné boje o súťažné body.

Na záver sa chceme srdečne poďakovať všetkým činovníkom klubov, ktorí sa podieľali na príprave tohto športového materiálu, prajeme požehnané Vianoce a úspešné (futbalové) vykročenie do Nového roka.

*Považujeme za dôležité podotknúť, že ak hráč striedal v nadstavenom čase, do minutáže sa mu rátalo 89 minút, aby bol odlíšený od hráčov, ktorý hrali celé stretnutie a aby 1 minúta mohla byť pripísaná aj hráčovi, ktorý ho striedal, keďže za zápas ako celok sa považuje 90 minút.