Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

07. 03. 2013 o 20:31

Rytier futbalu pán Kubečko oslávil 80 rokov

autor: Eugen Magda
1219x čítanéMám radosť z toho, že som sa s ním mohol zoznámiť bližšie. A spomenúť si na neho v časoch terajšej nevraživosti a zlých ľudských vzťahoch je priam balzamom na dušu, lebo je vždy rýdzim nositeľom fair play. Preto ma hreje, že na Júliusa Kubečka nikdy nezabudli tí, pre ktorých bol v role tajomníka ObFZ Prešov učiteľom športového života.

 

 

 

Jeho tvár vyžarovala vždy dobrotu. Už to prezrádzalo, že to nemôže byť zlý človek. Z jeho tváre vyžarovalo samé dobro. Zostal navždy vzorom pre tých učenlivých, avšak aj pre takých, ktorí zabúdajú ako sa treba správať v dobrej futbalovej rodine. Na zväz chodil najmä v rokoch, keď soboty boli pracovné, a najmä z fabrík a z poľnohospodárskych družstiev nebolo ľahké dostať sa v týždni vybaviť prestup, registráciu hráča, či inú agendu, aby v deň sviatočný mohlo mužstvo nastúpiť v plnej sile na majstrovský zápas, ktorý bol tou najkrajšou a najlákavejšou ľudovou zábavou v obci.

Koľkokrát mu zazvonil v nedeľu skoro ráno domov telefón... Iní možnosť pospať si ešte trochu dlhšie sladko vychutnávali, on však bez jedinej pripomienky vstal, išiel do úradu, aby vyhovel každému. Neraz mu za ochotu chceli dať do vrecka ďakovné, ale nikdy ho neprijal. Všetko, čo robil, celé štvrťstoročie, vykonával z lásky, považoval za svoju povinnosť. Takmer polstoročie, dokonca aj v dôchodku, bol rýdzim telovýchovným funkcionárom po všetkých stránkach. Latku náročnosti a odbornosti postavil vysoko, takže nie je ju ľahké posúvať na stojane vyššie.

Sú ľudia, na ktorých nemôžeme a nesmieme zabúdať. Napriek tomu, že im pribúdajú rôčiky. Naopak, našou povinnosťou je ctiť si ich, načúvať ich slovám a vážiť si každé jedno ako najvzácnejší poklad. Také rozdáva aj vzácna futbalová ikona Prešova, jeho oblasti, ale i celého východoslovenského regiónu pán Kubečko.

Je neuveriteľné, ako dokázal popri funkcionárskej práci každú nedeľu krátko po súťažných stretnutiach dať dokopy výsledky kola z celého okresu a telefonovať ich rýchlo do redakcie, aby čitatelia pondelníka mali aj veľmi vzácne informácie z malých ihrísk. Takých spravodajcov je skôr nedostatok, ako nazvyš, čo dnešné časy potvrdzujú ešte viac. Nikdy si nehľadal výhovorky, lebo vždy vyznával krédo, kde sú povinnosti, tam v záujme všetkých treba konať. Nie náhodou sa tento erudovaný a často predvídavý funkcionár stal ozdobou prešovského futbalu. Vlastne, široko ďaleko prekročil jeho múry i hranice celého okresu. Napokon, za ďalšie slová hovorí skutočnosť, že sa stal čestným členom Slovenského futbalového zväzu, Východoslovenského i svojho Oblastného zväzu so sídlom v Prešove. To nie je hocijaké uznanie, to je mimoriadna pocta a povýšenie človeka, ktorý žil pre futbal a dal mu všetok svoj um. Fundovanosť, čestnosť a rytierskosť je tým najcennejším a najvzácnejším artiklom, ktorý ho zdobí na každom kroku. V tomto smere bol a zostane príkladom pre všetkých. Právom to pred rokmi ocenil aj Slovenský futbalový zväz, ktorý mu v Dolnom Kubíne udelil Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka. Dojala ho. Patrila mu však oprávnene. Za celoživotnú spoločenskú púť, ktorú na športovom a futbalovom poli zvládol vždy ochotne. Aj preto dostal aj Zlatý odznak SFZ.

Prešovský okres mal veľké šťastie, že do svojho vienka dostal v osobe výnimočného funkcionára dar, ktorý bol zárukou odborného rozkvetu a dobre organizovanej dobrovoľnej činnosti. Aj preto si pán Kubečko úctu a uznanie všetkých tých, čo futbal majú radi, aj v jeseni života, počas ktorej 7. marca oslávil jubilejných 80 rokov, zaslúži.