Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

08. 03. 2013 o 09:30

S efektivitou sa chcú popasovať

autor: Mikuláš Novický
1791x čítanéPosledné súťažné stretnutie štvrtoligistov zo Sabinova odhalilo naplno príčiny, prečo im po odohraní šestnástich kôl v tabuľke patrí len dvanáste miesto. Šance, ktoré si dokážu v každom stretnutí vypracovať, využívajú len s veľmi malou efektivitou. Takto stratili doma až dvanásť bodov. Prehry so Svitom a Starou Ľubovňou, ale aj remízy so Spišským Podhradím, Michalovcami a Vyšným Opátskym strašia doteraz. Nedokázali ich nahradiť ani body od súperov. Herne vybuchli len na ihrisku v Bardejovskej Novej Vsi a v druhom polčase vo Veľkých Revištiach.

Práve zvýšenie efektivity v útočnej fáze sa pokúsia natrénovať v aktuálnej zimnej príprave. Tréner Ing. Pavol Šaršala im naordinoval popri každoročnom zimnom drile aj riadnu porciu prípravných stretnutí. Z dvanástich plánovaných odohrali desať a darilo sa im (víťazstvá nad Krompachmi, Starou Ľubovňou, Záhradným ale aj treťoligovým Popradom či Spišským Podhradím). „Aby sme si dril troška spestrili,“ pripomenul tréner Šaršala, „snažil som sa nájsť taký spôsob naháňania sily, vytrvalosti a kondície, pri ktorom bolo dosť priestoru aj na prácu s loptou."

Vďaka umelému trávniku sme nemuseli hľadať primerané prostredie na tréning, ale celú prípravu sme absolvovali na vlastnom ihrisku. Pre prípad veľmi zlého počasia sme mali k dispozícii aj telocvičňu a mestskú športovú halu. „Využili sme ich minimálne. Trikrát do týždňa sme trénovali na umelej tráve.“

Cez víkend hráči naberali zápasovú prax. Ešte ich čaká generálka so súperom, s ktorým už svoje súťažné stretnutia tohto ročníka odohrali, so Starou Ľubovňou. Príležitosť dostávali všetci hráči, ktorí boli v príprave. Traja brankári a vyše dvadsiatka futbalistov, medzi ktorými sú aj dlhodobo pre zranenia, či iné príčiny, chýbajúci Ľubomír Andraščík či navrátilec Dávid Lukáč. Po zranení a operácii ramena pozvoľna začal s tréningom aj útočník Milan Vranko. Odchody z kádra sa zatiaľ nekonali aj keď už tradične chcel odísť brankár Eliáš a Radoslav Sochovič, ktorí prípravu absolvovali, no v jej závere nepochopiteľne odmietli s mužstvom pokračovať. Naopak, navrátilcom sa teší kapitán Ján Dlugoš, ktorý sa z hrotu útoku po úvode sezóny, musel presťahovať  do stredu obrany, aby zacielil dieru po stopéroch Lukáčovi, Ľ. Andraščíkovi či Petrovi Peregrínovi. Po ich návrate sa opäť môže vrátiť do útoku.

„Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sme boli v jesennej časti málo efektívni. Mladí hráči v útoku sa nedokázali viackrát presadiť a teraz by sa to malo zlepšiť,“ pridáva kormidelník.

Za pravdu mu dávajú aj dosiahnuté výsledky v príprave, kde sa popri kapitánovi Dlugošovi dokázali presadiť aj Róbert Lapoš, Bašista, Marek Andraščík ale aj spomínaný Vranko. Toho, žiaľ, v prvom prípravnom stretnutí po desiatich minútach zradil sval, musel striedať, ale zdá sa, že je už v poriadku. Z dlhodobých maródov už chýba iba Peregrín, ktorého operované koleno zatiaľ nepustilo na trávnik, ale v najbližšom období by sa tak malo stať.

Nové rozostavenie s inými taktickými variantami hry si hráči v príprave mohli dobre osvojiť. Aby mužstvo mal kto usmerniť priamo na ihrisku, snažili sa domáci o angažovanie skúseného ligovými stretnutiami ošľahaného hráča.  Skoro po ročnej hráčskej pauze spôsobenej chorobou sa na trávnik vrátil Marek Andraščík (na snímke), ktorý posledné súťažné stretnutie odohral za susedné treťoligové Lipany. Vrátil sa tam, kde s futbalom začínal a prejavil ochotu pomôcť. Pridal sa tak k Verešpejovi, ktorého hosťovanie z Tatrana Prešov v Sabinove obnovili a vrátil sa z tohto klubu aj domáci odchovanec Lapoš. V hosťovaní pokračuje aj Ľuboslav Kolpák z Lipian a v rokovaní je aj pokračovanie Miroslava Prusáka zo Spišského Podhradia. „Marek Andraščík by mal byť mojou predĺženou rukou na ihrisku,“ hovorí tréner Šaršala a jedným dychom dodáva, že sa to javí ako tá najlepšia vzpruha pre jeho mladý kolektív. „Ak si chlapci ešte viac osvoja nový herný systém, vyhnú sa individuálnym chybám a budú pokračovať v hre, akú predvádzali v jeseni, verím, že na naše konto pribudne dostatok súťažných bodov. V mužstve a klube zavládne tvorivé ovzdušie, prídu aj výsledky. Futbal nás všetkých začne opäť baviť. Verím, že sa nezopakuje minuloročná zima, keď sme v príprave boli úspešní, no v priebehu súťaže sme si hernú pohodu nedokázali udržať,“ dodal na záver sabinovský tréner.