Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

09. 03. 2013 o 19:20

Gejza Csákvári má dnes 75 rokov

autor: Eugen Magda
1784x čítanéPred vyše polstoročím sa dotkol prvý raz ligovej lopty. Na začiatku ročníka 1958/59 sa totiž ocitol v kádri trénera Jozefa Karela, ktorý Košičanov pod názvom Jednota priviedol do najvyššej futbalovej súťaže. Vtedy mal Gejza Csákvári iba 20 rokov, na jednotlivých postoch hrali skúsenejší hráči Ján Karel, Samuelčík, Pavlík a ďalší, ale mladý dravec, rodák z Bine z novozámockého okresu, si usilovnosťou vydobyl na dlhé roky miesto v áčku.

Na vrcholnej scéne mladý obranca debutoval na domácom ihrisku v druhom kole 17. augusta 1958 proti ČH Bratislava v zostave: Hasoň - Ján Karel, Samuelčík, Csákvári, Pintér, Gajdoš, Lazar (Dobai), Mangera, Martinček, Kvašňák, Schwarz. Remízový zápas 1:1 bol cenným úlovkom nováčika, lebo ČH sa stala o niečo neskôr majstrom. Gejza si od vstupu na ligový trávnik získal rešpekt a uznanie, o čom najlepšie hovorí to, že z 26 zápasov nastúpil na 22, čo na novica bol pozoruhodný počet. Mužstvo skončilo napokon jedenáste, zachránilo sa medzi elitou, ale v lete dostal povolávací rozkaz, takže musel nastúpiť na vojenčinu do Dukly Pardubice, kde spolu s ním boli aj spoluhráči z Jednoty Samuelčík, Kozman, Mravec a ďalší výborní futbalisti. Na konci ročníka 1959/60 obranca Csákvári smútil, lebo Jednota vypadla a spolu s ňou aj Dukla.

Košický pád zanechal nepríjemné stopy, lebo po návrate z vojenčiny musel Gejza hrať až do skončenia ročníka 1962/63 druhú najvyššiu súťaž, ktorú vyhral pod vedením trénera Štefana Jačianskeho už pod názvom VSS pred Žilinou. Víťazný káder strojárov tvorili: Švajlen, J. Jutka - Pintér, V. Jutka, Csákvári, Kassai, Felszeghy, T. Tóth, Kánássy, Pavlík, Schwarz, Gacek, Gornický, Strausz, Obert, Piršč, Müller, Martinček. Na dvoch najvyšších scénach nastupoval Csákvári 11 rokov aj s jednou nútenou prestávkou po dlhom zranení. Z celého radu výkonov a nezabudnuteľných výsledkov ho hreje i to, že v ročníku 1963/64, keď VSS boli ligovým nováčikom, hrali aj vo finále Čs. pohára v Brne, kde podľahli Sparte 1:4. O rok na to vystúpili na bronzový stupienok, ktorý v tom čase bol historickým triumfom žlto-modrých v najvyššej súťaži. Vtedy prežívali radosť Švajlen - Pavlík, Š. Tóth, Felszeghy. Š. Jutka, Piršč, Šomoši, Smetana, Ondo, Csákvári, T. Tóth, Pintér, Kánássy, Strausz, Gacek, Mravec a Müller.

Počas kariéry odohral v košickom drese 73 ligových zápasov, ktorými sa umiestnil v prvej tridsiatke strojárov. Nebyť zranení, ktorým sa nevyhol ani on, a štartmi v druhej najvyššej súťaži, by bolo toto číslo aj s tými počas vojenčiny oveľa vyššie. Gejza, ktorý v piatok 15. marca oslávi 75 rokov, zostal verný farbám VSS. Pravidelne sa schádza s bývalými členmi klubu, takže toto jubileum nielen oslávia, ale pospomínajú na všetko, čo dodnes príkladne stmeľuje tento kolektív.

 

Text k foto:

Významné postavy košického futbalu - zľava: Gejza Csákvári, Rudolf Zibrinyi, Štefan Mátyás a Andrej Kvašňák.