Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

29. 03. 2013 o 11:02

Martinček nás opustil aj s rekordným poltuctom

autor: Eugen Magda
1698x čítanéPo dlhej a ťažkej chorobe zomrel v piatok 29. marca v skorých ranných hodinách bývalý známy futbalový kanonier Alojz Martinček, ktorý vlani 24. mája mal 80 rokov.

Michalovský rodák, ktorý však prežil celé detstvo v Trebišove, si osvojil abecedu futbalu na Karafovej lúčke u trénera a vynikajúceho strelca Zoltána Fazekaša. Keď umením povyrástol, miestna tribúna v peknom parku burácala, keď sa dostal na polovicu súpera k lopte, lebo vtedy gól visel vo vzduchu. Kanonier Slavoja Alojz Martinček nemal problém rozvlniť sieť. Preto v meste cukrovaru dlho neostal a zakotvil v košickej Jednote. Ako prvý slovenský futbalista vojenčil v RH Brno, kde hral s Vlastimilom Bubníkom, Dandom a ďalším hráčmi majstrovskej hokejovej kométy, ale po návrate do civilu v Košiciach dlho neostal, prestúpil do prešovského Tatrana, kde v pondelok 8. mája 1961 zažil veľký deň: V ligovom zápase so Slovanom Nitra vyhrali zeleno-bieli 8:1 a vtedy svoj najväčší deň v hráčskej kariére slávil Lojzo, ktorý, ako prvý Slovák, dal šesť gólov a utvoril strelecký rekord v najvyššej súťaži v jednom zápase.

Populárny Borzi, dal v tomto stretnutí dokonca sedem gólov, čo písala aj časť vtedajšej tlače – Československý šport, Pravda. Smena i Rudé právo. Pravda, kým Martinček bol pod sprchami, zatiaľ vedúci mužstva Štefan Mesiarik uviedol do zápisu o stretnutí šesť zásahov Martinčeka, a keďže on nič nenamietal, ostalo napokon pri poltucte. Tú jeho nevšednú kanonádu dodnes nik neprekonal, iba raz ju Adamec v roku 1963 vyrovnal, keď v drese Slovana dal tento počet gólov Třincu.

Počas kariéry odohral Martinček veľa stretnutí, v ktorých nedal ani gól, ale mal aj zápasy, keď mu začalo sypať tak,že so súperom to bolo zle. Ešte v drese Trebišova dal Michaľanom 14 gólov, alebo v pohárovom zápase v košickom drese rovný tucet Krompachom. Nezabudol ani na gól, ktorý dal v drese Jednoty Baníku Ostrava, keď mu pri zahrávaní z autu prihral loptu Kvašňák a on z 35 – 40 metrov z voleja bombou prekonal brankára Dvořáka.

Na účinkovanie v prešovskom drese spomínal Lojzo najradšej. Tam totiž mal na dosah rúk aj reprezentačný dres na MS 1962 v Chile, a nebyť uzdravenia Kadrabu by za oceán letel on. Málokto vie, že počas kariéry bol kvôli postave i gólom aj na lane Liverpoolu, ale v tých časoch sa od nás na západ chodilo iba v ojedinelých prípadoch.

Po návrate z Prešova do Košíc v roku 1963 bol hrajúcim asistentom trénera Štefana Jačianskeho. Neskôr na Trebišovskej ZŠ založil futbalovú triedu, na ktorú bol veľmi hrdý. S pribúdajúcimi rôčikmi obliekal ešte dres internacionálov VSS, navštevoval i Košický olympijský klub, kde často spomínal aj svojho nebohého brata Vlada, rozhlasového reportéra, lebo rodinné puto bolo u nich veľmi silné.

V posledných rokoch ho však čoraz viditeľnejšie opúšťali sily, prestal chodiť medzi priateľov, medzi ktorými bol veľmi obľúbený. Aj keď ho z času na čas navštevovali, už aj to patrí minulosti, lebo Lojzo odteraz začal navždy strieľať góly do brány nebeskej. Futbalové rady a vrelo milovanú rodinu opustil aj s rekordným poltuctov gólov v jednom zápase, ktorý držal pevne takmer 52 rokov.

Česť jeho pamiatke!

 

Texty k foto:

Na hlavnej fotografii Alojz Martinčekvpravo) s ikonou prešovského futbalu Ladislavom Pavlovičom, ktorý len nedávno zomrel. Na ďalšej fotografii sa Alojz Martinček teší z gólu (č. 9) a na ďalšej snímke je s bývalým prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom.

Galéria
Martinček nás opustil aj s rekordným poltuctomMartinček nás opustil aj s rekordným poltuctom