Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

29. 03. 2013 o 11:22

František Bujdoš čerstvým osemdesiatnikom

autor: Eugen Magda
1792x čítanéVojska môže byť veľa, ale bez dobrého veliteľa sú všetci bezradní. Tak nejako možno hovoriť aj o futbalovom živote, ktorého hlavné páky musia mať v rukách ľudia, čo sa vedia boriť cez prekážky a poradiť si so všetkými problémami. Jedným z nich bol dlhé roky aj František Bujdoš. Pravda, rôčiky nezastavíš, ale čas spomienok nezutekal, naopak pripomína, že tento pán sa v nedeľu 31. marca dožíva jubilejných 80 rokov. František Bujdoš patril medzi najväčších vidieckych futbalových funkcionárov v Košickom kraji.

Svoj život nepremárnil. Jednak v rodnej Nižnej Myšli, kde dával miestnemu futbalu pevné dokumenty. Aj keď v dedine boli viacerí šikovní funkcionári, on patril vždy medzi tých šikovnejších, pretože bol vodcovský typom. Hlavne v časoch, keď sa začal hrať organizovaný futbal začal doň vstupovať čoraz výraznejšie aj František Bujdoš, ktorý v roku 1959 po prvom predsedovi Júliusovi Königovi sa stal šéfom, futbalovou legendou. Hre hier venoval takmer všetok svoj čas. Počas jeho obdobia sa vymenilo veľa výborných hráčov. Nielen domácich, ale v Nižnej Myšli hrali aj vojaci, vysokoškoláci z Košíc. Zásluhou dobrej spolupráce s Krásnou futbal prosperoval a bol na pomoc obom.

V sedemdesiatych rokoch sa v akcii „Z“ začala aj výstavba futbalového štadióna s peknou tribúnou, ktorá plní svoje poslanie dodnes, veď má 700 miest. V tomto období hrala Nižná Myšľa už v krajských súťažiach. Žiaľ, v polovici sedemdesiatych rokov do klubu zavítala finančná a výkonnostná kríza. Vtedy dochádza aj k nezhodám s politickým vedením obce, preto František Bujdoš odišiel z funkcie.

Zaujímavé je, že keď sa o tom dozvedeli vo VSS, hneď šikovného funkcionára získali do svojich radov. A to už nebolo, hocičo. Napokon však posilnil Čaňu, z ktorej mal bližšie domov. Bola to dobrá voľba, pretože tento klub mal dobrú tradíciu, a dokázal sa rozvíjať ďalej. Nielenže mužstvo hralo v kraji, ale neskôr až v III. SNL, ba dokonca aj v II. lige, v ktorej bolo vážnym súperom aj niektorým klubom s bohatšou tradíciou.

František Bujdoš žil pre futbal, a ten akoby ho sprevádzal na každom kroku, dokonca až do rodinného príbytku. Dve dcéry sa vydali zo futbalistov, takže na rodinných stretnutiach majú sa o čom vyprávať. O to viac, že jeden zo zaťov Ladislav Lipnický má troch synov Patrika, Dávida a Ivana tiež futbalistov, a druhý Štefan Zajac dvoch futbalistov Patrika a Gabriela, takže u rodičov Bujdošovcov sa zíde zrejme pri jubilejných oslavách takmer celá jedenástka. O to viac, že sme nespomenuli dvoch synov pána Bujdoša, tiež futbalistov Fera a Štefana, ktorý patril medzi najrýchlejších hráčov Čane a Nižnej Myšle. Ozaj, nie je to radosť a potešenie z takej futbalovej skladby, keď sa zíde v jednom dome u otca a súčasne i dedka? Iste aj v takomto zložení to dá aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky starosti a problémy, ktoré tohto nadšenca kvária v poslednom období. Kiežby mal možnosť zabúdať na to čo najviac pri pohľade na svoj obľúbený futbal.  

Galéria
František Bujdoš čerstvým osemdesiatnikom