Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

09. 04. 2013 o 21:54

Útočník Dojčák už medzi nebeskými strelcami

autor: Eugen Magda
1449x čítanéČloveku sa ani nechcelo veriť, ale smrť si nevyberá. Deň po odchode kanoniera Martinčeka na druhý svet, v sobotu 30. marca navždy dotĺklo srdce ďalšieho futbalistu VSS Košice, Zemplína Michaloviec a Zálužíc Jaroslava Dojčáka, ktorého premohla zákerná choroba.

 

Rodák z Vranova nad Topľou, kde uzrel svetlo sveta 28. augusta 1948 zavítal do VSS v ročníku 1969/1970 v časoch, keď strojári patrili k absolútnej čs. špičke. Žlto-modrý dres obliekal v troch sezónach, na ihrisko vybehol v 35 zápasoch a ozdobil ich piatimi ligovými gólmi. Mal to šťastie, že na štadióne  na Solovjevovej ulici ho trénovali Štefan Jačiansky a vysoko uznávaný odborník vo svete Jozef Vengloš. Vraj popri tom, že ho zdobila odbornosť, bol veľmi prísny, a nikomu nič neodpustil. Z hráčskej kariéry si Jaro rád spomínal na domáce stretnutie so Slovanom, v ktorom prekonal reprezentačného brankára Vencela a pomohol k víťazstvu VSS 1:0. Nuž a neopísateľnú radosť mal aj počas majstrovského duelu so Slaviou Praha, keď sa pod remízu 3:3 podpísal dodnes vzácnym a vysoko ceneným hattrickom. Pozoruhodný bol tým, že ho dal hneď v prvom zápase za VSS 13. augusta 1969. Prezývali ho „sova“, lebo vedel sa dobre orientovať aj v tme. V rokoch 1971 – 1977 pôsobil v druholigových Michalovciach a potom osem rokov štípali jeho bomby prsty brankárov, keď obliekal dres za Zálužice. Trénerský pôsobil v okolí Michaloviec.

Nikdy v živote mu nechýbal humor, ktorý rozdával typickým zemplínskym nárečím. Ešte vlani v jeseni, aj keď po vplyvom choroby už viditeľne pochudnutý, rozdával dobrú náladu a mal pozitívne myslenie. V decembri sa mu však zdravotný stav veľmi zhoršil. Vonku ho už z logických príčin nebolo vidieť, no a v predposledný marcový deň všetkých priateľov na tomto svete opustil navždy po dožití 64 rokov a 214 dní.

Česť jeho pamiatke!