Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

25. 07. 2013 o 15:18

Futbalové jubileum v Kokšov-Bakši

autor: redakcia
2471x čítanéZačiatkom júla žila obec Kokšov-Bakša, ktorá má vyše 700-ročnú históriu, oslavami. Zakladajúci členovia i súčasníci si na piatkovej slávnostnej schôdzi pripomenuli 50. výročie založenia telovýchovnej jednoty. V kultúrnom dome ocenili prezident TJ Marek Stoľár, starosta obce Cyril Hudák a predseda VsFZ Richard Havrilla zakladajúcich členov TJ, bývalých hráčov i najaktívnejších funkcionárov a trénerov. Ocenenie najlepší hráč 50-ročnej histórie prevzal Marcel Korínek(na snímke vľavo), bývalý hráč 1. FC Košice, Lokomotívy Košice, Turne nad Bodvou a ďalších klubov, v súčasnosti hrajúci tréner Kokšov-Bakše.

Súčasťou osláv bol aj krst knihy Prvé góly na Pažici, ktorej autorom je Milan Polča. Publikácia zaznamenáva vývoj futbalu v obci od  roku 1963 až do roku 2013.

V sobotu pokračovali oslavy na ihrisku. Postupne si zmerali sily žiaci, potom proti sebe nastúpili internacionáli VSS Košice proti bývalým hráčom Kokšov-Bakše a na záver proti sebe nastúpili mužstvá domácich a Hanisky.

Počas 50-ročnej histórie, ktorá sa začala písať v roku 1963, zaznamenal futbal v obci úspechy i neúspechy. Klady však výrazne prevyšovali zápory. Prvý predseda, dnes 78-ročný František Hegedüš, na začiatky spomína takto: "Nadšenie bolo veľké. Brány sa pripravovali na školskom dvore z trámov, ktoré venovali Inžinierske stavby. Kým starší boli agilní, pochvalu si zaslúži okrem iných Štefan Matis, mládež bola lenivejšia. Ihrisko sa rýchlo postavilo, alebo nebolo v čom hrať a s čím hrať. V kase nebol ešte ani halier. Funkcionári klopali na dvere, kde sa dalo. Michal Andrejkovič zaobstaral od susedov z Valalík sadu dresov a jednu futbalovú loptu. Mne sa podarilo zohnať z VSS siete na brány a Obnova Vkus darovala kompletný výstroj. Zároveň sa začínali zháňať hráči. Času bolo málo, pretože o pár týždňov sa už začínala súťaž - III. trieda JUH, do ktorej sa klub prihlásil. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a historicky prvý káder bol realitou."

Celá dedina sa tešila na prvý historický futbalový zápas v obci. Na oslavy 23. júna 1963 pozvali mužstvo  Obnovy Vkus Košice. Diváci boli nedočkaví, keď zrazu od západu zahrmelo. Prišla nečakaná búrka a bolo po zápase. Takže na prvý oficiálny duel si muselo mužstvo počkať. Zábava však pokračovala estrádou v kultúrnom dome a skončila sa vydarenou tancovačkou. Podľa dostupných informácii sa za prvý futbalový zápas TJ Kokšov-Bakša považuje prípravné stretnutie na domácom ihrisku s Gyňovom, ktoré sa skončilo výsledkom 2:0.

V prvom desaťročí bola mimoriadne úspešná sezóna 1973/74. Mužstvo podávalo počas celého ročníka vyrovnané výkony a už po jesennej časti bolo v tabuľke III. triedy na prvom mieste, keď neprehralo ani v jednom zápase a stratilo iba jediný bod v Sokoli (2:2). Po úspešnej jeseni nasledovala ešte úspešnejšia jar a mužstvo dosiahlo vytúžený postup do II. triedy.

Dôležitou a významnou súčasťou v živote TJ bolo začatie výstavby sociálnej budovy. Dovtedy slúžili miestnosti na prezliekanie a nevyhovovali súčasným podmienkam. Práce sa začali v roku 1979. V prevažnej miere ich realizovala svojimi pracovníkmi Drobná prevádzkareň pri MNV. Pomoc poskytli aj členovia TJ. Výstavba trvala 4 roky. Konečne mali športovci Kokšov-Bakše modernú sociálnu budovu. Významne to prispelo ku skvalitneniu tréningového procesu všetkých troch družstiev klubu i k napredovaniu futbalu v obci.

Sezóna 1984/85 bola pre Kokšov-Bakšu tiež jedna z najúspešnejších. Zodpovedná práca trénera Mikuláša Vargu sa prejavila na hernom prejave mužstva. Výsledkom bolo prvé miesto v súťaži II. triedy skupiny A. Skupinu B vyhralo mužstvo Veľkej Idy a podľa pravidiel nasledovala baráž o postup do I. triedy. Žiaľ, v oboch zápasoch mužstvo opustilo strelecké šťastie. Doma remizovalo 0:0 a v odvete prehralo 0:1. Napriek určitému sklamaniu z neúspešného postupu sa mužstvo naďalej doplňovalo skúsenými hráčmi. Výsledkom bol historický postup do I. B triedy skupiny Košicko-gemerskej.

Kritická situácia bola v klube v ročníku 2004/05. Chaotická práca výboru sa zákonite prejavila aj na výsledkoch. Mužstvo dospelých vypadlo do II. triedy, keď skončilo v tabuľke posledné, pričom prehry v Períne (0:10) a v Haniske (0:9) boli pre obec zahanbujúce. Nesystematická práca v klube sa ukazovala aj v iných oblastiach. Chýbali financie, vznikali nedorozumenia okolo Šport baru. Na túto situáciu zareagovali v roku 2009 bývalí funkcionári TJ na čele s Marekom Stoľárom. Rozhodli sa, že sa pustia do riešenia vzniknutých a výborom neriešených problémov. Stav, ktorý vtedy bol, opisuje súčasný prezident Marek Stoľár: "Nemohli sme dopustiť, aby hodnoty, ktoré počas dlhej histórie vznikli, boli znehodnotené. Niektoré problémy nezniesli odklad - upchaná kanalizácia či nefunkčná práčovňa. Bolo potrebné vyrúbať topole, realizovali sme výstavbu prístrešku pre Šport bar. Za bránami sme namontovali sieťové zábrany, opravili rozhlasové zariadenie a zakúpili svetelnú tabuľu. V priebehu dvoch rokov sa podarilo situáciu v TJ stabilizovať. Pomohol aj obecný úrad, ktorý vybudoval multifunkčné ihrisko." Aktivita nového výboru sa prejavila aj v športovej činnosti. Výsledkom bolo, že A-mužstvo pod vedením Marcela Korínka postúpilo v sezóne 2010/2011 do V. ligy skupiny Košicko-gemerskej. V nedávno skončenom ročníku obsadilo mužstvo tretie miesto.

V celej 50-ročnej histórii boli, až na výnimky, ozdobou Telovýchovnej jednoty Kokšov-Bakša mládežnícke celky. Svedčí o tom aj to, že ObFZ pravidelne poveroval TJ usporiadaním mládežníckych turnajov. Treba povedať, že funkcionári pripravili všetkým družstvám veľmi dobré podmienky. TJ Kokšov-Bakša patrila medzi tie TJ v okrese, ktoré sa o svoju mlaď príkladne starali. Neraz táto skutočnosť bola oceňovaná na výročných konferenciách a v tlači. Kvalitná práca vedenia sa odzrkadlila v tom, že od roku 2002 štartovali mládežnícke celky v I. triede. Niekoľko rokov sa na kvalitnom ihrisku v Kokšov-Bakši odohrali aj zápasy medzinárodného turnaja o Pohár dargovských hrdinov.

Mužstvo Kokšov-Bakše trénovali aj bývalí prvoligoví hráči V. Hric a F. Králka, káder mužstva po skončení kariéry posilnili napríklad Pavol Pencák (Lokomotíva) a Batányi (VSS). Zaujímavosťou je, že začiatky úspešného bývalého rozhodcu, dnes predsedu VsFZ, Richarda Havrillu, začali práve v tejto obci. V súčasnosti sa môže popýšiť TJ nielen dobrými športovými výsledkami, ale najmä pekným športovým areálom s vynikajúcim trávnikom a modernou sociálnou budovou.

(ol)