Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

11. 08. 2013 o 10:18

Aj Tamáš vstúpil medzi významných šesťdesiatnikov

autor: Eugen Magda
1861x čítanéAj jeho futbalové roky akosi rýchlo uleteli. Začínal ešte v časoch trénera Jozefa Vengloša vo VSS Košice, a keďže dosť rýchlo sa stal hráčom základnej zostavy, bol často na očiach o to viac, že šikovný obranca prišiel do kolektívu vtedy, keď rady strojárov opúšťali Bomba, Desiatnik a za nimi aj Pivarník a bolo treba praskajúce zadné rady zaceliť. Tým mužom bol medzi spoluhráčmi moldavský rodák, populárny Ladislav Tamáš, ktorý sa v pondelok 12. augusta dožíva 60 rokov.

Kto Laca pozná len z videnia, a sa dozvie o jeho okrúhlom výročí, možno sa aj spýta, či sa nemýlime, lebo na trávniku to výzorom, ani výkonom, vôbec nepripomína. Pochádza z futbalovej rodiny, takže sa mohol naplno uplatniť. Začínal síce medzi moldavskou mlaďou ako útočník, ale neskôr, keď sa ocitol v ligovom doraste VSS u trénera Štefana Mátyása, sa dostal z útoku do obrany preto, že kvôli vekovému limitu opustil mlaď Oboril a bolo treba zadné rady spevniť. A vďaka pohyblivosti voľba padla na Laciho.

Po skončení medzi dorastencami sa dostal hneď do ligového kádra, z čoho mal veľkú radosť jeho otec, ktorý patril kedysi medzi špičkových futbalistov. Dobre vedel, čo jeho syn potrebuje, aby dobre prosperoval na strojníckej priemyslovke, či neskôr na fakulte strojárov, a pritom všetkom napredoval aj vo futbale. Preto mu zabezpečil ubytovanie v Košiciach, takže do neďalekej rodnej Moldavy chodil dosť málo. Otec však bol spokojný, a nechýbal prakticky na žiadnom ligovom či inom významnom zápase. Dokonca, raz pri nežičlivom počasí bol vari medzi 20 uzimenými divákmi, lebo radosť a záujem o syna prevýšili všetko ostatné.

Ak sa Laca spýtate, či mal nejaký špeciálny zápas, ktorý ho mimoriadne nadchol, odpovedal, že ani nie, veď pre neho bol každý ligový duel významný a dôležitý. Strojárom ostal verný na celý život. Na vrcholnej scéne obliekal žlto-modrý dres VSS alebo ZŤS viac-menej plných osem ligových sezón, v ktorých podľa otcových záznamov zohral 203 stretnutí a dal v nich jeden gól. Strelil ho v derby Prešovu, ktorý Košičania v ročníku 1978/79 zdolali v 27. kole pred 10 tisíc divákmi 3:1, keď okrem neho strelili góly ešte Benko a Grik 3:1. Oživme ešte vtedajšiu košickú zostavu ZŤS, ktorú tvorili: Baranec – Lipnický, Ferančík, Hoholko, Tamáš, Grik, Štafura, Benko (Jutka). Gajdoš ml., Babčan (Hodoško), Andrejko. V zostupovom ročníku hral posledný zápas v 30. kole 1980/81 doma s Trnavou, ktorej podľahli 2:5 v tejto zostave: Matula (Arendárčik), V. Chovanec (Gajdoš), Ferančík, Tamáš, Lipnický, Andrejko, Graban, Kuchár, Norocký, V. Marchevský, Babčan. Viac zápasov potom už strojári medzi elitou nikdy nehrali.

V nasledujúcich troch ročníkoch hral so ZŤS ešte v I. SNL, ale náhla smrť otca ešte v mladom veku rozhodla, že jeden z moldavských futbalistov, ktorý hral aj za juniorov ČSSR definitívne odišiel. Na to všetko si spomína pri terajšej jubilejnej šesťdesiatke, pričom často pripomína, že vo VSS mal veľmi príjemnú a priateľskú partiu spoluhráčov. Z nich nezabúda najmä na Csákváriho, ktorý bol na hráčskej púti jeho veľkou oporou a starším priateľom, čo platí aj dnes.