18. 08. 2013 o 13:26

V Michalovciach dominoval biely balet + fotogaléria

autor: Daniel Dedina
2302x čítané

Futbalový štadión v Michalovciach v priebehu tohto týždňa praskal vo švíkoch. Dôvodom bol tradičný futbalový turnaj hráčov do 17 rokov - Michalovce Cup. Tento ročník mal vskutku hviezdne obsadenie.

Okrem slovenských tímov, domáceho Zemplínu a Dukly Banská Bystrica, mali diváci možnosť vidieť v akcii aj výbery ukrajinského Šachtaru Doneck, talianskeho Chieva Verona, či španielskeho Villarrealu. Najväčším ťahákom však bol jednoznačne ďalší celok z Pyrenejského polostrova, jedna z najuznávanejších celosvetových značiek, hviezdny Real Madrid!

Družstvá zviedli v prvej fáze turnaja, od utorka do štvrtku, vzájomné súboje v dvoch trojčlenných skupinách. V posledný deň turnaja, v piatok 16. augusta, boli na programe zápasy o umiestnenie, podľa postavenia tímov v základných skupinách. Hrací čas pre túto vekovú kategóriu je 2 x 40 minút. Bonbónikom bol štvrtkový vzájomný zápas domácich Michaloviec s Realom, ktorý sa hral pred vypredaným hľadiskom (4 440 divákov !). Domáci mladíci v ňom podali obetavý výkon, veľkému favoritovi v ňom boli viac ako vyrovnaným súperom. Tesne pred koncom viedli 1:0, aby napokon s madridským veľkoklubom remizovali 1:1. Atraktívne boli aj záverečné súboje o konečné umiestnenie, v zápasoch o 3. miesto a vo finále padlo zhodne sedem gólov a ich aktéri mnohými pohľadnými akciami neraz roztlieskali hľadisko.

A skupina:

Banská Bystrica – Villarreal 0:1 (0:0) – 79. Poveda

Banská Bystrica – Chievo 0:4 (0:1) – 17. Provenzano, 43. De Minico, 75. Amarantidis, 79. Idugbor

Góly: 65. Straka – 24. Vítek, 30. Klačan, rozhodoval: Sedlák, 400 divákov

MFK Zemplín: Kračuník – Halagan (41. Tkáč), Kolesár, Janočko, Vaško – Vajs, Bednár (29. Hreha), Sarik – Chimaľ (29. Tkáčik), Bellas (64. Reichelt), Straka

Dukla: Faltáni – David, Cvik, Gaško, Peniak - Hámorník (79. Kováč), Hric (66. Valent), Arvensis, Vítek, Škrečko (74. Malatinec) – Klačan (66. Bublák)

Zápas mal úplné iné grády než ten, ktorí absolvovali domáci futbalisti v jeho predvečer proti bielemu baletu. Krátky čas na regeneráciu sa podpísal na ich výkone a tak po počiatočnom oťukávaní sa mali navrch Bystričania, ktorí svoju prvopolčasovú prevahu pretavili na dva góly v krátkom časovom úseku. V 24. min Vítek rafinovane zahral priamy kop, lopta skočila tesne pred brankárom Kračuníkom a skončila v sieti. O šesť minút neskôr, po ďalšej štandardke, pridal Klačan druhý gól tímu spod Urpína.

Po prestávke mohol definitívne o osude stretnutia rozhodnúť Hric, jeho utešená strela skončila na brvne domácej brány. Krásny okamih predviedol na druhej strane Straka, na jeho prudký a najmä priamy „tresťnák“ nemal brankár Rakai nárok a bolo znížené. Od tohto momentu domáci zvýšili aktivitu a aj keď im očividne dochádzali sily, vyrovnať mohol minútu pred koncom Sarik. Namiesto strely však zvolil ešte jednu kľučku navyše a obrana Bystričanov mu lopta vzala. Zverenci Dušana Tótha, bývalého hráča Dukly, už záver zvládli a mohli sa tak radovať z 5. miesta.

Povedal po zápase:

Albert Rusnák (tréner MFK Zemplín): Po zápase s Realom sme mali minimum času, zhruba 18 hodín, na regeneráciu. Chlapcom sme naordinovali vitamíny, minerály a výdatný spánok, ale priebeh zápasu ukázal disproporciu v rozložení síl oboch tímov. Hráči Bystrice boli živší, oddýchnutí, za normálnych okolností by ten zápas asi vyzeral inak. Nevadí, čakajú nás ligové súboje, verím, že v nich budeme úspešnejší.

O 3. miesto

Villarreal – Doneck 4:3 (2:2)

Góly: 23. a 29. Ramon, 48. M. Sena, 58. Chuca – 18. Hlahola, 24. Avagimian, 41. Kostenko, ŽK: De los Cobos – Fursov, Grachov, Ševčenko, rozhodovali: Chmura – Ádám, Weiss, 1 000 divákov

Villareal: Ali – Liebanas, Lucas, Soro, Llop (23. Bonell) – Lugue (41. Torres), De los Cobos (61. Segura), Chuca (61. Molina), Kiko (41. M. Sena) – Villanueva(61. Poveda), Ramon (61. Fernandez)

Šachtar: Romanov (62. Trešehejko) – Grachov, Terechov, Fursov, Kozlov (41. Ševčenko) – Kovalenko, Avagimian, Senickij (62. Šapovalov) - Kapelian (41. Kostenko), Pichalonok (62. Korobenko), Hlahola

„Malé“ finále sa začalo v oveľa vyššom tempe ako predchádzajúci zápas. V úvode sa hralo prevažne v strede poľa, Španieli ukázali svoje prednosti, boli silní na lopte, ale po úvodnej štvrťhodine prevzali opraty zápasu do rúk Ukrajinci, v 18. min sa po krásnom vysunutí ocitol Hlahola sám pred brankárom a otvoril skóre. O päť minút bolo vyrovnané, Ramon z pravej strany prudko a najmä presne namieril k bližšej žrdi, ale už o minútu viedol opäť Šachtar. Avagimianovi dopriali jeho súperi na hranici šestnástky priveľa času a loptu s prehľadom „upratal“ presne k ľavej žrdi. Gólové dostihy pokračovali, v 29. min opäť Ramon exportnou hlavičkou zariadil polčasovú remízu. Nemuselo tomu byť tak, ale Hlahola už ďalší svoj samostatný nájazd nevyužil.

Kto si myslel, že prídel gólov je tým vyčerpaný, toho už po pár sekundách druhého dejstva vyviedol z omylu Kostenko, ktorý poslal krížnou strelou Šachtar opäť do najtesnejšieho vedenia. Villareal však aj tretíkrát vyrovnal a opäť impozantným spôsobom, do prudkého centra, ktorý prešiel celým pokutovým územím, sa oprel Sena a vykúzlil nádhernú gólovú strelu. Následne po treťom Hlaholovom nájazde už v ich vzájomnom mikrosúboji viedol brankár Ali, keďže mu jeho pokus o technický obstrel dokázal zneškodniť. V polovici druhého dejstva sa prvýkrát do vedenia dostali aj hráči z 50-tisícového východošpanielskeho mesta. Navyše, akoby si povedali, že „tuctové“ góly v tomto dueli ani strieľať nebudú. Chuca sa krásne preštrikoval cez hradbu tiel a umiestnenou strelou skóroval. Hra neupadla ani po masívnom prestriedaní, Šachtar mal viaceré príležitosti na vyrovnanie, ale keďže Kostenko nevyužil ani jednu z dvoch tutoviek, z bronzovej priečky sa radovalo družobné mesto Michaloviec z juhovýchodu Európy.

Finále

Real – Chievo 4:3 (2:1)

Góly:39. a 41. Rodriguez, 2. Rivero, 73. Garcia – 10. De Paoli, 44. Gallo, 64. Ncissah, ŽK: Garcia, Rivero – Favre, Salsano, Provenzano, rozhodovali: Jurenka – Špivák, Jenčura, 2 000 divákov

Real: Barbero – Bas, Herrera, J. Sena, Molina – Garcia, Seoane, Grau (71. Buces), Rodriguez – Mayoral (61. Martinez), Rivero (75. Dorado)

Chievo: Salsano – Stangmellini (75. Amarantidis), Cerqueti (50. Bence), Oprut, Di Minico – De Paoli (50. Idugbor), Ceccarelli, Favre, Gallo (63. Leris) – Ncissah, Provenzano (75. Roma)

Záverečný zápas začal vo veľkom štýle, oba tímy hneď od úvodu dávali jasne najavo, že sú vo finále turnaja oprávnene. Real skóroval hneď zo svojej prvej akcie. Už v 2. min bol úspešným strelcom Rivero. Taliansky tím hneď z protiútoku zásluhou Provenzana trafil brvno. Postavou nevysoký útočník bol jednoznačne najaktívnejším hráčom Chieva v prvom polčase, šťastie skúšal viackrát, ale bez úspechu. Vyrovnanie sa zrodilo po osi Ceccarelli – De Paoli, prvý menovaný krásnou kolmicou vyzval k skórovaniu druhého a ten nezaváhal. Následne Provenzano hľadal Ncissaha, obrana „pusiniek“ nebezpečenstvo zažehnala. V týchto fázach preberal opraty zápasu do rúk Real, Chievo sa spoliehalo predovšetkým na nebezpečné kontry. Zahrmelo až minútu pred koncom prvého dejstva, prudkú prízemnú strelu ešte gólman Verony Salsano s námahou vyrazil, odrazenú loptu už nemal problém poslať do siete Rodriguez. Márne boli ofsajdové apely Talianov, Salsano si akurát vykoledoval žlté napomínanie.

Keď bezprostredne po obrátke pridal Rodriguez utešenou strelou do ľavého vinkla svoj druhý gól, zdalo sa, že Real definitívne zlomil odpor svojho súpera. Opak bol však pravdou. Už o tri minúty bol pri lopte za obranu skôr Gallo ako španielsky brankár Barbero a bolo znížené. Biely balet akoby si už bol istý svojím víťazstvom, na chvíľu zvoľnil tempo a z letargie ho prebral až vyrovnávajúci gól Ncissaha. Španieli nepanikárili, napriek tomu, že išlo o mladých chlapcov, ukázali, že nie nedarmo hrajú pod touto svetovou značkou a trpezlivo si počkali na svoju šancu. Tá prišla sedem minút pred koncom, Garcia sa uvoľnil na pravej strane pokutového územia, a aj keď trocha z uhla prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Taliani sa ešte nevzdávali, Stangmellini a po ňom aj Ncissah mohli opäť zrovnať skóre, ale nestalo sa tak. Preto turnaj spoznal očakávaného víťaza – Real Madrid. Hanbiť sa však nemajú za čo ani talianskí mladíci z Verony, ktorí ukázali mnohé prvky moderného futbalu a boli po väčšinu stretnutia svojmu veľkému protivníkovi veľmi zdatným súperom. Záverečnou bodkou bol penaltový rozstrel o korunu kráľa strelcov, medzi hráčom Realu Riverom a De Paolim z radov Chieva. Úspešnejší bol napokon taliansky hráč.