Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

08. 11. 2013 o 23:15

Góly, aké zdobili Schwarza, nik dávať nebude

autor: Eugen Magda
1704x čítanéPri jednom z rozhovorov mi útočník košických ligových futbalových mužstiev Spartaka VSS, Jednoty a VSS Jozef Schwarz svojho času prezradil, že najkrajší gól v I. lige dal brankárovi Slavie Praha, čs. reprezentantovi Dolejšímu, ktorého prekonal po Pintérovom zahrávaní lopty z autu do hry, volejom z 25 metrov. Také a podobné príhody sa od neho dobre počúvali, lebo ich vedel porozprávať pútavo a zaujímavo, čo tiež každý nedokáže tak, ako to vedel útočník z ľavej strany útoku strojárov.

Populárny Gerda, ako ho spoluhráči oslovovali, sa narodil 9. novembra 1933 v Spišskej Novej Vsi, ale vo futbalovom drese sa stal natrvalo Košičanom. Už ako dorastenec získal s VSS titul čs. majstra a potom okrem vojenčiny v mužstve Krídla vlasti Olomouc hral v Košiciach I. ligu za celky s modro-žltými farbami. Počas kariéry odohral aj s olomouckými zápasmi v najvyššej súťaži vyše sto. Spolu s druholigovými gólmi napol siete vyše 50-krát, pričom v I. lige sa blysol 19 gólmi, takže v tom čase patril medzi najnebezpečnejších košických strelcov. Hoci mal na konte už niekoľko ligových stretnutí, pred košickým publikom sa predstavil až v roku 1956 po vojenčine v Olomouci. Patril medzi hráčov Jednoty, ktorí Košiciam pomohli vybojovať postup do I. ligy a tento úspešný kúsok zopakoval v roku 1963 aj v drese VSS. Naposledy sa objavil v hre o prvoligové body v predposlednom kole jesennej časti ročníka 1963/64 v Prešove, kde pred 15 tisíc divákmi VSS remizovali v tom čase s tretím Tatranom 1:1 v zostave: Švajlen – Pavlík (V. Jutka), Piršč, Csákvári, Pintér, Felszeghy, T. Tóth, Martinček, Strausz, Kánássy, Schwarz. O jeho nevšedných streleckých kvalitách hovorilo vtedy aj to, že napriek tomuto rozhodnutiu tréner Štefan Jačiansky si ho ponechal v hráčskom kádri aj pre ročník 1964/65, ale napokon už nenastúpil ani na jeden zápas. Nejaký čas trénoval ešte rezervu strojárov, ale potom sa definitívne rozlúčil s futbalom.

Aj keď to fanúšikov dosť bolelo, po jeho vlaňajšom nečakanom skone 13. augusta v Košiciach to zabolelo oveľa viac. Odišiel totiž člen veľkej futbalovej rodiny, ktorý patril medzi obľúbených a úspešných hráčov kolektívu. Stal sa neodmysliteľnou postavou košického futbalu, ktorému dal všetko, čo mohol a vedel. Napriek tomu, že bol významná hráčska postava metropoly futbalu, jeho meno v tlači často písali nie Schwarz, ale Švarc, lebo čo malo nemecký nádych vtedajšej vrchnosti v mnohých prípadoch bolo proti srsti, ba pocítil to aj na pasovej kontrole na hranici.

Sedem ligových sezón, to bolo množstvo nezabudnuteľných spomienok. S radosťou si zaspomínal ešte aj na tieto dve.

„V roku 1956 sme boli v lige nováčikom. Napriek tomu sme zdolali majstra Slovan Bratislava 2:1, čo bola veľká vec. Na jedno stretnutie však asi nikdy nezabudnem. Dodnes naň spomínam zo všetkých najradšej. Bolo to po návrate do ligy v ročníku 1958/59, keď Jednota prehrávala doma s Baníkom Ostrava ešte štvrťhodinu pred koncom 0:1, ale potom sme dali štyri góly a vyhrali 4:1.“ Pre svoju skromnosť nám už nepovedal, že z tých košických dal dva a po jednom pridali Kvašňák a Martinček – teda trio, ktoré už tiež nie je medzi nami.

Hodno ešte dodať, že za všetko, čo Gerda robil pre futbal, si zaslúži mimoriadne uznanie a poďakovanie. O to viac, že jeho vernosť ku klubovým farbám bola vždy príkladná, čo dnes je čoraz väčšia vzácnosť. Spomíname to aspoň tak, keď pri jeho osemdesiatke, ktorú by oslavoval v týchto dňoch, už ináč nemôžeme.