Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

25. 11. 2013 o 20:55

Napriek piatemu miestu k spokojnosti ďaleko

autor: Daniel Dedina
1940x čítanéPre aktuálne postavenie futbalistov Starej Ľubovne sú charakteristické dve päťky. Našťastie, nejde o školské vysvedčenie, v takom prípade by to bol prepadák ako hrom. Spomínané čísla hovoria o súčasnom postavení tímu, ktorý bude po jesennej časti zimovať v V. lige Sever na 5. mieste.

Vývoj každého klubu zaznamenáva pohyb v určitej sínusoide. Tá ľubovnianska mala v poslednom období poriadne výkyvy. Na úvod krátky exkurz do nedávnej minulosti. Futbalová eufória v tomto meste na severovýchode Slovenska vrcholila v sezóne 2007/08, keď sa vtedajší MFK Goral prepracoval až do druhej najvyššej celoslovenskej súťaže. Prvoligová anabáza (v tej dobe bola táto súťaž oficiálne titulovaná ako I. liga) mala však najkratšie možné trvanie, a tak sa po roku do mesta na rieke Poprad opäť vrátila II. liga. V nej sa klub etabloval vcelku úspešne, avšak problémy nastali po priškrtení finančného toku generálnym sponzorom. Sezónu 2011/12 odohral v maximálne možnom úspornom ´vydaní´, čoho výsledkom bol v priebehu celej sezóny zisk len chudobných dvoch bodov. Zákonite nasledoval zostup o jednu súťaž nižšie a keďže aj hneď pri svojej premiére v štvrtej lige skončil celok, nesúci už názov MFK, pod čiarou zostupu, zošupol sa až do piatoligovej spoločnosti. Ani úvod v nej nebol určite podľa predstáv tamojších fanúšikov, situáciu sa však postupne stabilizovala a družstvo šlo pomaly nahor, až z toho napokon bola už spomínaná piata priečka.

 

Po poslednom tohtoročnom zápase, v ktorom súperovi z Kežmarku naložili osem ´kusov´, sme sa pozhovárali so súčasným kormidelníkom MFK, Petrom DROBŇÁKOM.

Ten ani po takejto vysokej nádielke nelietal v oblakoch, práve naopak veľmi triezvo hodnotil súčasnú situáciu v tíme. Nato, že jeho zverenci sa len tesne predtým víťazne rozlúčili s jesennou časťou, vyzneli jeho slová možno až trochu nečakane. To ale len na prvý pohľad a len pre toho, kto nevidí aspoň sčasti za klubovú oponu. Drobňák do tejto skupiny určite nepatrí a situácia v tamojšom futbale mu rozhodne nie je ľahostajná. „Celý systém fungovania klubu, žiaľ, nebeží tak ako tomu bolo prednedávnom. Momentálne pracujeme viac-menej na, bez urážky, dedinskej báze. Trénujeme trikrát do týždňa, pričom tréningová účasť je kvôli pracovným a školským povinnostiam hráčov slabšia. Najmä naši mladí chlapci by potrebovali byť, ak chcú vyrásť v kvalitných futbalistov, vo väčšom zaťažení,“ pomaly a starostlivo vyberal slová, avšak bolo vidieť že hlavnú myšlienku práve povedaného mal v hlave už dlhšie jasne zadefinovanú.

Následne trafil klinec po hlavičke konštatovaním, že „vzhľadom na spomínané podmienky bol nakoniec z nášho pohľadu priebeh jesene ešte celkom priaznivý, aj keď k úplnej spokojnosti je predsa len ďaleko.“ Zlom nastal zhruba po piatom kole, keď sa družstvo posilnilo o staronových hráčov. Do kádra Starej Ľubovne sa vrátili miestni odchovanci Jozef Pavlišin, Pristaš či Sikorjak a k mladíckemu elánu priniesli prepotrebnú dávku skúseností. Začalo to čoraz viac klapať a takto zložený mančaft postupne stúpal v tabuľke. Najvyššie bol na tretej priečke tabuľky, zimovať bude o dva schodíky nižšie. Negatívom boli vysoké prehry vo Finticiach (0:5) a v Kračúnovciach (0:4). Prišli vždy vo chvíľach, keď tím už-už siahal po tých najvyšších priečkach.

Potom sa ešte vrátil k spomínanému zápasu predohrávaného 17. kola. „Hoci Kežmarok nastúpil len s deviatimi hráčmi, my sme k tomuto zápasu pristúpili zle, naši hráči súpera podcenili. Cez prestávku sme im v šatni dohovorili a po zmene strán to už bolo z našej strany o poznanie lepšie.“ Ako ďalej dodal, potešiť chceli zároveň aj hŕstku najvernejších, ktorá si aj napriek chladnému novembrovému počasiu našla cestu na štadión. Nateraz posledný zápas bol akoby symptómom celej úvodnej časti prebiehajúceho ročníka. K úplnej spokojnosti totižto stále niečo chýbalo, tentoraz spokojnosť s jednoznačným výsledkom nahlodával pocit, že stačilo podať možno len mierne nadpriemerný výkon a súper by si odniesol ešte väčšiu nádielku. „Kým nás najmä v zápasoch vonku nik nešetril a súperi išli pevne za svojím cieľom, my sme boli nielen v tomto dueli pomerne milosrdní,“ mienil tréner.

Nepremieňanie šancí, to je už stará boľačka tohto tímu. Preto pod Ľubovnianskym hradom veria, že päťgólová kanonáda nádejného Štefánika nebude len ojedinelým streleckým zábleskom a že v jarnej časti pridá nielen on, ale aj ďalší spoluhráči góly, ktoré im zabezpečia zisk čo najvyššieho počtu bodov. Nemenej dôležité bude to, čo sa (a či niečo) udeje počas zimnej prestávky, ako sa k danej situácii postavia všetci zainteresovaní. Pretože už najbližšia jar určí ďalšie smerovanie staroľubovnianskej lode. Cieľ pre najbližšie obdobie je jasný, dokormidlovať ju do štvrtoligového prístavu.

 

Úvodné foto: archív - www.mfkstaralubovna.estranky.cz

Galéria
Napriek piatemu miestu k spokojnosti ďalekoNapriek piatemu miestu k spokojnosti ďaleko