Hodnotenie účastníkov IV. ligy
autor: Daniel Dedina2352x čítané
Koniec kalendárneho roka je v regionálnych futbalových vodách nielen obdobím zvoľneného režimu, ale najmä časom bilancovania. Obzreli sme sa preto za etapou súťažného ročníka 2013/14, ktorá už patrí minulosti.
Od posledného jesenného kola, ktoré malo s jeseňou spoločný len termín uskutočnenia, ale v skutočnosti to bolo už druhé predohrávané jarné kolo, uplynul mesiac. Čas potrebný na spracovanie všetkých podrobných štatistík, ktoré budú v najbližších zhruba dvoch týždňoch servírované ako každodenné menu. Každý tím zažije 24 hodín ´slávy´, deň po dni totižto do detailov rozbalíme štatistické ukazovatele toho–ktorého družstva, v závislosti od poradia v aktuálnej štvrtoligovej tabuľke.
Špecifický ročník 2013/14 odštartoval 2. augusta 2013, v predohrávanom zápase 1. kola si Stropkov poradil na domácej pôde s Vyšným Opátskym 2:1. Ako sme už načrtli vyššie, jesenná časť pozostávala tentoraz až zo 17. kôl, keďže v sebe zahŕňala aj dve kompletné jarné predohrávky. V 136 zápasoch padlo dohromady 367 gólov, čo dáva priemer 2,7 gólu na zápas. V porovnaní s minuloročnou jeseňou to znamená nepatrný, priam až miniatúrny nárast (o 0,08 gólu na zápas).
Doma - vonku
Už tradične boli úspešnejšie domáce celky, zo spomínanej 136-člennej porcie si ukrojili 70 víťazstiev (najviac Veľké Revištia, Haniska a Snina - 7, zatiaľ čo Barca a Svidník sa z plného bodového zisku pred domácimi priaznivcami netešili ani raz), hostia boli úspešnejší v 35 prípadoch (Vysoké Tatry až 6-krát, okrem Barce a Svidníka, ktorí nebodovali naplno ani vonku boli na tom rovnako ešte Krompachy). Deľbou bodov sa skončilo 31 stretnutí.
Celková bilancia domáci - hostia tak vyznieva nasledovne: 136 70 31 35 228:139 (skóre) 241:136 (body). Ku korekcií štatistík dosiahnutých na ihrisku došlo vplyvom kontumácie zápasu 16. kola Barca - Spišské Podhradie (pôvodný výsledok 2:1 bol rozhodnutím ŠTK VsFZ zmenený na 0:3).
Posuny v tabuľke
Skokanom roka sa stala Plavnica, ktorá takto pred rokom trónila síce taktiež na prvom mieste, ale v piatoligovej spoločnosti. Výrazný skok vpred urobili aj Spišské Podhradie (posun o 10 miest v porovnaní s umiestnením v závere roka 2012) a ďalší nováčik z Krompách (skok o 7 miest). Naopak, najvýraznejší ústup z pozícii zaznamenali v Spišskej Novej Vsi (pokles o 18 stupienkov), Barci (9 miest), Stropkove a Svite (4 priečky).
Góly
Pozrime sa na góly v reči čísel. Najlepšou ofenzívou sa môžu pochváliť vo Vyšnom Opátskom, 38 strelených gólov je suverénne najviac. Sabinov a Michalovce ´B´ zaznamenali rovných tridsať. Najlepším kanonierom sa stal sabinovský Lapoš, ktorý vedie tabuľku strelcov so 16 presnými zásahmi. Prenasleduje ho najmä plavnický Hricko, ktorý zaostáva o tri góly. Ten sa spolu so spoluhráčmi na čele s brankárom Beňom môžu zas pochváliť najlepšou defenzívnou vizitkou, nováčik a líder súťaže inkasoval len jedenásťkrát. O štyri lopty viac ťahal spoza svojho chrbta brankár Vysokých Tatier Hajovský, o sedem gólmani Sabinova a Spišskej Novej Vsi. Do nesprávnej siete namierili hráči celkovo 6-krát, dva vlastné góly si dal Šimšaj (Vysoké Tatry), po jednom M. Andraščík, Janiga (obaja Sabinov), Wiener (Snina) a Mikita (Svidník).
Karty
K futbalu patrí aj kartové napomínanie hráčov arbitrami. Z ich rúk si žltý kartónik najčastejšie obzreli zblízka hráči Stropkova (38 krát) a Sniny (37-krát), najdisciplinovanejšie boli v tomto smere dresy michalovskej rezervy (19 žltých kariet), Svidníka (20) a Veľkých Revíšť (21). Celkovo bolo počas jesene zaznamenaných 439 ´žltých´ (minulú jeseň v 16. kolách 422) a 23 ´červených´ prehreškov (oproti 24 spred roka). Najviac, troch vylúčených, mali vo Svite, Barci a Snine, ani raz nemusel predčasne putovať pod sprchy futbalista ´béčka´ Michaloviec, Svidníka, Veľkých Revíšť, Giraltoviec a Spišského Podhradia. Vyhodnotili sme aj súťaž fairplay, v ktorej sme zrátali celkový počet žltých a červených kariet. Každému žltému napomínaniu sme pridelili jeden trestný bod, červenému dva. Víťazom takto zostavenej klasifikácie sa s najmenším počtom trestných bodov (19) stali mladí Michalovčania, na opačnom póle tejto tabuľky sa ocitla Snina (43 bodov).
Pokutové kopy
Najlepšou príležitosťou na skórovanie je zväčša realizácia pokutového kopu. Ani táto jeseň nebola výnimkou, za prehrešky v pokutovom území nariadili rozhodcovia celkovo 34 penált (o tri menej než vlani). Ich exekútori boli úspešní v 25 prípadoch (úspešnosť 74 %), brankári vyšli z týchto mikrosúbojov víťazne 9-krát. Na značku vo vzdialenosti 11 m od brány si loptu až 6-krát postavili futbalisti Vysokých Tatier a Spišského Podhradia, naopak ani raz nebola takáto možnosť dopriata Veľkým Revištiam, Svitu a Svidníku. Zoči-voči strelcom sa najčastejšie ocitli brankári Vyšného Opátskeho, Barce a Svidníka (4-krát), ani raz tento súboj nervov nemuseli absolvovať ochrancovia svätýň Vysokých Tatier a Stropkova.
Diváci
Neodmysliteľnou súčasťou zápasov je ich kulisa na tribúne, dodávajúca zápasom tú správnu šťavu. Jesenné zápasy videlo na šestnástich štadiónoch dohromady 34 292 priaznivcov, čo dáva priemer na jedno stretnutie 252 fanúšikov. Najviac sa na hlasivky svojich priaznivcov mohli spoľahnúť v Snine, kde priemerne chodilo na domáce stretnutia 525 ľudí a v Plavnici, kde bolo na svojich miláčikov zvedavých 406 priaznivcov. Vonku najviac lákal Sabinov, na ktorý sa prišlo pozrieť priemerne 303 fanúšikov a Plavnica, na ktorú bolo zvedavých 278 futbaluchtivých zvedavcov. Treba podotknúť, že s oboma spomínanými celkami zväčša cestovali aj vlastní priaznivci, čo treba na tejto úrovni rozhodne kvitovať.
Hráči
Významnou súčasťou našej analýzy sú samotní hráči. Celkovo sa ich v dresoch šestnástich tímov, v priebehu viac ako troch mesiacov, predstavilo až 357 (priemer na jeden tím - 22 hráčov). Najviac ich podľa očakávania nastúpilo za rezervu Michaloviec - 40. Naopak, s najužším kádrom si vystačili v neďalekých Veľkých Revištiach, kde do 17 zápasov zasiahol len rovnaký počet hráčov.
Keď sa k tradičným faktorom (zranenia, tresty, taktické striedania) pridajú aj dôvody typické pre amatérske súťaže (migrácia za pracovnými a školskými povinnosťami) stať sa ´ironmanom´, teda železným mužom, ktorý nevynechá počas celého priebehu ani jedinú minútu, je ešte omnoho ťažšie. Podarilo sa to napokon osemnástim (rátali sme len tých, ktorí absolvovali plnú minutáž, bez čo i len jediného striedania). Štyrom brankárom - Beňo (Plavnica), Hajovský (Vysoké Tatry), Franko (Spišské Podhradie), Štefánik (Giraltovce) a štrnástim hráčom do poľa - M. Adam, Uhľár, Dargaj (všetci Veľké Revištia), Compeľ, Dulovič (obaja Vysoké Tatry), M. Pekár, Šipoš (obaja Haniska), Vojta, Tomko (obaja Giraltovce), Fröhlich (Plavnica), Kacvinský (Spišské Podhradie), Turczyk (Vyšné Opátske), Ontko (Krompachy) a Badzík (Svit). Len jediná minúta chýbala k naplneniu tejto méty Pčolovi (Snina), dve Steiningerovi, štyri Bandžuchovi (obaja Vyšné Opátske) a Verešpejovi (Sabinov), deväť Maliňákovi (Spišské Podhradie), desať Verčimákovi (Giraltovce).
Toľko na úvod. Už najbližšie dni prinesú rozhodne viac. Podrobné štatistiky jednotlivých tímov, poradie v celkovej tabuľke, doma aj vonku, zoznam strelcov, kartových hriešnikov, úspešnosť pri realizácii pokutových kopov, divácky záujem, zaujímavosti, čriepky a hlasy z kuchyne klubu, grafy zachytávajúce vývoj umiestnenia v jesennej časti, prehľad výsledkov či podrobná absolvovaná minutáž jednotlivých hráčov. To je stručný prehľad, čo všetko sme si pre vás, fanúšikov futbalu, v tomto prestávkovo-sviatočnom období pripravili. Máte sa rozhodne na čo tešiť!
Veľká vďaka patrí všetkým predstaviteľom klubov, ktorí nám ochotne sprostredkovali svoje názory na aktuálne dianie a výrazne tak napomohli oživiť predkladaný faktografický materiál.
Na záver nám už nezostáva nič iné, len vám všetkým - trénerom, hráčom, funkcionárom a priaznivcom regionálneho futbalu na východe Slovenska - popriať príjemné prežitie Vianočných sviatkov a správne vykročenie do nového roka 2014. Roka, v ktorého polovici budeme svedkami veľkej reorganizácie futbalových súťaží.