Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

08. 02. 2014 o 14:38

Sedemdesiatky sa Šani nedožill

autor: Eugen Magda
2040x čítanéRodený Stredoslovák nehral futbalovú ligu za rodný kraj nikdy. Akoby exceloval až podľa úslovia „Do tretice všetko dobré.“ Bol totiž po Nitre, Žiline na treťom vrcholnom pôsobisku, keď zožal na zelených trávnikoch najviac úspechov. Bolo to v štyroch ročníkoch 1968/69 - 1971/72 v trenčianskej Jednote, keď zo svojich 27 gólov dal 26 a vďaka tomu si dvakrát obliekol i reprezentačný dres ČSSR A. Aj so štvrtou zástavkou, ktorou bolo pôsobenie v Lokomotíve Košice, na najvyššej domácej scéne odohral 112 zápasov a 27-krát v nich napol siete.

Populárny Šani sa narodil 10. februára 1944 v Hajnačke a žil v Martinovej v okrese Rimavská Sobota. Študoval na pedagogickej fakulte v Nitre matematiku, kde pri tomto náročnom predmete sa stal v miestom Slovane zásluhou svojich herných schopnosti aj ligovým futbalistom. Potom však až v ročníku 1967/68 sa dostal do ligovej do ligových ZVL Žilina, ale v sezóne 1968/69 už v trenčianskom drese otvoril prvú sezónu pod Matúšovým hradom, kde sa zapísal aj na streleckú listinu. Posledné dve z ôsmich ligových sezón odohral v košickom Čermeli. Na ihrisko nastúpil 23-krát, v prvom ročníku dal aj jeden gól a Lokomotíva skončila šiesta. Horšie to bolo o rok na to, lebo Loky s aktívnym skóre v ročníku 1973/74 skončila predposledná - a vypadla. Potom pomáhal aj Spišskej Novej Vsi k druholigovej záchrane, takže mal na čo spomínať.

Počas hráčskej kariéry najmenej hovoril o kariére v Žiline, ale popri Trenčíne sa rád zaspomínal aj na roky, ktoré prežil v Lokomotíve, kde hrával s Antonom Flešárom, Jozefom Móderom, Jozefom Suchánkom, Milanom Urbanom, Andrejom Ištókom, Vladimírom Hricom, Jánom Ondráškom, Ladislavom Józsom, Gejzom Farkašom, Dušanom Ujhelym, Pavlom Ondom, Onrejom Mantičom a inými. Popri mnohých štartoch si pripomínal aj na zápas Slovenska v Amsterdame proti Ajaxu, kde našu reprezentáciu viedol vtedajší tréner VSS Košice Štefan Jačiansky. Výber Slovenska bol vtedy aj bez hráčov čs. áčka veľmi silný, dokonca mnohí sa v tom čase vyhýbali podobnej konfrontácii. Za áčko ČSSR hral v roku 1970 v Prahe na Letnej dvakrát. Prvý raz 10. októbra v kvalifikácii na ME' 72 s Fínskom 1:1 v zostave trénera Antonína Rýgra, ktorú tvorili: Schmucker - Večerek (obaja Ostrava), Bomba, Desiatnik (obaja VSS Košice), Mutkovič (Slovan) - Mojžiš, Bartovič (obaja Trenčín) - Štrunc (Dukla), Nagy (Trenčín), Stratil (Teplice), Albrecht (Trenčín). Po prestávke v 69. min. Hoholko (VSS) vystriedal Nagya a v 75. min. O. Urban (Sparta) nastúpil za Desiatnika. O 15 dni neskôr ČSSR remizovala v priateľskom zápase s Poľskom 2:2 (0:1) v zložení: Kramerius (Sparta) - Večerek, Majerník (Trnava), O. Urban, Mutkovič - Petrovič (Slavia), Bartovič - Štrunc, Nagy, Stratil, Vrána (Sparta). V II. počase Bičovský (Teplice) vymenil Nagya, Jiří Sedláček (Teplice) Kameriusa a v 72. min. Albrecht vystriedal Bartoviča.

Šani mal dosť hráčskych skúsenosti, preto nemal problémy ani neskôr, keď začal trénovať. V čase svojho kormidelníckeho pôsobenia rozdával skusy v Levoči, dvakrát v Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, vo Zvolene, vo VSŽ Košice, Jelšave, Nálepkove, Smižanoch, Šafárikove, v Revúcej... Príkladná bola jeho práca, keď začal robiť so športovými futbalovými triedami v Spišskej Novej Vsi. Nikdy sa nepozeral na čas a vynaložené finančné prostriedky pre úspech futbalu v srdci Spiša. Jeho náhlym odchodom 12. apríla 2010, keď mal 66 rokov, futbal ako taký stratil dobrého človeka, ľudského trénera i dobrého vychovávateľa nastupujúcej budúcej generácie. Nuž, a takéto straty sa ťažko nahrádzajú. A o tom na Spiši vedia dodnes hovoriť najlepšie a vôbec pravdivo, lebo jeho vizitka stála za to.