Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

27. 03. 2014 o 16:14

Gavula chce pomôcť gólmi i skúsenosťami

autor: Marián Škuba
2060x čítanéDorastenecký majster Slovenska má svoj seniorský vrchol v druhej slovenskej i českej lige. Ako žiačik i harcovník v medzilaboreckých farbách.

Jarná odveta sa už začala, v klube pod Kamjanou hrajúci kouč Viťo Lukačik so svojim realizačným tímom skladá mozaiku tímu tak, aby obrazec jarnej časti V. ligy (skupina Sever) bol čo najkrajší a vynikal hernou pestrosťou. Čo isto vedenie MŠK Spartak Medzilaborce potešilo, bol návrat Vladimíra Gavulu. Kanonier mužstva okúsil zhruba šesť mesiacov v Nemecku, teraz je však opäť doma. Po jednom z tréningov sme s Vladom Gavulom prehodili pár slov... 

 

Harcovník o začiatkoch

Aktuálne má Vladimír Gavula už tridsiatku na pleciach, je z neho teda už zrelý futbalista, harcovník. Aké to však bolo vo futbalových začiatkoch? „S futbalom som začínal v Medzilaborciach ako žiačik, postupne sa mi páčilo na zelenom trávniku stále viac a viac, takže sa futbalová lopta stala mojou každodennou súčasťou. Ako dorastenec som prešiel do Košíc, pričom okrem futbalu som tam aj študoval športové gymnázium. Ako košický futbalista som hrával prvú dorasteneckú ligu a stal som sa aj majstrom Slovenska. Ak teda spomenúť mládežnícke časy, stručne by to bolo asi všetko,“ začal s úsmevom futbalista, ktorý má svoje miesto na trávniku najčastejšie v pozícii ofenzívneho stredopoliara, či útočníka.

 

Útočník až neskôr

Futbalová verejnosť, ktorá mohla zažiť Vlada Gavulu na trávniku ho vníma ako ofenzívne ladeného futbalistu. Bolo tomu tak od mládežníckych začiatkov? „Nie nebolo. Keď som s futbalom v Medzilaborciach začínal, tréner mi dal miesto stredopoliara, možno preto, že loptu a finty s ňou som mal veľmi rád. Po príchode do Košíc som štyri sezóny odkrútil ako „libero“, keďže sa najskôr zranilo môj spoluhráč a potom mi tento „flek“ na trávniku už ostal. Ako útočník som sa na trávniku ocitol až po príchode do Humenného. Vtedy bolo v humenskom kádri veľa  stredopoliarov, tak ma presunuli do útočnej línie. A v nej som už ostal dodnes, i keď vyskytnú sa zápasy, keď hrám aj na iných postoch. To si však musí vyžiadať situácia v kádri, keď niet inej možnosti,“ konštatoval 175 centimetrov vysoký futbalista. Takže predurčený najmä na technicky vyspelú prácu s loptou.

 

Jediný vzor - Raul

Každý športovec, futbalistov nevynímajúc, má vo svojich detských časoch aj vzor. Kto bol vo futbalových očiach vtedy na vrchole? „Od svojich mladých futbalových  čias až dosiaľ mám iba jediný futbalový vzor. Je ním v súčasnosti už bývalý španielsky reprezentant Raúl Gonzales Blanco, svojho času dlhoročne hrajúci za Real Madrid. Páčila sa mi jeho skromnosť, normálne ľudské vystupovanie, vo futbale najmä spôsob zakončovania, keď vždy v šanci rozmýšľal, riešil situácie s chladnou hlavou, nie zbrklo. Uprednostňoval jednoduchosť, žiadne vymýšľanie. Týmto spôsobom sa futbalovo snažím uberať sa aj ja." 

 

Humenská etapa

Časť vašej futbalovej kariéry sa spája aj s humenským klubom. Ako si na svoje účinkovanie vtedy ešte v HFC Humenné spomínate? „Je to také z oboch strán - príjemné i trochu skleslé. V Humennom som sa mohol veľa učiť od bývalých veľmi dobrých futbalistov - trénerov: kanonier Pavol Diňa či Vladimír Sivý. Naopak, nie najlepšie spomienky mám na trénera Rusnáka, s ktorým sme si nepadli do „oka“, ale aj taký je futbalový život. Čo ma taktiež mrzí, že sme v tom čase v Humennom vypadli z druhej futbalovej ligy. Aj Humenné mi však dalo po futbalovej stránke veľa, pozitívne spomienky prevažujú,“ mienil Vlado Gavula. 

 

Na prahu Gambrinus ligy

Po tridsiatke už má futbalista podstatnú časť kariéry na zelenom trávniku za sebou. Nerozmýšľali ste niekedy aj o vyšších métach, než ste dosiahli? „Snom každého futbalistu je dosiahnuť čo  najviac úspechov, zažiť veľa príjemných športových chvíľ. V Košiciach som hral prvú dorasteneckú ligu, bol som majster Slovenska, v Humennom som zažil už medzi mužmi druhú futbalovú ligu. Rovnako druhú ligu som hral v českom v Hradci Králové. Tri sezóny po sebe sme bojovali o postup do Gambrinus ligy, ale vždy sme ostali tesne pred bránami na druhom - treťom mieste. Aj to je futbal.“  

 

Pracovne v Nemecku

Od leta uplynulého roka, teda v jesennej časti súťažného ročníka 2013/2014 káder MŠK Spartak Medzilaborce futbalové služby Vladimíra Gavulu postrádal. Bol za tým odchod do Nemecka. Môžete nám ho trochu priblížiť? „V Nemecku som bol iba pracovne, na futbal neostával čas. Spoznal som mesto Mníchov, veľmi pekné mesto a smelo poviem, že neľutujem rozhodnutie odísť do Nemecka.  Situácia sa však vyvinula tak, že som sa musel z rodinných dôvodov vrátiť,“ ozrejmil nemecké čerstvé zážitky.

 

Góly i skúsenosti  

Poďme však späť na zelené trávniky. V ostatných sezónach ste boli vždy najlepším kanonierom mužstva, počty okolo hranice tridsiatich gólov vás posúvali aj na vrcholné pozície v rámci najlepších strelcov súťaži. Isto sa po futbalových kluboch piatej ligy skupiny Sever už rozchýrilo, že ste sa vrátil a jarná časť bude opäť futbalovo medzilaborecká. Nie sú z toho obrancovia v iných kluboch aj trochu „zaťažení“. Čaká ich opäť viac práce... „Nepovažujem sa za žiadneho kanoniera. Som na trávniku kvôli tomu, aby som strieľal góly, aj takýmto spôsobom pomáhal mužstvu. Vzhľadom na vek už k tomu môžem prirátať aj skúsenosti, keďže som už niečo odohral. A čo sa obrancov týka? Dúfam, že si v jeseni oddýchli a teraz sa na spoločné zápasy tešia,“ poznamenal s úsmevom.  Ako vnímate súčasný káder MŠK Spartak Medzilaborce? „Myslím, že zloženie kádra je vekovo dobré. Sú v ňom starší, skúsení futbalisti i mladí, ktorým síce počty odohraných zápasov chýbajú, ale to by mali nahradiť bojovnosťou, dravosťou a chcením ukázať sa. Čo sa javí byť problémom je početnosť, pretože zatiaľ je káder úzky a vieme, ako to vo futbale chodí - pritrafiť sa môže zranenie, nejaká karta alebo povinnosti v práci, či v štúdiu. Trénersky to teda Viťo Lukačik ľahké nemá, ale už si tiež vo futbale niečo odskákal, vie sa správne rozhodnúť aj v ťažkých situáciách,“ konštatoval odchovanec medzilaboreckého futbalu. 

 

O žrebe na „Euro“

Poznáme žreb Slovákov v kvalifikácii na majstrovstvá Európy 2016 vo futbale, ktoré sa budú konať vo Francúzsku. Čo hovoríte na našu skupinu C (Španielsko, Ukrajina, Slovensko, Bielorusko, Macedónsko, Luxembursko)?  „Žreb nám veľmi neprial, je ťažký. Absolútnym favoritom je Španielsko,  pobiť sa o druhé miesto s Ukrajinou však môžeme. Rozhodnú najmä domáce zápasy, v nich musíme bodovať, víťaziť. A samozrejme uspieť na ihriskách papierovo slabších súperov. Už viackrát sme sa však presvedčili, že to ľahké nie je. Pán Kozák je skúsený, výborný tréner, verím, že vymyslí niečo, čím súperov prekvapíme,“ dodal Vladimír Gavula. A veríme aj my...