Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

28. 03. 2012 o 14:50

Oboril medzi šeťdesiatnikmi

autor: Eugen Magda
4391x čítanéFutbalová kronika je bohatšia o jedného ligového šesťdesiatnika.

V minulých dňoch ju rozšíril bývalý obranca Jozef Oboril (na snímke v slavistickom drese v hlavičkovom súboji s Jánom Kozákom), ktorý má za sebou bohatú hráčsku púť. A to nielen v najvyššej súťaž, ale aj piatimi štartmi v juniorskej reprezentácii.

Jožko žije síce dnes v Banskej Bystrici, ale pôvodom je východniar. Narodil sa 22. marca 1952 v Sečovciach, ktoré boli tiež rodiskom bývalého čs. reprezentanta Gejzu Šimanského. To o svojom veľkom predchodcovi ešte ani nevedel, pretože ho lákal uličný futbal a odtiaľ cesta medzi registrovanú mlaď. Z rodiska sa dostal na Strednú elektrotechnickú školu v Košiciach, ale aj do ligového dorastu VSS, ktorý sa stal pre neho odrazovým mostíkom do veľkého futbalu. O to viac, že v tom čase pracoval v klube strojárov ambiciózny tréner Jozef Vengloš. V roku 1972 prežil krst v najvyššej súťaži, z ktorej ďalšiu sezónu narukoval do druholigovej Banskej Bystrice, odkiaľ sa po vojenčine vrátil do VSS. Neskôr pôsobil v Slavii Praha a od roku 1980 bol v Prešove, kde pred dvojicou stopérov Labun – Oboril mali útočníci súpera veľký rešpekt. Pred záverom kariéry prestúpil do Banskej Bystrice a tam sa rozlúčil s vrcholným futbalom v ročníku 1986/87.

Na ligovej scéne Oboril zohral 218 zápasov a dal v nich 14 gólov. S VSS v ročníku 1972/73 vyhral Slovenský pohár a bol finalistom Čs. pohára. V drese Dukly Banská Bystrica hral v Pohári UEFA v sezóne 1984/85, v ktorom však oborilovci prehrali v 1. kole obe stretnutia s Borussiou Mönchengladbach. Na reprezentačnom poli zohral v drese ČSSR kvalifikačný zápas ME „23“ s Portugalskom 1:1, v drese dvadsaťjednotky sa v priateľských meraniach síl podieľal na víťazstve nad Rumunskom 1:0, ale hral aj pri prehre 0:1 s Rakúskom. A napokon sa predstavil v dvoch zápasoch s Fínskom na našej pôde, s ktorým sme jeden vyhrali 2:0 a v druhom remizovali 2:2. Práve v tomto meraní síl dal aj jeden z našich gólov a súčasne uzavrel svoje štarty v juniorskej reprezentácii. To všetko si môže teraz pri sviatočnej príležitosti oživiť dvojnásobne. Veď jubileum to sú aj životné účty, ktoré stojí za to zopakovať.