Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

01. 05. 2014 o 21:49

Šľachetný čin rozhodcu Ziembu – zachránil život

autor: redakcia
2127x čítanéHoci sa otázka získania základných vedomostí pri záchrane ľudského života podceňuje, neraz sa človek dostane do situácie, keď sa mu znalosti z prvej pomoci zídu ako soľ. To bol aj prípad rozhodcu Petra Ziembu. Určite hlavne vďaka tomu, že v doterajších pracovných pozíciách ako štátny zamestnanec absolvoval kurzy prvej pomoci a rôzne školenia a preto mohol pohotovo reagovať ako rozhoca-záchranár v dohrávke najvyššej dorasteneckej súťaže v Bardejove, kde sa predstavila Senica.

Arbiter SFZ po jednej situácii a po tom, čo sa zrazili vo vzdušnom súboji o loptu dvaja senickí hráči, sa pričinil o záchranu života 17-ročného Mateja Kosorina. Ten spadol na zem, udrel si hlavu a zostal ležať na trávniku bez pohnutia. „Bol som pár metrov od toho, kde sa to stalo,  chcel som nechať pokračovať v hre, ale akonáhle som sa priblížil k mladíkovi, všimol som si, že nie je na tom dobre. Chrčal, oči prevrátené dozadu.  Zaklonil som mu hlavu, okamžite som dal pokyny asistentovi, aby privolali sanitku. Trošku som hráčom potriasol, zatlačil, aby som otvoril ústa a tak vytiahol zapadnutý jazyk. Konal som inštinktívne, ale aj na základe toho, čo nám ukazovali záchranári,“ povedal P. Ziemba, ktorý o svojom čine hovoril skromne. Určite aj preto, že to považuje za samozrejmé, ako sa v podobnej situácii zachovať, hoci mnohí by možno na jeho mieste spanikárili. Keď ide o sekundy, treba zachovať duchaprítomnosť a to dokázal excelentným spôsobom. Určite bude medzi ašpirantmi na ocenenie fair play.  Už teraz môže byť hrdý na seba aj svoju kariéru, ktorá síce trvá už niekoľko rokov, ale to hlavné ako strážca pravidiel má vzhľadom na vek iba pred sebou.  Inak, podľa medializovaných informácií mladý futbalista Senice mal zrejme otras mozgu a drobné krvácanie do mozgu, preto sa ocitol následne v nemocnici na vyšetreniach.


Mimochodom, tento mladý rozhodca, ktorý ešte v minulom ročníku účinkoval v drese treťoligových Lipian, už raz bol svedkom podobnej situácie. „Pred pár rokmi som bol na čiare počas turnajového zápasu a skolaboval jeden z hráčov, pričom sa hralo vo veľkej horúčave. Išlo asi o momentálnu nevoľnosť vplyvom tepla, pričom vtedy som neasistoval, zobrali si to na starosť iní vrátane záchranárov.“ Nuž, Peter Ziemba dokázal, že je chlap na správnom mieste a hoci si neželá, aby suploval zdravotníkov, je pripravený pomôcť vždy, keď si to vyžiadajú okolnosti.

(pito)

 

Galéria
Šľachetný čin rozhodcu Ziembu – zachránil životŠľachetný čin rozhodcu Ziembu – zachránil život