Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

09. 05. 2014 o 19:47

Dvaja prešovskí rozhodcovia laureátmi Ceny fair play

autor: Attila Mikloško
3842x čítanéV divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne boli v stredu 7. mája vyhlásení laureáti Ceny fair play Ivana Chodáka

 


V príjemnom prostredí divadelnej sály Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne sa uskutočnil  v stredu 7. mája už XVII. ročník odovzdávania Ceny fair play Ivana Chodáka. Medzi siedmimi ocenenými boli aj dvaja zástupcovia z nášho regiónu. Súčasný rozhodca ObFZ Prešov Ján Hudák a rozhodca SFZ Peter Ziemba.

Laureáti boli rozdelení do troch kategórií:

Kategória 1: 

Za dlhoročnú príkladnú hráčsku činnosť -  Jozef Čapkovič, Stanislav Jarábek.

Kategória 2:

Za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre futbal - Justín Javorek, Pavel Malovič.

Kategória 3:

Za výnimočný čin Ján Hudák, Vladimír Matejka a Peter Ziemba.

Na návrh etickej komisie Slovenského futbalového zväzu a následnom schválení výkonným výborom SFZ prevzali v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska ocenenia z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika, generálneho sekretára SFZ Jozefa Klimenta a primátora mesta Dolný Kubín Romana Matejova.

Tento ročník sa konal mimoriadne ako v ostatných rokoch obvyklého dvojročného cyklu a to pri príležitosti storočnice od narodenia Ivana Chodáka. Slávnostný večer moderoval Pavol Janík, ktorý je vnukom Ivana Chodáka. Program obohatili hudobným vystúpením speváci Peter Cmorik, Barbora Žilecká a Otto Kollman, hudobnou vložkou prekvapil aj Pavol Malovič.

V hľadisku sme mohli vidieť aj  mnohé známe tváre z futbalového prostredia. Predsedu SsFZ Jozefa Paršu st., predsedu VSFZ Košice Richarda Havrillu, predsedu komisie rozhodcov SFZ Mariána Ružbarského, úspešných futbalových trénerov Milana Lešického a Dušana Radolského.

JÁN HUDÁK, 59 rokov

Aktívny rozhodca, v úlohe arbitra ObFZ Prešov pôsobí už skoro 40 rokov, predtým bol rozhodcom VsFZ Košice. V úlohe funkcionára prispel k rozvoju futbalu v TJ Družstevník Radatice a v dievčenskom futbalovom klube DFK Prešov. 

Na majstrovské futbalové stretnutie 2. kola II. B triedy žiakov 31.8. 2013 Miklušovce - Žipov bol nominovaný rozhodca Ján Hudák. Ešte pred úvodným výkopom v rámci rozcvičky strieľali domáci hráči na svojho brankára. V blízkosti brány sa ocitlo päťročné dievčatko Karinka Sedláková. Prudká lopta ju trafila rovno do hrude. Ján Hudák nestratil duchaprítomnosť a okamžite reagoval. Dievčatko upadalo do bezvedomia a malo veľké problémy s dýchaním. Po chvíľach, ktoré mu pripadali ako celý život sa mu Karinku podarilo prebrať k životu. V súčasnosti je slečna zdravotne v poriadku a často v sprievode rodičov navštevuje stretnutia, na ktorých je Ján Hudák prítomný.


PETER ZIEMBA, 25 rokov

Napriek mladému veku sa už trinásť rokov pohybuje po futbalových trávnikoch v úlohe rozhodcu. Bola aj aktívnom futbalistom, pôsobil v kluboch Tatran Prešov, MFK Michalovce a Odeva Lipany. Zachránil ľudský život v zápase Dôvera I. ligy staršieho dorastu, ktorý sa hral v utorok 29. apríla medzi družstvami Bardejova a Senice. Pred koncom prvého polčasu pri jednom súboji spadol nekoordinovane na zem  senický hráč  Matej Kosorín. Udrel si hlavu a ostal nehybne ležať na zemi. Mal silný otras mozgu a drobné krvácanie do mozgu. Peter Ziemba okamžite pribehol a poskytol nehybnému futbalistovi okamžitú pomoc. Vytiahol mu zapadnutý jazyk, oživoval ho kým nepribehli lekári z oboch lavičiek a po čase aj rýchla záchranná služba. Mladý futbalista je už zdravotne v poriadku.

Prehľad ostaných laureátov Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka

JOZEF ČAPKOVIČ, 66 rokov
Rodák z Bratislavy sa významne zapísal do dejín československého a slovenského futbalu. Je majstrom Európy z roku 1976 v Belehrade, jeho brat-dvojča Ján bol tiež československým reprezentantom. Hráčsku kariéru odštartoval v mužstve Červenej hviezdy, od roku 1967 hral s bratom v bratislavskom Slovane. V drese ŠK Slovan Bratislava odohral spolu dvanásť sezón, v rokoch 1970, 1974 a 1975 sa tešil z majstrovských titulov. Najväčší úspech zaznamenal v roku 1969 víťazstvom v PVP. Československý pohár získal v rokoch 1968 a 1974, v najvyššej domácej súťaži má na konte 268 zápasov. 
S bratom sa v reprezentačnom výbere nikdy nestretli. Jozef začal reprezentovať v roku 1974, vtedy brat Ján v najcennejšeom drese končil. V národnom tíme debutoval 25. septembra 1974 v Prahe v prípravnom zápase proti NDR (3:1), reprezentačnú kariéru ukončil v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1978 - v septembri 1977 v dueli v Škótsku (1:3). Spolu odohral za ČSSR 16 zápasov. 
Po ukončení aktívnej činnosti bol tiež poslancom Národnej rady SR, na trénerskej lavičke pôsobil v TJ Čalovo (1981-1982), TJ Zlaté Klasy (1985-1989), TJ Lozorno (1984-1985) a v ČH (1985-1989). V rokoch 2007-2012 vykonával funkciu delegáta SFZ.

STANISLAV JARÁBEK, 76 rokov
S výnimkou krátkeho pôsobenia počas vojenčiny v Dukle Pardubice strávil celú hráčsku kariéru výhradne v trnavskom Spartaku. Bol základným kameňom mužstva legendárneho Milana Malatinského, podieľal sa v pozícii kapitána tímu na troch majstrovských tituloch v rokoch 1968, 1969 a 1971. Zaujímavosťou je skutočnosť, že Jarábek nebol počas pôsobenia v Trnave v silnej konkurencii nikdy vystriedaný v priebehu zápasu iným hráčom. Rodák zo Suchej nad Parnou reprezentoval s kapitánskou páskou na drese na futbalovom turnaji Olympijských hier 1968 v Mexiku, kde nastúpil v dvoch dueloch v rámci základnej skupiny. V roku 1967 sa stal víťazom Stredoeurópskeho pohára. O dva roky neskôr priviedol Trnavu do semifinále vtedajšieho Pohára európskych majstrov, kde Spartak stroskotal na slávnom Ajaxe po prehre 0:3 na pôde súpera a výhre 2:0 doma. V roku 1971 triumfoval v Slovenskom pohári, záver kariéry strávil v TJ Vítkovice.
Na bohatú hráčsku kariéru nadviazal trénerskou. Pôsobil v Trnave, Baníku Ostrava, v Plastike Nitra, Banskej Bystrici či v bratislavskom Slovane. Jeho syn Juraj zastáva v súčasnosti post hlavného trénera v FC Spartak Trnava.

JUSTÍN JAVOREK, 78 rokov
Rodák z Voderadov, žijúca legenda slovenského futbalu. Člen kádra reprezentácie Československa na ME 1960, na ktorom obsadilo mužstvo bronzovú priečku. Napriek tomu si reprezentačný štart nikdy nepripísal. S brankárskym remeslom začínal v RH Brno, po príchode na Slovensko pôsobil v Tatrane Prešov, ČH Bratislava a v bratislavskom Interi. Preslávil sa pôsobením v Turecku, bol prvým profesionálnym futbalistom v krajine "polmesiaca". 
Po ukončení hráčskej kariéry pôsobil v úlohe trénera v Rapide Bratislava, Trenčíne, v bratislavskom Interi, Trnave, Prešove, Dunajskej Strede. Medzitým oživil dobré kontakty a opäť pôsobil v Turecku, a to v kluboch Galatasaray Istanbul a Altay Izmir. V rokoch 2002-2014 vykonával funkciu predsedu trénersko-metodickej komisie BFZ.

MUDr. PAVEL MALOVIČ, 61 rokov
V rokoch 1976-1980 pracoval v rámci predatestačnej prípravy na internej a kardiologickej klinike v Bratislave. Od roku 1980 pôsobí na Klinike telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Okrem špecializovanej praktickej medicíny spolupracuje od roku 1990 ako pedagóg a prednášateľ na Slovenskej zdravotníckej univerzite, Národnom centre podpory zdravia, Fakulte telesnej výchovy a športu UK a Telovýchovnej škole SZTK.
V rokoch 1974-1990 bol lekárom futbalových mládežníckych družstiev Slovana Bratislava. V tom čase pôsobil aj ako lekár zápasníkov v klube Dunajplavba Bratislava, československej reprezentácie karate a od roku 2000 ako osobný lekár tenistu Dominika Hrbatého. Úlohy lekára reprezentácie ČSSR sa ujal v roku 1986 a ako prvý slovenský lekár okúsil svetový šampionát. Stalo sa tak v roku 1990 na MS v Taliansku. Bol členom realizačného tímu pri vzniku slovenskej futbalovej reprezentácie v roku 1994 a zotrval v tejto funkcii do roku 2001. Následne bol jedenásť rokov lekárom slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov. 
Vo funkcii dopingového komisára UEFA sa zúčastnil na ME 2008 a 2012. V úlohe reprezentačného lekára A-tímu bol v 139 oficiálnych zápasoch, v kategórii do 21 rokov v 99 zápasoch.

VLADIMÍR MATEJKA, 43 rokov
Je zamestnancom SFZ-NTC Poprad a rozhodcom PFZ Poprad. Cenu fair play Ivana Chodáka mu udelili za záchranu ľudského života. V jazere pri popradskom štadióne zachránil topiaceho sa človeka.

MUDr. Ivan Chodák sa narodil 3. februára 1914 v Dolnom Kubíne, zomrel 14. februára 1994 v Bratislave, bol lekárom a všestranným športovcom.

Preslávil sa najmä futbalovým umením a džentlmenským športovým vystupovaním. S futbalom začínal v Dolnom Kubíne. Počiatkom roka 1935 ho prepožičali do FC Vrútky, na jeseň krátky čas pobudol vo VŠ Bratislava. Prvé ligové stretnutie za klubové farby I. Československý ŠK Bratislava zahral 1. decembra 1935 proti Teplitzer FK. V lige odohral Ivan Chodák 193 zápasov, dal 23 gólov, okrem brankárskeho vystriedal všetky hráčske posty. Bohatstvo futbalového umenia ukázal jedenásťkrát ako reprezentant Slovenska. Aktívnu futbalovú kariéru ukončil v roku 1946. Za postoj k hre, spoluhráčom, rozhodcom, divákom, ale predovšetkým k súperovi mal prívlastok „rytier v kopačkách“. Za celú bohatú športovú kariéru nebol ani raz vylúčený, dokonca ani napomínaný. Okrem futbalu sa venoval aj iným športom. Za VŠ Bratislavu behal na pretekoch trate od 800 do 5 000 m, venoval sa i skoku do výšky. Majstrovsky hral i na tenisových dvorcoch, patril k vynikajúcim plavcom. V roku 1934 získal v behu na lyžiach titul akademického majstra Československa, ktorý mu zabezpečil účasť na zimných svetových hrách študentstva vo švajčiarskom St. Moritzi. V behu na 18 km obsadil 3. mesto. Ako študent hral ľadový hokej za VŠ Bratislava a ŠK Bratislava. Dvakrát bol majstrom Slovenska, dva razy hral vo finále. Za vybrané mužstvo Slovenska nastúpil tri razy. Po príchode Hildy Múdrej do Bratislavy bol jej prvým krasokorčuliarskym partnerom. Počas 25 rokov trénoval všetky družstvá Slovana – od áčka cez dorastencov až po neregistrovaných. Od roku 1994 Slovenský futbalový zväz pravidelne udeľuje Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka. Miestom vyhlasovania je Dolný Kubín.

 

Historický prehľad laureátov Ceny Fair Play MUDr. Ivana Chodáka: 

2013: Jozef Čapkovič, Stanislav Jarábek, Justín Javorek, Pavel Malovič, Ján Hudák, Vladimír Matejka, Peter Ziemba

2011 - 2012: Marek Mintál, Jozef Bomba (in memoriam), Anton Dragúň, Július Kliment, Vladimír Mušák, Igor Chalka, Matej Lehuta, Vladimír Koník 

2009 - 2010: Igor Novák (in memoriam), Rudolf Pavlovič, Alexander Berkovič, Jozef Jankech, Blažej Podolák, Dušan Radolský, Štefan Sapár, Štefan Kolárik (in memoriam), Vladimír Pener

2007 - 2008: Ladislav Jurkemik, Ján Švehlík, Anton Ondruš, Ján Kozák st., Ladislav Kuna, Oldřich Bříza, Ján Šuniar st., Jozef Tarcala, Jaroslav Michalík, Ján Sakáč, Štefan Jačiansky, Štefan Kohút, Štefan Žigo, Marek Gocník, Miroslav Voroňák 

2006: Ján Čapkovič, Miroslav Labun, Marek Ujlaky, Rudolf Hupka, Jaroslav Kováč, Bartolomej Magyar, Peter Špilák, Milan Fabián, Jozef Kakaščík, Peter Hesko, Alexander Fülop 

2005: Jaroslav Boroš, Jozef Móder, Imrich Štefan, Viliam Ondrejka, Mikuláš Bojko, Slavomír Ondrejička, Ivan Budiak, Ľubomír Bláha, Eugen Milan, Ján Bott 

2004: Viktória Kráľovičová, František Štamberský, Štefan Bodnár, Dezider Horanský, Miroslav Tomášik, Dominik Guláš, Martin Zapletal, Michal Maričák, Stanislav Lieskovský, Pavol Kostelanský, Július Šimon, Marcel Pavlík 

2003: Darina Škodlerová, Milan Služanič, Stanislav Dutka, Marián Poljak, Matej Trebatický, Jaroslav Fiala, kolektív futbalového klubu Sokol Stankovany 

2002: Marián Masný, Anton Švajlen, Ján Hucko, Viliam Luknár, Ferdinand Geguš, Gabriel Zelenay, Vincent Rechtorík, Dušan Galovič, Ľuboš Matúšek, Vladimír Šturm, Marek Bažík, Viliam Hasprún, Gejza Princ 

2001: MUDr. Ján Michalko, Jozef Straka, Tomáš Čuchran, Štefan Abrahám, Ľubomír Šimončič, Pavol Chmura, Peter Bartoš, Miroslav Vaňo, Benjamín Brtko a futbalový klub FK SITNO Banská Štiavnica 

2000: Alexander Vencel st., Alexander Bugala, Miloš Sedramač, Ján Petrovič, Milan Valko st., Karol Polák, Pavol Tomčufčík, Alexander Kubaško, Peter Dubovský 

1999: Gejza Šimanský, Mikuláš Kašprišin, Ján Radič, Miroslav Ondrušík, Ivan Horváth, Anton Forgáč, Peter Škrabák, Viliam Solovič 

1998: Titus Buberník, Anton Urban, Ľudovít Halaling, Vladimír Šenšel, Jozef Borovský, Dezider Cimra, Ján Fiala, MUDr. Pavol Handzo, Július Kubečko, Eugen Magda, Tomáš Obert, Július Gabčo, Rudolf Jurčák, Martina Šlangová, Andrea Gondeková, Štefan Hlebaško, Vladimír Martus 

1997: Viliam Schrojf, Imrich Stacho, Michal Benedikovič, Jozef Baláži, Jozef Vengloš, František Korček, Ladislav Kačáni, Arnošt Hložek, Jozef Žovinec, Viera Guriňová, Štefan Mašlonka, Jozef Kšiňan, Igor Mráz, Ján Novák, Jozef Marko, Koloman Gögh, Karol Jokl, Michal Vičan, Miroslav Schneider, Vojtech Kocsis, FC Agros Bátka, SCP Ružomberok 

1996: Karol Galba, Ladislav Pavlovič, Vladimír Wänke 

1995: Milan Moravec, Ján Popluhár, Bohuslav Ďurčák, Jozef Vončák, Karol Huraj, Marián Darbák, Vladimír Paolo 

1994: Vladimír Petr, Ján Haspra, Emil Pažický 

Galéria
Dvaja prešovskí rozhodcovia laureátmi Ceny fair playDvaja prešovskí rozhodcovia laureátmi Ceny fair playDvaja prešovskí rozhodcovia laureátmi Ceny fair playDvaja prešovskí rozhodcovia laureátmi Ceny fair play