Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

18. 05. 2014 o 09:24

Aj Páll patril medzi zberačov vavrínov Tatrana

autor: Eugen Magda
1832x čítanéPrešov mal v minulosti hráčov vynikajúcich kvalít, ale až dnes si mnohí uvedomujú, že na niekoho z plejády veľkých mien sa dosť pozabudlo. Takým bol aj rodák z Orkucian Štefan Páll (na snímke v strede), ktorý až dodnes patrí medzi významné postavy Tatrana, čo robili mužstvu zo srdca Šariša veľkú reklamu. Bodaj by nie, veď bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžil v roku 1964 o bronz zeleno-bielych v I. lige, nasledujúcu sezónu o historické striebro, ba v roku 1966 hral aj v otváracom kole PVP proti Bayernu Mníchov, v ktorom vtedy začali žiariť, stopér Franz Beckenbauer, pomenovaný aj ako „Cisár“ i slávny kanonier Gerd Müller a ďalší. Hoci tento nemecký tím dovtedy ešte veľa neznamenal, po skončení ročníka sa stal po prvý raz víťazom PVP.

Tieto fakty sú veľavravné, ale populárny Paťo ich nemusel nikdy dosiahnuť. S futbalom totiž začínal v Sabinove, kde mohol s ním aj predčasne skončiť, hoci už bol v Prešove. Po príchode do Tatrana prišiel čas Prešovčanov odohrať v Sabinove recipročný zápas za talentovaného futbalistu. Smola si však nevyberá. A vybrala si odchovanca Pálla. Odnieslo si to jeho koleno... Natoľko, že sa musel podrobiť operácii. Našťastie dopadlo všetko dobre a po úspešnej rehabilitácii sa vrátil na ligové ihrisko, na ktorom si počínal ešte lepšie. Napokon, od ročníka 1958/59 bol prakticky s výnimkou vojenčiny v drese Dukly Pardubice stále medzi elitou a pripravoval sa pod taktovkou takých kvalitných trénerov, ako ju držali v rukách Ing. Ján Karel, Ing. Jozef Steiner, Gejza Šimanský, Jozef Kuchár, či Gejza Sabanoš, takže pri všetkých tých zažil veľkú školu futbalu.

Počas ligovej kariéry, ktorú ukončil v roku 1968, hral s vynikajúcimi hráčmi. Či už to boli bratia Pavlovičovci, Petroš, Martinček, Kozman, Bomba, Holeš, Bobok, M. Urban, Gavroň, Kulan, Rias, ale aj mnohí ďalší. Počas jubilea si zaiste zaspomína aj na zostavu v prvom zápase PVP v roku 1966 proti Bayernu Mníchov. Vtedy hral Prešov v zložení: Holeš - Gabalec, Bomba, Páll, Husár - Dzurej, Milko - Turčányi. Čaban, Choluj, Kozman. Kým v Prešove bolo na zápase 7000 divákov, na odvete v Mníchove raz toľko, teda vyše 14 000. Hoci Páll bol zväčša stredopoliar, v Prešove hral neraz v útoku, ale aj v zadných radoch ako proti Bayernu, čo však nebolo také ojedinelé, lebo podobné kombinácie využíval zväčša Ing. Jozef Karel a po ňom postupne aj ďalší tréneri. Z prešovských hráčov bol Laco Pavlovič jediným voľným futbalistom, ktorého hlavným poslaním bolo strieľať góly... Darmo, aj vtedy platilo, kto vie, ten vie... Vari iba jeden zápas mu v bohatej kariére chýba do peknej zbierky najviac. Bolo to stretnutie Prešov - Nitra 8:1 v máji v roku 1961, o ktorom mnohí dodnes diskutujú či Martinček dal v ňom šesť alebo sedem gólov. V každom prípade je veľký Lojzo dodnes neprekonaný! A dokedy zostane? To nevieme, ale faktom zasa je, že Páll absentoval preto, že bol na vojenčine v Dukle Pardubice, ktorá pred jeho príchodom vypadla do II. ligy

Poctivý futbalista Paťo, ktorého popri umení zdobila svedomitosť, dokázal nastrieľať osem gólov. Tie majú mimoriadnu hodnotu preto, že Ladislav Pavlovič, Šimanský, Petroš, Martinček, Kozman, Kulan, Bubenko a ďalší dokázali v lige spolu nastrieľať vyše 400 gólov, takže od hráčov, ktorí mali v prvom rade iné poslanie, to bola tiež mimoriadna vzácnosť.

Páll bol s Tatranom aj v Sýrii a Libanone a po skončení ligovej misie pomáhal Popradu, Svitu a vrátil sa i do Sabinova. Vo futbale potom pracoval v niektorých kluboch ako tréner, bol aj funkcionárom zväzu na trénerskom úseku, kde ako absolvent Prešovskej pedagogickej fakulty mohol ešte fundovanejšie odovzdávať bohaté skúsenosti. Od roku 1974 až dodnes pracuje stále ako člen klubu prešovských internacionálov. Na jeho akcie sa Štefan Páll veľmi teší. A zaiste bude aj v pondelok 19. mája, keď oslavuje jubilejných 75 rokov. Aj vďaka futbalu je stále veľmi živý. Nuž, do ďalších rokov mu vinšujeme v prvom rade veľa zdravia, aby mohol mať z futbalu ešte veľa potešenia.