Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

08. 06. 2014 o 17:16

Anton Varga medzi najstaršími oslávencami

autor: Eugen Magda
1825x čítanéV našich futbalových análoch chýba ešte veľa faktov, ktoré ochudobňujú históriu. To preto, že k vlastnej minulosti sme boli v mnohých prípadoch povrchní, nehovoriac, že na Slovensku chýbajú ľudia, čo by venovali väčšiu pozornosť faktografii. Človeku je smutno, keď sa so všetkým tým nestretáva, ešte šťastie, že sa postupne dostáva všeličo na známosť. Aj preto je dobré, že hoci v lexikóne osobnosti a klubov „Český a československý fotbal“ nachádzame mnohé údaje o prešovskom futbalistovi Antonovi Vargovi (na snímke vľavo, vpravo je Andrej Daňko), chýba pri jeho mene zmienka, ktorý deň a mesiac sa narodil. Poviete si, čo tam po tom, ale tak to predsa už nie je, navyše ide o prvých ligistoch v slovenských dejinách...

Nuž, píšme, že Anton Varga sa narodil 10. júna 1934. Pokračujme, že tento futbalista, ktorý bude mať jubilejných 80 rokov, od roku 1952 do konca ročníka 1962/63 hral za Prešov, ktorý názvy Duklu so Spartou vymenil za Tatran, oficiálne odohral 138 ligových zápasov. Podľa niektorých prameňov dal tento pôvodom útočník, ktorý potom nastupoval v obrane, dva a podľa iných 5 gólov... Ale pravdou je, že počet stretnutí odohral naozaj dosť, keď v jeho časoch mala I. liga iba 12, alebo 14 účastníkov. Okrem rodného Prešova na vojenčine hral v roku 1955 v pražskom celku Tankista, ale pripomeňme, že v prvom mužstve zeleno-bielych si po prvý raz zahral I. ligu už počas jeho tretieho ročníka. Tie mená si hodno pripomenúť: Vladimír Mrlina, Gejza Sabanoš, Karol Tibenský II - Ján Sabol, Ján Karel, František Semeši, Gejza Tesár, František Kušnír, Jozef Kuchár, Jozef Karel, Danielis, Rudolf Pavlovič, Ladislav Pavlovič, Michal Pucher, Rudolf Vido, Gejza Šimanský, Anton Varga a hrajúci tréner Jozef Karel.

Počas svojej kariéry zažil Anton Varga pred neraz plným prešovským hľadiskom veľké futbalového zápasy v zahraničí, ale nevšedný bol aj duel so Slovanom Nitra, v ktorom Tatran zdolal hostí vysoko 8:1. Diváci boli vo vare a oslavovali všetkých. Hlavne však kanoniera Alojza Martinčeka, ktorý dal poltucet gólov. A že tieto góly si takúto oslavu aj so strelcom zaslúžili, to prezrádza aj súčasnosť, veď populárneho Lojza v najvyššej súťaži dodnes nik neprekonal.

Jubilant Anton Varga patrí medzi najstarších žijúcich futbalistov Tatrana, ktorých medzi nami už nie je veľa. Bol medzi tými, čo po príchode do I. ligy z nej nikdy nevypadol, takže oprávnene patrí do zeleno-bielej knihy vzácnych postáv. Pre Prešov na trávniku urobil veľa. Nielen v I. lige, ale aj po skončení kariéry, keď v klube internacionálov Tatrana robí funkčne ešte aj teraz. Jednoducho, Tatran bol a je jeho srdcovou záležitosťou. A keď človek robí všetko so srdiečkom, nemôže nič vyjsť nazmar. Napokon, internacionáli Tatrana to už nie raz potvrdili. A mužom na pravom mieste tohto kolektívu je jubilant, populárny Toňo Varga, ktorý verne slúži klubu dodnes. A to už niečo znamená. Takých jubilantov treba ozaj hľadať. Nehovoriac, keď pre zranenie sa musel definitívne rozlúčiť s veľkým futbalom v drese Tatrana sa objavili stovky futbalistov. Kto vie, koľkí však mali takéto srdce pre futbal a klub. Ale zbytočne nemeditujme a povedzme z mosta do prosta: Súčasnosť prezrádza neklamne, a teda pravdivo veľa.