Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

14. 06. 2014 o 20:46

Ešte mnoga ljeta, Peter!

autor: redakcia
1817x čítanéFutbal ho zlákal predovšetkým. Jeho obľúbenou špecialitou bola píšťalka, takže len čo vek zavelil, že už bolo dosť, Peter Barna (na snímke vpravo) nezašiel ďaleko, iba funkciu rozhodcu využil ako skúsený odborník na stoličke delegáta. A že jej roky rozumel, svedčí o tom aj skutočnosť, že v tejto funkcii pôsobil desaťročia a na vrcholnej scéne sa s ňou rozlúčil až v predvečer blížiacej sa sedemdesiatky - konkrétne pred zápasom predposledného kola Corgoň ligy v Čermeli, kde MFK Košice hostil svojho menovca Ružomberok.

Náš oslávenec Peter akoby sa nemenil. Hoci 16. júna oslavuje 70 rokov, pri futbale a práci, ktorú v ňom viac-menej vykonával v rôznych funkciách, bol zväčša v prvom šíku. Bolo ich však toľko, že pri ich počte si človek ani na všetky rýchlo nespomenie. Pravdou totiž je, že veľa z nich vykonával na úrovni Oblastného futbalového zväzu, regionálneho i celoslovenského, takže mal o všetkom dokonalý prehľad i vedomosti. Okrem toho, že v bývalom Československu bol rozhodcom na celoslovenskej úrovni, pískal zápasy aj v oblasti, v kraji na východe i v okrese. Pracoval aj v komisiách rozhodcov a delegátov zväzu, pomáhal však nielen v týchto funkciách, ale bol aj kľúčovým organizátorov prvých ročníkov pri vyhlasovaní Jedenástky roka najvyššej regionálnej súťaže, a tiež v samotnom okrese Prešov, ktorý začal robiť túto športovú spoločenskú udalosť ako prvý na Slovensku.

Dlhoročný funkcionár nerobil len to, čo musel. On bol otcom aj myšlienky halového turnaja rozhodcov okresných výberov z celého regiónu. Zakúpil ešte putovný pohár, a potom to už všetko išlo jedna radosť. Rozhodcovia si totiž uvedomili, že majú aspoň jeden deň v roku bez stresu, na záver roka možnosť zmerať si vždy v inom okrese svoje sily, dokumentovať umenie, pozhovárať sa o náročnom roku a na druhej strane ukázať, čo všetko v hale s loptou dokážu, a že teda vedia do píšťalky nielen zafúkať vtedy, keď to horí, ale ozaj, že sú teoretikmi a praktikmi v jednej osobe. A tak, keď sa táto akcia stala rodinnou záležitosťou, a je oficiálne pod egidou Východoslovenského futbalového zväzu, mnohí o nej hovoria, že idú, alebo boli na Barnovom turnaji, čo je tiež nevšedné vyznamenanie pre človeka, ktorý nechýbal ani na jednom takomto defilé, hoci niektoré krajské mestá ho organizujú už druhýkrát.

No, a napokon, aby sme nezabudli, mnohí funkcionári neraz hovoria, že rozhodcovia klubu zvyknú niekedy poškodiť a nevedia, ako sa v nich ťažko pracuje. Aj tu Peter potvrdil, že to tak nie je. On totiž pracoval aj ako vedúci dorastencov Tatrana Prešov, ktorí spolu s trénerom Igorom Novákom sa stali majstrami Slovenska a Československa a že hráči A. Rusnák, Novák, Gabria, Kentoš, Gerich, M. Lukáč a ďalší sa nie raz blysli medzi ligovými seniormi i v iných súťažiach. Navyše, Peter ako podnikateľ bol aj štedrým sponzorom nielen mlade, ale i pri ďalších akciách! Rodák z Krajnej Poľany, ktorý žije dlhé roky v Prešove na svojich Rusínov nezabúda. Má rád piesne, tance, so svojimi rodákmi si rád pohovorí a spomína na nich tak, akoby s nimi žil, ako najbližší sused. Preto aj pri jeho sedemdesiatke mu rodáci úprimne zaspievajú. Akože ináč, než v krásnom rusínskom jazyku!