Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

01. 07. 2014 o 10:43

Jeden z posledných mohykánov Štefan Mátyás odišiel

autor: Eugen Magda
1388x čítanéAj keď veľa nevyprával, mal sa čím pochváliť. Či už so svojimi ratolesťami v žiackom veku, alebo neskôr, keď bol úspešným dorasteneckým trénerom. Jeho výborným vysvedčením boli nielen súťažné výsledky zverencov na ihrisku, ale aj umenie, ktoré sa lesklo ešte viac. Veď vychoval celý rad ligových hráčov i čs. reprezentantov, rovnako i veľa futbalistov pre výkonnostný futbal. Taký bol tréner mládeže hlavne VSS Košice, Jednota i Spojov Štefan Mátyás, ktorý v minulých dňoch vo veku 84 rokov nás opustil navždy.

Populárny Matyi už, žiaľ, nie je medzi nami. Mal naozaj veľa futbalových deti, ktorý sa snažil dať maximum žiakom začínajúc a dorastencami končiac. On vlastné deti nemal, hádam o to s väčším zápalom pracoval s mlaďou, žiakmi začínajúc a dorastencami končiac. Medzi hráčmi, fanúšikmi, ale i funkcionármi bol obľúbený, s odborníkmi sa vedel porozprávať na všetky citlivé témy, nesúhlasil so všetkými odbornými názormi, vedel však robiť aj v mimoriadne skromných podmienkach, a aj v tých dosahoval úspechy.

Keď v Jednote prestal robiť so žiakmi a začal s dorastencami, dosiahol ešte väčšie úspechy. Pre veľký futbal vychoval majstra Európy Jaroslava Polláka, ďalej reprezentanta Desiatníka, reprezentanta do 23 rokov Štovčíka, či ligových hráčov Benedikovcov, Králku, Jacinu a ďalších futbalistov širšieho kádra A mužstva a rezervy, nehovoriac už o mladých futbalistoch, ktorí zveľaďovali futbal po celom regióne.

Hoci VSS nemali pre mlaď trávnaté ihriská, tréner Mátyás nikdy nereptal, prosil iba o trochu trávy za bránami, aby na nej mohol zdokonaľovať technické prednosti zverencov ešte viac. Aj v zložitých podmienkach vedel s chlapcami dokázať všeličo. Veď trikrát s nimi vyhral východnú skupinu dorasteneckej ligy, keď chlapcov pripravoval neraz v prírode, či v lesnom prostredí, vedel robiť tréningy pestrými a zaujímavými, kráčal po chodníčkoch, po ktorých by asi mnohí dnes radšej nevykročili. Aj zásluhou toho sa zaradil medzi významných trénerov mládeže v Košiciach a na Slovensku. Hoci urobil na neuverenie veľa, nikdy sa netlačil do popredia, zostal až nezdravo skromný, čo dáva jasnú odpoveď na to, aký človek pracoval v liahni strojárov pre košický i celý náš futbal, pre ktorý vedel robiť, ale tiež hovoriť o ňom pútavo a fundovane.

Žiaľ, v posledný júnový deň sme sa dozvedeli smutnú správu, že tento dobrý človek a mládežnícky špecialista veľkú košickú futbalovú rodinu opustil vo veku 84 rokov navždy. Je nám o to smutnejšie, že Mati jej odovzdal krásne a vzácne dielo, ktoré natrvalo patrí do slovenskej histórie.

Posledná rozlúčka so Štefanom Mátyásom bude v stredu o 14. hodine na košickom verejnom cintoríne.

Česť jeho pamiatke!