Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

09. 04. 2012 o 20:07

Gajdošovu osemdesiatku zdobia hodnoty futbalu

autor: Eugen Magda
1375x čítanégajdos2 Kto by bol povedal, ale realita je taká, že jeden z bývalých najúspešnejších klubových trénerov mládeže na Slovensku Ján Gajdoš je čerstvým osemdesiatnikom.Sám patrí medzi odchovancov košického futbalu, ale od väčšiny ostatných žijúcich sa líši tým, že táto hra ho zlákala ešte pred druhou svetovou vojnou. Prvé kroky zvládol v drese KAC a zásluhou otca Eugena, ktorý bol kedysi stredopoliarom celku Törekvés Košice, dostával lekcie navyše. Nuž, ani neprekvapilo, že ešte ako dorastenec Jednoty sa dostal v roku 1948 do ligového mužstva. Hoci nemal ani sedemnásť, ligový debut oslávil veľkolepo proti Sparte gólom. Ešte úspešnejší bol proti druhému pražskému celku Slavii, ktorej vo víťaznom zápase zaťažil konto dvoma gólmi, čo v tých časoch bola senzácia a jedinečný zápis medzi elitu.

Nešlo o výnimku, lebo Gajdoš počas účinkovania na vrcholnej scéne napol neraz sieť, ale smoliarom bol v roku 1951, keď Dynamo ČSD Košice siahalo po titule a on za bezgólového stavu v derby s Prešovom v závere trafil iba žrď Mrlinovej brány. Keby rozvlnil sieť, Košičania by oslavovali titul, no takto sa museli uspokojiť s tretím stupienkom. O rok však toto mužstvo vypadlo z ligy, a keďže metropola východu začala futbalovo pokrivkávať, prestúpil do Prešova, kde v roku 1953 dal v drese Tatrana štyri góly, teda toľko, ako vychýrený kanonier Laco Pavlovič. V srdci Šariša však dlho nezostal, lebo čakala ho vojenčina v celku Tankista Praha. Po nej sa vrátil definitívne domov a hral I. alebo II. ligu postupne v celkoch Spartak VSS, Jednota, ktorá vznika v roku 1957 zlúčením Spartaka a Dynama Spoj, ďalej vo VSS a na sklonku kariéry i v Lokomotíve Košice, kde sa pripojil k bratrancovi Františkovi Feckovi, s ktorým sa venovali výchove mlade.

Populárny Janči trénoval aj VSŽ, ale hlavne VSS, a tiež 1. FC, kde sa s jeho menom spájajú najväčšie úspechy. Podieľal sa na raste mnohých talentov, z ktorých sa neskôr Jaroslav Timko stal čs. reprezentantom, slovenskými futbalistami roka zasa Jozef Majoroš st. a Janočko, ktorí pochopiteľne obliekali aj reprezentačné dresy tak ako Ondrej Daňko, Dzúrik, Šuchančok, Oravec a trio Ján Kozák ml., Janočko, Sapara, ktoré sa dokonca dostalo na MS 2010 v Južnej Afrike. Netreba zdôrazňovať, že okrem týchto hráčov sa stali ligovými futbalistami Vágner, Martin Daňko, Obšitník, Grus, Roman Pivarník a ďalší, takže možno povedať, že pracoval v mimoriadne úspešnej liahni, z ktorej vyšiel aj Erik Bogdanovský, úspešný mládežnícky i ligový tréner, dnes športový riaditeľ 1. FC Tatran Prešov.

Gajdošova práca nielenže bola úspešná, ale nič z nej nevyšlo nazmar. Dokonca v roku 2002 si ho tréner Jaroslav Gürtler vybral za asistenta a spolu zachránili potápajúcu sa loď 1. FC v seniorskej I. lige. Veľa chlapcov, ktorých trénoval, hralo nielen na vrcholnej, ale napríklad Marcin, Nickel, Ondrej Obert, Nándor Szabó, Švec, Lénart, Lazar, Jánošík, Farkaš, Mačičák, Mišák, Bednár, Bilovodský a mnohí ďalší aspoň na regionálnej scéne, takže i tam pomohol rozkvetu futbalu. Mal ho tak rád, že mu zasvätil celý život a s prácou trénera skončil až keď v Košiciach pred siedmim rokmi nastala éra MFK. Odvtedy si ani veľmi nevydýchol, lebo je tu 11. apríl, keď sa dožíva v dobrom zdraví úctyhodných 80 rokov, ktoré ozdobil krásnymi futbalovými hodnotami. A za to si zaslúži úctu, gratulácie a uznanie.