Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

26. 08. 2014 o 00:54

Čo odznelo na tlačovej konferencii po súboji španielskych gigantov

autor: Daniel Dedina
1661x čítanéPo skončení El Clásica – najprestížnejšieho a najviac očakávaného stretnutia tohtoročného Michalovce cupu, medzinárodného turnaja hráčov do 17 rokov – zasadli pred zástupcov médií traja najpovolanejší. Na otázky novinárov odpovedali Igor Šoltinský, predseda predstavenstva MFK Zemplín Michalovce, tréner Realu Madrid Tristan David Celador a jeho barcelonský náprotivok Francisco Javier Garcia Pimienta.

Napriek nezmieriteľnej rivalite oboch táborov sa celá tlačová konferencia niesla v príjemnom a uvoľnenom duchu. Otázok bolo veľa, prítomných zaujímalo, prirodzene, kadečo. Ponúkame výber toho najzaujímavejšieho.

 

Ako vyznieva vaše hodnotenie tohto duelu?

Šoltinský: Naše očakávania sa nielen že naplnili, ale boli zároveň vysoko prekročené. Boli sme svedkami fantastického športového predstavenia. Možno tréneri oboch celkov nebudú spokojní s tým, že ich družstvo nevyhralo, avšak my ako organizátori sme maximálne spokojní. Mali sme možnosť vidieť viacero hráčov, ktorí sa o pár rokov predstavia v seniorských tímoch oboch klubov. Obe družstvá splnili to, čo sme od nich očakávali, zabavili divákov na tribúnach a predviedli výborný výkon. Patrí im za to veľká vďaka.

Celador: Chceli by sme sa v prvom rade poďakovať organizátorom. Turnaj má veľmi vysokú úroveň, čo môžeme objektívne posúdiť, keďže tu štartujeme už druhý rok po sebe. Prítomnosť Barcelony ju ešte zvýšila. Bez ohľadu na výsledok tohto zápasu budeme pri bilancovaní hodnotiť náš štart tu v Michalovciach pozitívne.

Garcia Pimienta: My sme tu prvýkrát. Mali sme o turnaji dobré referencie, ktoré sa potvrdili. Pre nás je veľmi dôležité hrávať zápasy na takej úrovni a proti takým súperom, ako je Real Madrid. Celý duel pozitívne ovplyvnila atmosféra, v ktorej sa zápas hral. Takáto kombinácia, kvalitný súper a výborní diváci, bola naozaj veľmi motivujúca.

 

Päťdesiatpäť minút držala opraty zápasu v rukách Barcelona. Viedla 2:0, ale Realu stačili tri minúty na vyrovnanie. Kde možno hľadať príčiny tohto zlomu?

Garcia Pimienta: V súbojoch proti tak silnému protivníkovi to tak niekedy býva. Stačí málo a všetko môže byť v okamihu inak. Aj to patrí k futbalu.

 

Verili ste aj za nepriaznivého stavu, že zápas ešte nie je pre vás stratený?

Celador: Samozrejme, v tej chvíli to neboli príjemné pocity. Do druhého polčasu sme šli s cieľom čo najskôr skórovať. Morálka nášho tímu po znížení na 1:2 výrazne stúpla. Hráči šli jednoznačne za vyrovnaním, čo sa nám napokon aj podarilo.

 

Rivalita medzi Barcelonou a Madridom je obrovská. Považujete súboj s týmto protivníkom za najprestížnejší na celom turnaji?

Garcia Pimienta: Minimálne za najšpeciálnejší. Bez ohľadu na to, aj do ďalších zápasov vstupujeme s rovnakým cieľom, ktorým je vyhrať a formovať pritom úspešný kolektív.

Celador: Pre nás je najdôležitejšie vštepiť hráčom správnu mieru súťaživosti. Čo sa týka výsledkov, v športe to tak chodí, že raz to vyjde a inokedy nie.

 

Avšak práve výsledky sú v športe vždy prvoradé. Tie odlišujú úspešné tímy od menej úspešných. Zvlášť v takýchto súbojoch ako bol tento vždy zarezonuje skóre. Preto úprimne, ste spokojní s remízou?

Garcia Pimienta: Spokojní, prirodzene, nie sme. Chceli sme vyhrať. Treba ale uznať, že remízový výsledok je na základe predvedenej hry a toho, čo sa dialo na ihrisku, spravodlivý.

Celador: Aj nám by sa páčilo víťazstvo (úsmev). Vzhľadom na priebeh zápasu však musíme byť spokojní aj s remízou, pretože nie je to nič ľahké doťahovať dvojgólové manko proti Barcelone. Nám sa to tentoraz našťastie podarilo. Výsledok je taký aký je. Môžeme sa na neho pozrieť z negatívnej aj pozitívnej stránky, ale zmeniť ho už nedokážeme, preto ho musíme rešpektovať. Opäť sme bohatší o ďalšiu cennú skúsenosť.

 

Čo hovoríte na to, že prvé El Clásico tejto sezóny sa hralo na Slovensku, v Michalovciach?

Garcia Pimienta: Ako som už povedal, pre náš tím je prioritou hrávať takéto zápasy s kvalitnými súpermi. Z tohto hľadiska sme veľmi spokojní. Stretnutie malo náboj, hralo sa vo vysokom tempe.

Celador: Považujeme to za najdôležitejší moment celej predsezónnej prípravy. Súhlasím s kolegom, že hrávať zápasy so špičkovými tímami je aj pre nás veľmi dôležité. Ide o kľúčový aspekt prípravy na nový ročník.

 

Aký je divácky záujem o dorastenecké súťaže vo Španielsku? Dá sa porovnať s tým michalovským?

Garcia Pimienta: Občas áno, ale nie je to pravidlom. Tunajší záujem možno aj na španielske pomery radiť k najlepším. Ak k tomu prirátame stav trávnika a infraštruktúru tunajšieho futbalového stánku, vychádza mi z toho pre Michalovce veľmi pozitívne hodnotenie.

Celador: Berúc do úvahy podmienky pre aktérov tohto turnaja, večerné zápasy pod umelým osvetlením či ďalšie sprievodné javy, určite je možné nájsť mnoho podobnosti s inými  kvalitnými turnajmi, trebárs aj v Španielsku.

 

Vidíte v niektorom z hráčov, ktorí sa predstavili v El Clásicu, potenciál stať sa v budúcnosti superhviezdou svetového futbalu?

Garcia Pimienta: Pre nás všetkých, ktorí pracujeme pri mládeži, je spoločným cieľom to, aby sa do A-tímu dostali všetci naši hráči, resp. čo najviac z nich. O konkrétnych menách je ale ešte priskoro hovoriť, čaká nás ešte veľa práce.

Celador: Súhlasím, že vyriecť akékoľvek meno je v tejto chvíli predčasné. Záleží to od súhry mnohých okolností. Mnohí títo chlapci sú na veľmi dobrej ceste stať sa kvalitnými futbalistami.

 

Je úlohou trénera pred takýmto prestížnym súbojom hráčov motivovať, alebo je potrebné ich skôr brzdiť, aby to neprehnali s emóciami?

Celador: Snažíme sa o to, aby hráči hrali čo najprirodzenejšie a aby boli verní svojmu štýlu v každom zápase, bez ohľadu na meno súpera.

Garcia Pimienta: Motivácia nie je potrebná. Na hráčov naliehame, aby dokázali takýto typ zápasov čo najviac využiť, nakoľko ich v roku nemáme až tak veľa. Skúseností, ktoré v nich naberú môžu byť veľmi dôležité pre ich nasledovný kariérny rast.

 

Vnímali ste prítomnosť fanúšikov vášho klubu na zápase a ich povzbudzovanie?

Garcia Pimienta: Povzbudzovanie sa nám zo striedačky zdalo byť rozdelené rovným dielom na obe strany. Samozrejme, prítomnosť priaznivcov nášho klubu tak ďaleko od domova a navyše v takom špecifickom zápase nás veľmi potešila.

 

Ako sa vám páčila „zemplínska“ vlna, ktorá sa niekoľkokrát niesla celým štadiónom a celková atmosféra?

Šoltinský: Sami ste mali možnosť vidieť, že atmosféra bola vynikajúca. Minulý rok sa nám podarilo štadión vypredať, teraz aj vplyvom počasia k tomu veľmi málo, zopár stovák fanúšikov, chýbalo. Pred istým časom vyšiel rebríček najhodnotnejších športových značiek sveta. S obrovskou radosťou konštatujem, že dve z úplného čela sme mali možnosť vidieť u nás.  

 

Posledné týždne pred začiatkom turnaja boli po organizačnej stránke nesmierne náročné, je takýto zápas tou najlepšou satisfakciou na prebdené noci?

Šoltinský: Na príchode Barcelony sme pracovali dva roky. Z organizačného hľadiska boli najintenzívnejšie posledné zhruba tri týždne. Dnes ale môžem povedať, že tá námaha stála rozhodne za to.

 

Nielen Real či Barcelona, ale aj iné tímy, napríklad Valencia sú zárukou obrovskej futbalovej kvality. Je možné posunúť túto latku ešte ďalej? Akým smerom sa chcete vydať v ďalšej etape tohto turnaja?

Šoltinský: Popravde, veľmi ťažko si viem predstaviť dotiahnuť sem ešte väčšiu kvalitu. Momentálne sa na to pozeráme tak, že na budúci rok by sme chceli zabezpečiť aj nejaké mančafty z iného kúta sveta. Tohto roku sme museli kvôli neúnosným požiadavkám odmietnuť FC Santos z Brazílie. Už teraz máme pre ďalší ročník potvrdenú časť renomovaného klubu z Anglicka, ktorý zatiaľ nebudem menovať. Ide o totálne špičkový klub. Predstavitelia Barcelony sa vyjadrili, že by radi prišli aj o rok.

 

Prichádza do úvahy aj zvýšenie počtu štartujúcich tímov?  

Šoltinský: Rozmýšľame aj nad touto alternatívou. Ak by sme chceli rozšíriť počet účastníkov, museli by sme do toho zapojiť už aj ďalšie mesto. Múdrejší budeme po tom, ako detailne vyhodnotíme tohtoročný Michalovce cup. Potom zvážime všetky možností.

Galéria
Čo odznelo na tlačovej konferencii po súboji španielskych gigantov Čo odznelo na tlačovej konferencii po súboji španielskych gigantov Čo odznelo na tlačovej konferencii po súboji španielskych gigantov Čo odznelo na tlačovej konferencii po súboji španielskych gigantov