Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

19. 11. 2014 o 10:23

Eugen Magda má dnes 75 rokov

autor: redakcia
2008x čítanéNa stránku Východoslovenského futbalového zväzu fanúšikom skôr narodeným občerstvuje pamäť a tým mladším ročníkom zasa pripomína, že slovenský futbal to nie je v súčasnosti len Hamšík či Škrtel, ale i celý rad skvelých futbalistov, ktorí písali jeho históriu. Pravidelne tak pri životných jubileách či nedožitých výročiach predstavuje osobnosti koženej na východe Slovenska. A ide mu to znamenite, lebo pamäť mu slúži na jednotku a závidieť mu ju veru môžu aj oveľa mladší. Reč je o Eugenovi Magdovi, bardovi a jednej z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Práve dnes sa dožíva 75 rokov.

Svetlo sveta uvidel v rodnej Hrani v trebišovskom okrese a s odstupom času môžeme povedať, že pri jeho narodení asistovali štyri sudičky - jedna s perom, druhá s futbalovou loptou, tretia s basketbalovou a štvrtá s dubákom. To sú totiž celoživotné lásky Žeňa, ako ho všetci známi a kolegovia volajú.

Čitatelia ho majú zaškatuľkovaného ako žurnalistu, ktorý píše o futbale, no pravda je taká, že futbalu sa venoval aj na funkcionárskom poli. Napríklad 13 rokov bol členom komisie mládeže SFZ. Pracoval však aj v komisiách VsFZ. Málokto vie, že bol skvelým prvoligovým basketbalovým rozhodcom a funkcionárom! Najradšej sa však venoval písaniu. Za tie desaťročia popísal tisícky kancelárskych papierov. Už ako študent prispieval do novín. V roku 1962 zažil redaktorský krst v denníku Športe, o sedem rokov neskôr prestúpil do bratislavského Večerníka. V ňom pracoval 14 rokov a v roku 1983 prešiel do špecializovaného hokejovo-futbalového odborného týždenníka Tip, kde sa stal vedúcim oddelenia a zároveň zástupcom šéfredaktora. V roku 1992 sa vrátil do rodného regiónu. Stal sa šéfom oddelenia v Slovenskom východe, neskôr v Lúči a v Košickom denníku. K novinárčine patrí i cestovanie a toho si dnešný oslávenec užil do sýtosti. Navštívil vyše 60 miest v 26 krajinách sveta, pričom v niektorých bol aj viackrát. V komplikovanom systéme bývalého režimu vskutku obdivuhodná vizitka. Ako jeden z mála novinárov bol v roku 1969 na semifinále PVP so Slovanom v škótskom Dumfermline a nechýbal ani na pamätnom bazilejskom finále, keď Slovan zdolal FC Barcelona. K tomu množstvo medzištátnych stretnutí po celej Európe.

Celý život ho zdobila vysoká profesionalita, presnosť, konštruktívna kritika a najmä fakty. Na tie bol a stále je pedant. Azda najväčší vo svojom fachu. Žiadne šmýkanie sa po povrchnosti. Hoci mal fakt dvakrát overený, pátral ďalej. Údaje, ktoré sa dlhé roky brali ako skutočnosť, neraz po hodinách strávených v archíve postavil do ofsajdu a vo svojich knihách už všetko dával na správnu mieru. Nezmar s nezameniteľným láskovým úsmevom. Aj preto získal ako jeden z prvých slovenských novinárov Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Pamätáme si na oslavu jeho 60-tky, keď odchádzal do dôchodku. Všetci sa ho pýtali, čo bude doma robiť, no on pri svojom tempe a stále mladíckom zápale pre písanie veru nemal času oddychovať. Na každý domáci zápas MFK Košice pripravuje bulletin, prispieva do novín, do Futbal magazínu, na webové stránky a hlavne je zahĺbený do písania kníh. Len vďaka nemu história košického a východoslovenského futbalu nezapadla prachom na večnosť. Publikácie ako Základný kameň slovenského futbalu, Straty a nálezy, Oprášené legendy, Futbaloví župani a najmä Storočnica košického futbalu sú diela, na ktorých budú stavať budúce futbalové generácie.

Samozrejme, vypichli sme iba časť jeho knižných publikácií. Je napríklad aj spoluautorom kníh Slovenský futbal, Atlas českého fotbalu, Králové fotbalu, Šesťdesiat rokov Slovana a pod.

Keď sa Žeňa opýtate, kde berie toľko energie a vitalitu, odpoveď je stále rovnaká: v lese. Po horách a lúkach nachodil spolu so svojím bratom stovky kilometrov. Vášnivý hubár, ktorý si pochutnáva i na jedlých muchotrávkach, využije každú príležitosť, aby išiel do lesa okysličiť si mozog a nazbierať nové inšpirácie. Možno i na ďalšiu knihu.

Tak držíme palce a želáme hlavne pevné zdravie do ďalších rokov.

Živió, Žeňo!

Galéria
Eugen Magda má dnes 75 rokovEugen Magda má dnes 75 rokovEugen Magda má dnes 75 rokovEugen Magda má dnes 75 rokovEugen Magda má dnes 75 rokov