Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

14. 12. 2014 o 21:34

Kozákovci si vyskúšajú nové NTC v Poprade

autor: redakcia
1613x čítanéV uplynulých dňoch v Poprade slávnostne prestrihli pásku pri príležitosti ukončenia druhej etapy výstavby Národného tréningového centra. Ten bude mať definitívne kapacitu 5700 miest.

„Tribúny za bránami oproti hlavnej tribúne vyrástli za tri mesiace a tri dni. Keď sme 8. septembra dostali stavebné povolenie, nik nám neveril, že to stihneme do troch mesiacov. Som veľmi rád, že tu teraz môžeme byť. Dodržali sme termíny, dodržali sme slovo,“priznal prezident SFZ Ján Kováčik a podotkol, že futbalový stánok v Poprade bude spĺňať všetky kritériá, aby na ňom mohli hrať svoje stretnutia všetky mládežnícke tímy Slovenska i reprezentácia do 21 rokov.

Štadión nebude mať hľadisko úplne uzatvorené. Naľavo od hlavnej tribúny bude otvorený priestor, kvôli tribúne vedľajšieho tenisového areálu a napravo je zasa otvorený roh pre inštaláciu svetelnej tabule. Tá by mala stáť na svojom mieste na jar 2015 spolu s nainštalovaným kamerovým i turniketovým systémom, štadión olpotia a novú tribúnu ozvučia. Až vtedy sa definitívne uzatvoria práce na druhej etape výstavby NTC Poprad. „Pod tribúnami, kde sú teraz otvory nainštalujeme reklamné banery, takže opticky to vyznie ešte krajšie,“ vysvetlil predseda riaditeľ NTC Štefan Vaľko. Nové tribúny skrývajú ošetrovne, bufety a toalety. Všetko na báze kontajnerového systému, ktorý stojí pod hľadiskom.

Na tento projekt prispela aj UEFA a preto nás zaujímalo, aký je ohlas na celosvetový unikát – vyhrievanie trávnika z geotermálnych zdrojov. „UEFA hlavne dáva tento projekt ako príklad - súkromný investor, mesto a národný futbalový zväz investujú peniaze do niečoho, čo slúži všetkým. Ak im hovoríme o vyhrievaní trávnika, tak sú prekvapení, lebo sa s tým nestretli. Verím tomu, že v priebehu roka-dvoch tu pritiahneme významných, možno najvyšších predstaviteľov UEFA, aby tento unikát videli na vlastné oči,“ dodal Ján Kováčik.

Na otvorení boli viacerí hostia a nechýbal medzi nimi i reprezetačný kormidelník Slovenska Ján Kozák. „Veľmi sympatický štadión. Bol som tu nedávno na jednom školskom turnaji žiakov a stála tu iba hlavná tribúna. Keď mi povedali, že do konca roka budú tribúny okolo celej plochy, ani som tomu nechcel veriť. Vidím, že za krátky čas sa dá urobiť naozaj veľa,“ pochvaľoval si tento stánok Ján Kozák, ktorý sa však neprišiel iba kochať pohľadom na nové tribúny. „Pred kvalifikačným zápasom s Macedónskom tu plánujeme zorganizovať kemp. Súťaže sa už totiž skončia – v arabskom svete v apríli, v Európe končí jedna partia 15. mája, ďalšia 24. a 30. mája – a chlapci nemôžu bez tréningu odohrať kvalifikačný duel. Od 1. do 7. júna sa teda budeme pripravovať v Poprade, nasledovať bude dvojdňové voľno a po ňom sa už budeme pripravovať v Senci na kvalifikačný duel s Macedónskom, ktorý bude 14. júna,“ vysvetlil Ján Kozák.

 

ČO UŽ JE A ČO BUDE V POPRADE

1. ETAPA (2013) – náklady 2,3 mil. € (UEFA 1,9 mil., FIFA 300 000)

- rekonštrukcia starej tribúny s kapacitou 2000 miest

- športová časť (zázemie, sedadlá)

- rekonštrukcia hlavnej hracejplochy

- nový prírodný trávnik vrátane drenáže, vyhrievania a zavlažovacieho systému

- nové umelé osvetlenie

- rekonštrukcia hotelovej a administratívnej časti

2. ETAPA (2014) – 2,5 mil. € (MŠVVaŠ SR 1,5 mil., UEFA 100 000, vlastné zdroje SFZ 900 000)

- vybudovanie nových tribún (kapacita 3700 miest)

- priľahlá komunikácia

- vybudovanie sociálneho zázemia (bufety, toalety, ošetrovne)

JAR 2015

- inštalácia kamerového a turniketového systému, oplotenie štadióna

- inštalácia svetelnej tabule a ozvučenie novej tribúny

3. ETAPA (2015)

- vybudovanie tréningového ihriska s trávnatým povrchom

- vybudovanie priľahlých parkovacích plôch okolo štadióna

BUDÚCA INVESTÍCIA

- vybudovanie tréningovej haly s umelým trávnatým povrchom