Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

15. 01. 2015 o 08:50

Škrlík: o Kazachstane, trénovaní, sviatkoch...

autor: Marián Škuba
2098x čítanéUplynulý rok bol "živí" aj pre trénera Jozefa Škrlíka. Je o rok skúsenejší, pričom popri legionárskej klubovej činnosti už spoznal, aj ako sa pracuje na reprezentačnej úrovni.

O Kazachstane, Vianociach, či všeobecne o rodine, či futbale sme sa vo sviatočnom čase podľa „abecedy“ porozprávali...

A – abeceda (škola, žiacke časy...): Škola, škola... spomienky z detstva. Ako sa ohodnotiť... Taký normálny žiak, ktorého zaujímal najmä šport. Od malička som hral futbal, mal ho v hlave, niežeby bola škola okrajová, ale viac ma to ťahalo na ihrisko. Nebol som vynikajúci žiak, stredoškolská maturita, takže taký normálny priemer. Najviac pozitív bolo práve z telesnej výchovy, keďže som základnú i strednú školu reprezentoval v rôznych športoch.

B – baran (nič nové, i keď...): No, zviera, ktoré som ešte pred dvoma rokmi vnímal úplne normálne, pravdupovediac som sa oň nijako nezaujímal. Po príchode do Kazachstanu sa však veľa zmenilo. Nielenže sa mi dostal s pravidelnosťou na jedálny lístok, ale v Uraľsku som zažil aj jeho obetu. Je to starý kazašský zvyk. Keď sa nedarí, alebo si chcú privolať šťastie, zarežú barana... Aj jeho krvou sa svätili brány, ihrisko, štadión, celé mužstvo napokon upečené zviera aj zjedlo. Mám informácie, že podobné kúsky sa mali diať aj inde, v Karagande pred zápasmi pohára UEFA, ale bolo im to zakázané.

C – cieľ (životný...): Životné ciele sa dajú stále posúvať vyššie. Už som to aj vo vašom periodiku spomínal, že na chlapca z východu je dostať sa až na úroveň reprezentácie cudzieho štátu celkom dobré. Samozrejme aj mňa lákajú ďalšie méty... Anglická liga, bundesliga. Každý futbalový tréner aj o tom sníva. Či sa to podarí mne, uvidíme, spravím pre to všetko...

D – darčeky (najmä vianočné...): Aj ja som jeden z mnohých, ktorí radi dostávajú darčeky, tiež však rád aj obdarujem. Patrí to k životu, sú to vždy milé, šťastné chvíle. Aj ja rád robím ľudí šťastnými, tiež ma poteší, keď si spomenú aj na mňa. Čo sa Vianoc týka, rok som nebol doma, tak sme s manželkou prešli obchodmi, manželka nakupuje rada, vychádzal som v ústrety.

E – emócie (patria k životu...): Som emotívny človek, ale dokážem ich krotiť. Emócie k životu patria, aj futbal emócie viaže, sú jeho súčasťou. V mojom prípade sa snažím mať s hráčmi dobrý vzťah, i keď možno tiež hovoriť aj o metóde „cukru a biča“. Ono to takto funguje asi vo väčšine futbalových mužstiev, rozdiel medzi Slovenskom a Kazachstanom však badať. Už len čo sa povahy človeka týka.

F – futbal (v prípade Jozefa Škrlíka téma číslo 1...): Futbal – môj druhý život. Od malička ma sprevádza, na zelenom trávniku som od žiackeho veku. Ako chlapca ma futbal bavil, v dospelosti sa k tomu pridalo aj to, že ma živí.

G – gól (na ktorý sa nezabúda...): Ak sa s niekým rozprávam na takúto tému, vždy mi napadne gól Frajkora v 120. minúte, teda v poslednej minúte predĺženia, ktorý rozhodol o postupe Humenného v baráži cez Liptovský Mikuláš do druhej ligy. Bola to dráma, zápletka so šťastným koncom pre Humenné, pre mňa ako trénera. Na tento gól spomínam najradšej.

H, CH – Chemlon Humenné: Klub, v ktorom začínate svoju futbalovú púť vždy evokuje veľa spomienok. Začínal som ako žiačik, hrával za Chemlon aj ako dorastenec, aj za mužov. Spoznal som veľa nových ľudí, trénerov, spoluhráčov, kamarátov. Chemlon Humenné ostáva navždy v mojom srdci, i keď v súčasnosti už neexistuje.

I – Iveta (manželka...): Aj prostredníctvom tohto rozhovoru chcem svojej manželke Ivete poďakovať. Každý športovec, či tréner, tobôž, ak pôsobí v zahraničí, potvrdí, že bez rodinného zázemia sa táto činnosť vykonávať nedá. Aj preto chcem svojej Ivete ešte raz poďakovať.

J – jedlo (najobľúbenejšie, resp. kazašský jedálniček): V jedle som obyčajný, typický Slovák..., zjem všetko, nie som vyberavý. Ak vybrať jedno, tak snáď zemiaky a rezeň. V Kazachstane je jedlo pre našinca trochu špecifické, aj keď Kazaši sú ľudovo povedané „mäsový“ národ – najedol som sa hovädziny, baraniny, ochutnal koninu. O konine sa hovorí ako o výživnom mäse, obsahuje veľa bielkovín. Je síce suchšie, ale chuťovo celkom dobré.

K – Kazachstan (štát, o ktorom Jožko Škrlík pred dvoma rokmi asi veľa nevedel...): Kazachstan – prvé moje zahraničné angažmán, to sa bude v mojom prípade už vždy spájať. Veľa som o tomto štáte nevedel, hovorilo sa všeličo, no po mojom príchode som bol veľmi milo prekvapený. Aj keď iné náboženstvo, ľudia sú priateľskí, všetok európsky tovar, ktorý máme doma, je aj tam. Takže bez výrazných rozdielov, dnes v mojom prípade s výrazne väčšími poznatkami.

L – Lučenec (súčasť trénerského života...): Na Lučenec spomínam rád, moje prvé angažmán mimo zemplínskeho regiónu. Našiel som tam skvelú partiu ľudí, funkcionárov zanietených pre futbal, v našej prvej spoločnej sezóne sme skončili v druhej lige na štvrtom mieste. Pekné spomienky.

M (žiadali sa možno „Michalovce“, kde Jozef Škrlík trénersky pôsobil až trikrát, ale siahli sme k inému slovu...) – motto (myšlienka...): „Netráp sa nad mienkou iných ľudí, keď ti to neprikazuje vlastné svedomie“

N – nápoj (najobľúbenejší, resp. kazašský nápojový lístok...): No, opäť poviem, že asi ako typický Slovák vypijem všetko (smiech). Ak si však mám podľa otázky vybrať, tak jedno – dve deci dobrého vína. V Kazachstane veľmi, veľmi málo, pretože som sa nachádzal v moslimskej časti. Ak, tak kvalitnú vodku, ale ako hovorím, veľmi málo.

O – Ordabassy Shimkent (druhý kazašský Škrlíkov klub...): Aj v tomto druhom kazašskom angažmán mám dobré spomienky. Prvý Uraľsk bol nováčik, Ordabassy Shimkent už klub, ktorý je v kazašskej Superlige predsa viac ostrieľaný, väčší, profesionálnejší, s väčším rozpočtom. Štvrté miesto, najlepšie umiestnenie v histórii klubu, miestenka do Pohára UEFA, takže veľká spokojnosť.

P – Prešov (súčasť trénerského života...): Ďalšia z mojich významných trénerských zastávok, prvá prvoligová (pozn. red.: Corgoňliga), aj keď v pozícii asistenta trénera Tarkoviča. I keď toto prešovské obdobie nebolo výsledkovo dobré, opäť sa to spájalo s novými skúsenosťami vo vyššej, na Slovensku najvyššej súťaži.

R – ruština (svetový jazyk, v Kazachstane základ...): Po rusky... „snačála baľšoj prabľém“..., takže zo začiatku som mal problémy. Aj keď som sa v škole práve ruštinu učil, zo školy som už dlho preč. Každý, kto sa učí cudzie jazyky vie, že hovorová forma je úplne o inom, ako školská. Takže spočiatku som to mal ťažké, ale dnes už rozprávam po rusky pomerne dobre. Bežná komunikácia nie je problémom.

S – Sirmelis (litovský tréner, ktorý má v kazašskej anabáze asistenta práve Jožka Škrlíka...): V prvom rade je to človek, ktorý mi veľmi pomohol, aj jemu chcem touto cestou poďakovať. Dal mi šancu ochutnať legionársky chlebík. Je to kvalitný tréner, od ktorého som sa mohol veľa naučiť. Mám mu za čo byť vďačný.

T – tréner (povolanie...): K trénerstvu ma zlákal Jaro Varchola, kolega, kamarát, spoluhráč. Tuším, že vtedy trénoval žiakov a k mládeži zlanáril aj mňa. Priznám sa, pravda bola taká, že som k trénerstvu nijako zvlášť neinklinoval. Ďalší môj kamarát, spoluhráč, Slavo Paľo, ma nabádal, presviedčal, aby som to skúsil aj medzi mužmi... Dnes im môžem byť vďačný, mám prácu, ktorá ma baví a živí. Trénersky som prešiel všetkými stupňami. Začiatky pri mládeži, pri senioroch postupne z nižších súťaží až k najvyššej. Zažil som aj dedinský futbal – v Kamenici, či Brekove, prešiel cez Humenné, Michalovce, Vranov i Trebišov do Lučenca, odtiaľ nasledoval Prešov. Snáď som vo svojich pôsobiskách zanechal dobrý dojem, čo dúfam ľudia, ktorí so mnou pracovali, ocenili. Dostal som sa do zahraničia, aj k reprezentácii do 21 rokov. Dovolím si tvrdiť, že je to na trénera dosť vysoko.

U – Uraľsk (prvý kazašský klub...): Na prvé zahraničné angažmán žiaden tréner asi nezabudne. Nováčik kazašskej superligy skončil na ôsmom mieste, čo je stále najlepšie umiestnenie v histórii tohto klubu. Bola tam fantastická atmosféra, nadšenie, keďže po ôsmom alebo deviatom kole sme boli stále lídrom. Na zápasoch plno, šesť tisíc ľudí, ak by bol väčší štadión, bolo by ešte viac. Pekné chvíle, príjemné spomienky.

V – Vianoce: Aj pre mňa sú Vianoce emotívnym sviatkom, stretnutia s blízkymi, rodinou, priateľmi... Nechcem povedať, že som si Vianoce v minulosti nevážil, ale teraz si ich vážim dvojnásobne. Celý rok som v cudzine, v Ázii, od rodiny vzdialený päť tisíc kilometrov... Na stretnutia s blízkymi sa veľmi teším, je to pre mňa výnimočný sviatok.

Z – zima (ako ročné obdobie, ktorého sú Vianoce súčasťou...): No, zima sa mi páči, ale iba na obrázku... Tak, ako každý futbalista, aj ja mám radšej teplo. Súhlasím, že aj zima má svoje čaro, ale pre mňa tá pravá, so snehom, mrazom, keď to pod nohami vŕzga. Momentálne na Slovensku zažívame také zimy – nezimy...

Ž – želanie (do roku 2015...): Všetkým ľuďom želám dôležité zdravie, šťastie, pohodu v rodine... Čo sa mňa týka, bol by som rád, ak by som dosiahol spomínané méty, ale základom je zdravie a šťastie.