Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

15. 01. 2015 o 19:56

Svetobežník Mráz pochádza z Levoče

autor: Eugen Magda
1462x čítanéKeby sme ich nepoznali, ani by sme tomu neverili. Čím je syn Ivan starší, tým sa viac podoba na svojho otca. Hodno o nich povedať, že obaja pochádzajú z východného Slovenska, pričom boli špičkovými postavami čs. futbalu. Otec Ján Mráz sa narodil v Malej Lodine, ale pracoval ako dobrovoľný funkcionár mládeže a bol v poradí tretím predsedom komisie mládeže Slovenského futbalového zväzu. Jeho syn Ivan bol dieťaťom Slovana. Bol robustný, priebojný, ale na Tehelnom poli bola v jeho mladých rokoch taká silná konkurencia, že sa v jej radoch nepresadil.

 

Čo však nedokázal v Slovane, dokázal v Prahe na Letnej. Ivan, ktorý sa narodil tiež na východnom Slovensku v Levoči 24. mája 1941, po prestupe do Spary začal žať hneď úspechy. V roku 1964 získal so Spartou prvý majstrovský titul. O rok neskôr ho vybojoval opäť v Dukle Praha a tretí získal v drese rudých. Na Letnej tvoril silné trio s Kvašňákom a Maškom, napokon v drese Pražanov nastrieľal v 161 ligových stretnutiach 55 gólov, ďalšie potom pridal v holandskom Maastrichte, trénoval tiež kostarický tím Alajuelense.

Ivana spomíname preto, že tento už 73 -ročný bývalý olympijský reprezentant bol v minulých dňoch na SFZ z Kostariky, kde žije, prevziať si v rámci 50. výročia spomienkovú plaketu uznania za striebro v roku 1964 na OH v Tokiu. Ivan tam strelil 5 gólov, takže mierou vrchovatou sa zaslúžil o naše striebro. V štyroch zápasoch dal aj päť gólov i za A mužstvo Československa, takže sa mu v koncovke ozaj darilo.

V šestnástke súpera tento Slovák bol silný pán. Ťažil v nej aj z priebojnosti a vedel si vyhľadávať aj strelecké pozície, takže bol pre svoje mužstvo veľmi osožný. V súčasnej Kostarike, ktorá sa stala jeho druhým domovom, je uznávaným zahraničným expertom, ale prezradil nám aj to, že veľa domorodcov behá po svete, že ozajstná špička pôsobí v zahraničí a robí krajine radosť. A keďže vonku je úspešná, celá Kostarika je z toho hore nohami.

Po niekoľkoročnej prestávke sme Ivana videli opäť v Bratislave, kde síce nezavíta každý deň, ale chodí na hroby svojich rodičov a má i najbližších príbuzných. Je až neuveriteľné ako sa dnes s pribúdajúcimi rôčikmi na otca podobá, ktorý mal rád všetky svoje deti, ale Ivana o to viac, že mu robil radosť ako futbalista, o čom rád hovoril, kde sa len dalo. Aj keď na druhej strane za veľkou slávou musel odletieť do Sparty, v ktorej bol aj ligovým trénerom a získal licenciu do sveta, z čoho ťaží dodnes. Dodajme, že Mráz bol nielen dobrým strelcom, ale aj športovým novinárom. Písal reportáže a správy do pražského Československého sportu, pra agentúru ČSTK, ale bol tiež našim zahraničným spravodajcom v Taliansku, takže ako

futbalista stačil vykonať naozaj dosť.