Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

04. 03. 2015 o 20:30

Turbulencie v Starej Ľubovni

autor: Daniel Dedina
1794x čítanéJedno oko sa smeje a druhé plače. Aj tak by sa dala zhodnotiť situácia v staroľubovnianskom futbale. Klub balansuje nad existenčným prepadliskom, eskalácia hromadiacich problémov dosiahla, zdá sa, vrchol. V absolútnom protiklade k tejto skutočnosti uzrela svetlo sveta správa o výstavbe ihriska s umelou trávou. Zdá sa teda, že minimálne v prípade mládežníckeho futbalu by pod Ľubovnianskym hradom predsa len mohlo svitať na lepšie časy.

Horšie je to A-tímom, u ktorého zimná prestávka trvala oveľa dlhšie než je bežne zvykom. Hráčsky a realizačný káder, resp. torzo, ktoré z neho zostalo, zostával dlhodobo v neistote, čo bude ďalej. Kľúčovým v tejto otázke malo byť až minulotýždňové pracovné stretnutie zainteresovaných na mestskej radnici. Podľa slov z vnútra klubu totižto reálne hrozilo aj odstúpenie tímu z jarnej časti IV. ligy Sever. V nej je Stará Ľubovňa po jeseni so ziskom 13 bodov na predposlednom 15. mieste. „Je dobré, že sa do celej záležitosti zaangažovalo aj mesto. Základom prípadného napredovania bude predovšetkým vytvorenie fungujúceho výkonného výboru, pretože ten už dva a pol roka absentuje,“ povedal tréner MFK Peter Drobňák, jeden z posledných mohykánov, ktorí v klube zostali aj v neľahkých časoch. Aj keď stretnutie podľa očakávania žiaden čarovný prútik neprinieslo, veci sa po ňom možno predsa len o čosi pohnú. Cez víkend odohrali futbalisti Starej Ľubovne prvý prípravný zápas, po ňom mali rozbehnúť aj tréningový proces. Rozhodne v najvyšší čas, keďže odvetná časť aktuálneho súťažného ročníka už pomaly klope na dvere. „Káder sme aj s pomocou dorastencov aspoň ako-tak pozliepali dokopy. Na prvom prípravnom zápase sme sa ale zišli v ešte mladšom zložení než tomu bolo v jesennej časti,“ dodal Drobňák.

Nielen spomínaný zápas, ale aj tohtotýždňovú generálku odohrá MFK u súpera. Niet sa čomu čudovať, klimatické pomery v zime sú v tejto časti Slovenska ešte o niečo drsnejšie než v iných regiónoch. Hlavné ihrisko nie je na takúto zaberačku spôsobilé a inej plochy niet. To by sa ale už čoskoro mohlo zmeniť. Výkonný výbor SFZ v nedávnom období schválil čerpanie projektu UEFA HatTrick, v rámci ktorého by malo v najbližšom období vyrásť na východe Slovenska šesť nových hracích plôch s umelou trávou, so štandardnými rozmermi 105x68 metrov. Slúžiť budú predovšetkým pre masový, čiže amatérsky futbal. Jednou z vybraných lokalít je práve Stará Ľubovňa. Ponuka Slovenského futbalového zväzu je momentálne pre mesto v oblasti futbalu jednou z hlavných priorít. O tejto ploche sa rozpráva už veľmi dlho, majú ju už okolité mestá a je veľmi bohato využívaná. Bola by to výborná pôda pre náš mládežnícky šport,“ povedal k tejto téme primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. Ak všetko pôjde podľa predpokladov, investícia by mala byť zrealizovaná najneskôr do konca roka 2016. „Realizácia ihriska s umelou trávou by bol rozhodne krok vpred. Skvalitnil by sa tým tréningový proces a zlepšili by sa podmienky pri výchove mladých talentov. Taktiež by to napomohlo k riešeniu kapacitných možností tréningov, keďže v súčasnosti sa na hlavnom ihrisku neraz tiesni mnoho hráčov,“ pridal sa aj Drobňák, ktorý potrebu umelej trávy spomínal v minulosti už viackrát.

Kým tento fakt bola najpozitívnejším záverom z februárového stretnutia, ostatné už také radostné neboli. „K zvolaniu stretnutia sme mali viacero podnetov. Chcel som mať spätnú väzbu od hráčov a funkcionárov, zaujímalo ma ako oni vidia súčasnú situáciu. Pozorne som si ich vypočul a môžem potvrdiť, že situácia v ľubovnianskom futbale naozaj nie je ružová,“ pokračoval primátor Tomko. Potvrdil iniciovanie prípravného výkonného výboru a stotožnil sa s myšlienkou pokračovania tímu v rozbehnutej sezóne. Kľúčový aspekt fungovania každého športového klubu vyplýva predovšetkým zo zabezpečenia potrebného balíka financií. Tu je jeho vízia jasná. „Nedá sa spoliehať na to, že celé financovanie futbalu bude na pleciach mesta. V takom prípade to nie je trvalo udržateľné. Každý klub musí fungovať prostredníctvom tokov z viacerých zdrojov. Zabezpečenie takéhoto spôsobu financovania by malo byť jednou z hlavných úloh nového vedenia,“ priblížil postoj radnice jej prvý muž.

Keďže v priebehu posledných rokov sa problémov v staroľubovnianskom futbale naakumulovalo viac než dosť, ich riešenie istotne nebude možné z večera do rána. Vyrieknuté vety sú síce v prevažnej miere určitým prísľubom, ale podstatné budú činy. Tie rozhodnú o ďalšom osude klubu. Takmer isté ale je, že Starú Ľubovňu opäť čaká turbulentná jar.