Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

16. 03. 2015 o 18:55

Niečo potešilo, iné zase zahaprovalo

autor: Pito
1283x čítanéPrvé kvarteto v III. futbalovej lige v jarnej ouvertúre nezaváhalo. Kým traja z neho mali výhodu domáceho prostredia, Lipany sa predstavili na pôde michalovského béčka s túžbou potvrdiť papierové prognózy. Pravda, uvedomovali si aj to, že Zemplínčania v jeseni na ich ihrisku urobili veľmi dobrý dojem a tak hráči ŠK Odeva boli maximálne obozretní. Napokon im úlohu favorita uľahčil aj súper, ktorý jednak nastúpil v inej zostave a navyše nehral tak dobre ako v lanskej časti. Okrem toho dohrával len s desiatimi hráčmi.

 Hostia sa od začiatku pustili schuti do súpera a už prvá šanca Pončáka avizovala ich jednoznačný úmysel – vyhrať. V priebehu ďalších minút získali dvojgólový náskok a zdalo sa, že  sú na najlepšej ceste bez problémov dotiahnuť meranie síl do hladkého konca. Lenže potom sa začali nečakané „vývrtky“. „Namiesto toho, aby sme otraseného súpera ešte viac zničili ďalším gólom, dovolili sme mu, aby sa otriasol a pohrozil. Očividne pridal, zlepšil sa, ale to aj naším pričinením. Kým v prvom polčase sme predvádzali to, čo sme si predsavzali, boli sme futbalovejší, pohyblivejší a mali sme lepší štart na loptu, po vylúčení domáceho hráča akoby sme myslením a konaním spohodlneli. Nazdávali sme sa, že sa nám už nič nemôže stať a takmer sme sa prerátali,“ konštatoval dosť rozčarovaný tréner hostí Emil Jacko. Podľa neho skrat nastal v myšlienkach hráčov, ktorí sa prestali držať vytýčenej taktiky, značne poľavili a doslova upustili od aktivity, ktorá ich predtým charakterizovala. Neuvedomili si, že nikdy nemožno poľaviť v ostražitosti a nasadení, lebo to sa nevypláca. A to i vtedy, pokiaľ má súper o jedného hráča menej. „Zažil som to neraz vo svojej hráčskej kariére, že práve v tom okamihu, keď príde vylúčenie, sa oslabený kolektív vie zmobilizovať, zomknúť a ide na vyššie obrátky než  vtedy, keď je kompletný. Škoda, že chlapci to zobrali na ľahkú váhu.“  V disciplíne  hostia poľavili, upustili do maximálneho úsilia. „Umožnili sme Zemplínčanom, aby sa spamätali a dokonca i znížili náš náskok. Hoci si už ďalšie možnosti nevypracovali, predsa sme to nechali otvorené až do záverečného hvizdu. Pritom sme mali na to, aby sme o výhre rozhodli podstatne skôr a nenechali sa takto znervózniť. Boli to zbytočné komplikácie, ktoré sa nám už viackrát prihodili. Musíme s tým niečo urobiť, aby sme oba polčasy dokázali absolvovať v rovnakom úsilí, nasadení.“  Podľa kouča ŠK Odeva zjednodušovanie diania, zľahčovanie situácie sa nabudúce nemusí vyplatiť. „Zaráža to tým viac, že máme na súpiske dostatok ostrieľaných hráčov, ktorí už všeličo preskákali a mali by  sa vedieť zorientovať v podobných situáciách.“ Nuž, stále je to o tom, ako sú hráči nabudení a čo sa im preháňa v hlavách. Pokiaľ myslia len na priemer a nie sú ochotní odovzdať viac, tak potom príde takéto nezmyselné a riskantné poľavenie. „Futbalovo to nebolo zlé, ale takticky sme prepadli vo fáze, keď boli okolnosti voči nám priaznivo naklonené,“ vyslovil poučnú vetu Emil Jacko. Mimochodom, nad zostavou dlho  nerozmýšľal a podľa jeho slov by mali byť niektoré posty alternované v závislosti od toho, kde bude jeho mužstvo hrať. Či doma alebo vonku a tiež bude brať do úvahy aj silu súpera. Hoci teda Lipany zvládli výsledkovo premiéru v tomto súťažnom roku, predsa si odniesli okrem bodov aj menej veselé poznatky, ktorým sa azda nabudúce budú vedieť vyhnúť.