Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

10. 06. 2015 o 19:25

Pred vyvrcholením tretej ligy

autor: Daniel Dedina
2504x čítanéKoľko tímov postúpi a koľko zostúpi z najvyššej regionálnej súťaže? To je azda najčastejšia otázka týchto dní. Odpoveď je viac než komplikovaná, závisieť bude od viacerých faktorov.

Máte chvíľu čas? Tak si zoberte papier, pero a poďme spolu kalkulovať. Pre zainteresované tímy je totiž v hre viac než dosť. A možností je viacero. Skúsme si ich postupne rozobrať.

 


 

Postúpi jeden alebo dvaja?

Kým pred víkendovými zápasmi živila postupovú šancu až pätica tímov, po nich sa zástup zredukoval už len na vedúce duo. Aj keď... Poďme ale po poriadku. Isté je, že o čo i len teoretickú možnosť prišli Lipany a Vranov nad Topľou. V záverečnom kole si o prvenstvo a istotu postupu zahrajú na diaľku futbalisti Spišskej Novej Vsi a Hanisky. Spišiaci majú pred svojím súperom náskok jedného bodu, ale zároveň i o niečo ťažší žreb. V sobotu sa predstavia v Humennom, zatiaľ čo Haniska hostí michalovské béčko. V prípade rovnosti bodov zaváži bilancia vzájomných zápasov, tá hovorí v prospech Hanisky (3:0 vonku, 2:1 doma).

Existuje aj možnosť - pričom podľa všetkého dosť reálna - že napokon budú postupovať až dva tímy. V takom prípade by postupujúcimi boli na 99 % Spišská Nová Ves a Haniska, ale tu sa dostávame k spomenutej nedokončenej vete z úvodu. V prípade nevyužitia corgoňligovej šance u Michaloviec alebo Skalice (v prvom prípade o kladnom stanovisku asi niet pochýb, v druhom si je treba počkať na definitívu z daného klubu a príslušných orgánov) by sa možnosť prieniku medzi elitu naskytla áčku Tatrana Prešov. Ak by ju využilo, otvorila by sa tým pádom šanca k postupu z 2. miesta III. ligy aj jeho juniorke. Je to síce veľmi nepravdepodobná možnosť, ale úplne ju nateraz vylúčiť nemožno.

Čo môže vplývať na boj o postup:

Situáciu ohľadom postupujúcich z III. ligy Východ ovplyvnia najmä pohyby a rošády v II. lige Východ. Ide v prvom rade o tieto otázky:

Postupové možnosti:

(v prípade, že postúpi iba víťaz III. ligy)

Spišská Nová Ves postúpi, ak:

Haniska postúpi, ak:

(v prípade, že postúpia dva tímy III. ligy)

 


 

Vypadnú (asi) až tri tímy

Ešte zamotanejšia situácia je na opačnom póle tabuľky. Už dlhšie je známe, že na poslednom mieste skončí rezerva Michaloviec. Napriek rôznym zaručeným informáciám však stále nie je definitívne známe, koľkým tímom vlastne prischne štatút vypadávajúceho. Treťoligovú miestenku pre budúci ročník by mali získať víťazi oboch vetví IV. ligy, z tohto pohľadu bude treba ´vypratať´ dve miesta. A nech sa to už v súvislosti s II. ligou vyvŕbi akokoľvek, do najvyššej regionálnej súťaže z nej s najväčšou pravdepodobnosťou poputuje o jeden mančaft viac než opačne, t.j. z ´regiónu´ hore. Inak povedané, traja vypadávajúci z II. ligy nahradia dvoch postupujúcich z III. ligy, resp. dvaja vypadávajúci iba jediného postupujúceho. Z dôvodu zachovania III. ligy so 16 účastníkmi by sa tak musel porúčať i 14. tím aktuálnej tabuľky.

Na základe uvedeného sa práve model s troma vypadávajúcimi z III. ligy javí v tejto chvíli ako najreálnejší. Z tria Humenné, Sabinov a Vysoké Tatry, ktoré v tejto súvislosti prichádza do úvahy, by tak oči pre plač zostali až dvom. Matematicky majú najbližšie k definitíve záchrany Zemplínčania, tých ale v poslednom kole čaká už spomínaný súboj s lídrom. Ďalšie dva namočené tímy si to rozdajú vo vražednom vzájomnom súboji pod Tatrami. Situáciu ešte viac zamotáva bilancia vzájomných zápasov, ktorá je absolútne obrátená voči poradiu v tabuľke. S oboma konkurentmi ju majú priaznivú Tatranci (so Sabinovom odohrali zatiaľ len jeden zápas, ale na jeseň ho u súpera vyhrali hladko 4:0), Sabinovčania majú navrch v konfrontácii s Humenným.

Ak by z III. ligy predsa len napokon vypadávali iba dva tímy, Humenčania by už boli v ´suchu´ a o druhom vypadávajúcom by sa rozhodlo v priamom súboji Vysokých Tatier a Sabinova. Hosťom by v takom prípade stačila i remíza. Kalkulovať týmto smerom ale asi nemožno. Takáto situácia by zrejme nastala len v prípade, ak by Košičania neprihlásili do III. ligy svoje béčko, napriek tomu, že toto mužstvo by od novej sezóny malo patriť práve tu.

Čo môže vplývať na boj o záchranu:

Vplývať naň môže opätovne viacero skutočností, spojených s vyššou i nižšími súťažami. Ide najmä o tieto otázky:

Záchranárske možnosti

(v prípade, že do IV. ligy vypadnú až tri tímy)

Humenné sa zachráni, ak:

Sabinov sa zachráni, ak:

Vysoké Tatry sa zachránia, ak:

(v prípade, že do IV. ligy vypadnú len dva tímy)

Sabinov sa zachráni, ak:

Vysoké Tatry sa zachránia, ak: