Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

11. 06. 2015 o 09:10

Rozhodca Chmura chválil organizáciu šlágra, na ktorom bolo 1400 divákov!

autor: redakcia
5560x čítanéCez uplynulý víkend bol jednoznačným ťahákom v našom regióne duel IV. ligy juh medzi Veľkým Horešom a Šacou. Plece pri pleci bojujú o postup do III. ligy. O postupujúcom mohol veľa prezradiť vzájomný zápas na juhu Zemplína. Družstevník Veľký Horeš mal pred ním 65 bodov, vedúci FK Šaca o bod viac. Zápas sa nakoniec skončil 1:1. Hostia sa v 44. min. ujali vedenia po góle Petra Palencsára. Za domácich vyrovnal v 67. min. Erik Takáč. Pred posledným kolom tak mujú všetko vo svojich rukách hráči Šace, ktorí doma hostia tretie Krompachy. Veľký Horeš cestuje na ihrisko jedenástej Čaňe. Bližšie o stretnutí sme sa pozhovárali s fortunaligovým rozhodcom Pavlom Chmurom z Popradu, ktorý viedol tento duel.

Nestáva sa často, aby prvoligoví rozhodcovia pískali štrtoligový zápas. Zostali ste prekvapený? Alebo ste vedeli o svojej nominácii dávnejšie? Môžete prípadne vysvetliť, ako k nej došlo. Bola to aj požiadavka klubov?

"Prekvapený som nebol, pretože nomináciu zvažoval predseda KR VsFZ už asi mesiac vopred a konzultoval ju v komisii rozhodcov. Bol som oslovený, aby som pomohol skúsenosťami na úrovni regiónu a urobil som tak rád. V posledných rokoch som rozhodoval už viacero stretnutí  na úrovni regiónu resp. oblasti, kde sa  pred koncom súťaže rozhodovalo o postupe resp. zostupe. Taká nominácia poteší aj z dôvodu, že rozhodca cíti dôveru príslušného futbalového zväzu. Či to bola požiadavka oboch družstiev neviem, skôr si myslím, že VsFZ mal záujem urobiť všetko preto, aby aj na základe očakávanej návštevy a dôležitosti stretnutia rozhodovali arbitri, ktorí majú skúsenosti aj s takouto diváckou kulisou a charakterom stretnutia. Aj moji asistenti Benko a Bobko sú v TOP skupine asistentov SFZ. Delegátom stretnutia bol podpredseda KR VsFZ Miroslav Jurášek, ktorý je taktiež na listine PR SFZ."

Ako sa vám rozhodovalo?

"Stretnutie sa hralo za veľmi dusného počasia, nutné boli aj občerstvovacie prestávky, preto sme to mali spolu s hráčmi trocha sťažené. Hlavne asistent rozhodcu Miro Benko bol na čiare neustále na priamom slnku a mal to z tohto pohľadu z celej trojice asi najťažšie. Slnko mu pieklo 90 minút rovno do tváre. Ináč to bolo slušné stretnutie a úprimne poviem, čakali sme a boli sme pripravení na ťažší priebeh a prostredie."

V zápase išlo o veľa. Zodpovedala tomu i návšteva. Zostali ste z nej zaskočený alebo ste ju očakávali?

"Vzhľadom na dôležitosť stretnutia a celosezónnu rivalitu medzi mužstvami V. Horeša a Šace sme na takúto návštevu boli s kolegami pripravení.  Boli sme informovaní  aj o tom, že si okolité družstvá prekladali svoje súboje, aby sa mohli dôjsť na toto stretnutie pozrieť. Na zápas pricestovalo množstvo fanúšikov, funkcionárov a hráčov zo širokého okolia. Veď návšteva bola takmer dvojnásobná ako je počet obyvateľov vo Veľkom Horeši."

Ako bolo stretnutie zvládnuté organizačne?

"Musím priznať, že som bol pozitívne prekvapený, ako sa vo V. Horeši zhostili organizácie a celkového zabezpečenia stretnutia. Vo svojich podmienkach pravdepodobne asi ani viac urobiť nemohli. Neudialo sa nič také, čo by sa im z hľadiska organizácie a zabezpečenia stretnutia dalo vyčítať. A pri návšteve 1400 platiacich divákov to určite nemali jednoduché."

Čo samotný zápas. Akú mal úroveň? Bolo badať obrovský rozdiel medzi prvou a štvrtou najvyššou súťažou?

"Obe  družstvá dokázali, že kvalitou by sa určite nestratili ani v najvyššej regionálnej súťaži. Kvalitatívny rozdiel medzi ligou samozrejme bol, ale bolo vidieť enormnú snahu, úsilie, odhodlanie, bojovnosť  u hráčov na oboch stranách. Tieto vlastnosti mali hráči v tomto stretnutí porovnatelné s ligovými. Klobúk dole."

Na oboch stranách boli hráči, ktorí majú prvoligové skúsenosti Sninský, Takáč, Zeher, Adam, Juhás, Beličák. Bolo to na ich hre vidieť, boli oporami?

"Samozrejme skúsenosti a prehľad u týchto hráčov boli viditelné a citelné. Rešpektujem a oceňujem ich kvality a navyše aj ich celkové správanie sa na ihrisku v tomto stretnutí. Aj toto bolo základom toho, že voči nám rozhodcom sa hráči správali na ihrisku maximálne korektne. Možno aj na základe toho, že v minulosti sme sa už na hracej ploche stretli."

Je remíza zaslúžená?

"Nerád hodnotím či si niekto zaslúžil vyhrať, resp. prehrať, ale subjektívne zastávam názor, že tomuto stretnutiu sedí nerozhodný výsledok. Prvý polčas mali navrch hostia, v druhom  zase trocha domáci."

Museli ste počas zápasu alebo po ňom riešiť nejakú vážnejšiu situáciu?

"Hráči veľmi rýchlo pochopili, že pripúšťam mužnejšiu hru na akú možno boli v tejto súťaži zvyknutí. Táto moja stratégia si myslím bola zvolená správne, pretože hráči ju akceptovali, a aj tým bolo stretnutie kvalitné. Vážnejšie situácie? V každom stretnutí sa vyskytnú situácie, ktoré, ak rozhodca posúdi tak, či onak, zlostí sa mužstvo, v ktorého neprospech to rozhodca posúdi. A ja nemám problém tieto situácie z môjho pohľadu spomenúť:
- V pokutovom území hostí dvakrát pri súboji padol domáci hráč, ale pravidla neboli porušené.
- Hráč hostí Sciranka už mal ŽK a dopustil sa ďalších dvoch priestupkov ešte v 1. polčase, kde som zvažoval udelenie karty, ale prísnou druhou žltou a následne červenou, by som takéto stretnutie pokazil - preto som zvážil jej neudelenie.
- Gól domácich na 1:1 padol po situácií, keď sa mnohým zdalo, že asistent mal zdvihnúť zástavku, ale správnosť rozhodnutia asistenta Bobka  preukázal aj videozáznam! Ten však hostia na stretnutí nemali možnosť vidieť a preto sa cítili ukrivdení.
- Od 80. min. hostia už naťahovali čas a „hrali na výsledok“ a trocha zbytočne - možno aj vplyvom situácie pred gólom na 1:1 - si začala ich lavička všímať nás rozhodcov. Z toho pramenili aj vykázania z lavičky trénera a vedúceho družstva Šace.
- V samom závere trocha nezmyselne, asi z frustrácie „uletel“ domáci Kotľar a musel predčasne pod sprchy. Musím však dodať, že vedomý si svojho činu - bez zbytočných prieťahov.
To, že si niektorí z trénerov, alebo vedúcich povie slušným, nevulgárnym spôsobom svoj názor, aj keď rozdielny od názoru rozhodcu, rešpektujem. Futbal som hrával a myslím, že mu aj rozumiem. Preto bezprostredné emócie chápem a dokonca aj považujem za normálne. Len nemám rád urážky, vulgarizmy, invektíva a posmešky, ktoré vedú len k tomu, že potom futbal nespája, ale rozdeľuje. A hlavne, ak niekomu to nestačí naznačiť, aby s tým prestal a robí to naďalej. Je mi jasné, že takto sa vytvára v zápase tlak na rozhodcov, ale to ja osobne nepripustím. Jeden funkcionár Šace mal na posúdenie situácií iný názor. Ale osobne si myslím, že aj ten pán po vychladnutí, s odstupom času a bez emócií uzná, že sa mýlil. Na takéto stretnutie je potrebné sa pozrieť v globále a nie je korektné vytrhávať jednotlivé situácie z kontextu. Hlavne, ak sa podobné situácie vyskytnú na oboch stranách a rozhodcovia ich aj rovnako posúdia. Po stretnutí sme všetci traja mali dobrý pocit z výkonu a príjemného futbalového popoludnia. Nezainteresovaní na tomto stretnutí, ktorých nebolo málo, nám po stretnutí telefonovali a kvitovali náš prínos pre stretnutie."

Domácich nerozhodný výsledok s najväčšou pravdepodobnosťou pripravil o postup do najvyššej regionálnej súťaže. Bolo badať veľké sklamanie? Nevládla nervozita po zápase?

"Sklamanie na strane domácich bolo badať a musím povedať, že veľké. Po stretnutí sa však nevyskytli žiadne udalosti, ktoré by stáli za zmienku. Tu musím uznať a vyzdvihnúť domácich divákov, funkcionárov a hráčov, že aj po stretnutí ostali nad vecou. Takmer všetci prišli podať ruku a rozlúčili sme sa tak, ako sa na chlapov patriacich k futbalovej rodine patrí."