Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

11. 06. 2015 o 13:38

Hlavolam stále čaká na vyriešenie

autor: Pito
2105x čítanéNuž, takýto ošemetný záver republikových futbalových súťaží ako tentoraz, ešte nebol. Spôsobilo to hlavne rozhodnutie Únie ligových klubov preradiť MFK Košice do nižšej súťaže na základe nesplnenia licenčných záležitostí. Lenže – všetko je ešte otvorené a práve otázniky, ktoré sa vznášajú v povetrí, vyvolávajú priestor na rôzne dohady, konštrukcie, ba aj špekulácie počnúc Fortuna ligou cez II. ligu a končiac regionálnymi zápoleniami.

Ide o to, kto postúpi a kto zostúpi. Variantov je naozaj neúrekom a bolo by zbytočné šprtať sa v nich i preto, že sa čaká na rozhodnutie kompetentného orgánu. Okamžite po tom, ako sa objavila správa o „degradovaní“ košického klubu, sa do popredia dostali záležitosti vzťahujúce sa na účasť až dvoch zástupcov z II. ligy medzi elitou. Tí by mali nahradiť vypadávajúcu B. Bystricu aj Košice.  Pokiaľ však nie je nič čierne na bielom, tak je to len stále možnosť, nie realita. O víťazovi ročníka v druhej najvyššej súťaži sa rozhodne v nastávajúcom súboji na skalickej pôde v meraní síl so Zemplínčanmi. Nepôjde iba o formálnu záležitosť, pretože sa ešte môže stať, že naozaj iba víťaz si zaručí miestenku. Lenže celkom reálne je, že postupujúce budú naozaj celky na prvom a druhom mieste, ale v zálohe je i ďalší variant.. Poďme však po poriadku.

 To, prečo ÚLK ešte neoznámila svoj verdikt, vysvetlil výkonný riaditeľ únie  Michal Mertinyák. „Treba pripomenúť, že sa čaká hlavne  na ukončenie druholigového ročníka. Po blížiacej sa Konferencii Slovenského futbalového zväzu  sa následne uskutoční zasadnutie Prezídia Únie ligových klubov, kde bude schválený rozpis nastávajúceho ročníka. Vtedy už uzatvoríme všetky potrebné záležitosti spojené s podobou novej sezóny.“ Pravdaže, aj nováčikovia musia splniť všetky predpisy a normy na štart vo Fortuna lige. Michalovskí predstavitelia už avizovali, že ich klub nemá s tým problém, po každej stránke by sa Michalovčania mohli začať pomaly tešiť na historickú udalosť. „Nováčik podlieha skrátenému licenčnému konaniu a dostane v prípade potreby výnimku na pol sezóny, aby vyhovel všetkým požiadavkám a nárokom. Licenčné konanie zahŕňa jednak finančné  podmienky klubu a tiež oblasť infraštruktúry. Navyše každý klub musí mať stanovenú právnu formu.“ Hoci predstavitelia Skalice sa už aj v médiách vyjadrili, že idú smelo do najvyššej súťaže a všetko, čo bude treba, splnia, predsa sa objavili aj niektoré pochybnosti. V infraštruktúre chýba napríklad umelé osvetlenie a napríklad  hráči nemajú štatút profesionálov, lebo hrajú futbal popri zamestnaní. „Na všetky potrebné body sa ešte musíme zamerať, dosiaľ sme nič nepreverovali, čo je aj logické. Pokiaľ viem, tak štadión prebehol rekonštrukciou a tak by mal vyhovovať. To, že nie je umelé osvetlenie, by muselo prípadne podliehať výnimke, pokiaľ by sa to nestihlo realizovať teraz. Pripomínam, že výnimka sa vzťahuje len na infraštruktúru, športovo-technické skutočnosti a rovnako finančné sú pre nás rozhodujúce. Pokiaľ ide o hráčov, budeme vyžadovať, aby klub splnil podmienky registrácie profesionálnych zmlúv a väčšina hráčov by mala hrať s týmto štatútom.“ Ak by sa však napriek všetkému stalo, že predsa by z prvých dvoch zostal napokon iba jeden  uchádzač a bolo by treba ešte ďalšieho účastníka do I. ligy, prišiel by rad na tretieho v poradí? „Súťažný poriadok  prezrádza, že iba do druhého miesta je možné postúpiť do vyššej súťaže. Lenže  v prípade nepredvídaných skutočností by sa prezídium únie muselo tým zaoberať. Taká situácia by bola precedensom a bolo by ju treba vyriešiť,“ dodal M. Mertinyák.