Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

21. 06. 2015 o 13:14

Richard Havrilla: Jeden z najdramatickejších ročníkov

autor: redakcia
2008x čítanéPo skončení uplynulého ročníka futbalových súťaží v našom regióne sme sa pozhovárali s prvým viceprezidentom SFZ a predsedom VsFZ Richardom Havrillom. Pristavili sme sa i pri rekonštrukcii štadiónov na východnom Slovensku.

Ako ste boli spokojný s vyvrcholením jednotlivých súťaží v regióne?

“Musím priznať, že nedávno skončený ročník bol jeden z najdramatickejších za posledné roky. Mali sme veľa tímov, ktoré bojovali o postupovú priečku a taktiež v hre bolo viacero mužstiev, ktoré mohli zostúpiť. Na dramatickú koncovku malo vplyv aj neudelenie licencie pre MFK Košice. Nik vlastne nevedel, aký bude postupový a zostupový kľúč, veľa tímov tak nemalo istotu a muselo bojovať až do konca.”

A vlastne doteraz to nie je presne známe.

“Samozrejme, už vieme, kto je postupujúci a zostupujúci, no môže sa to ešte zmeniť na základe prihlášok do II. ligy. A pochopiteľne aj na základe toho, kto sa prihlási do III. ligy, štvrtých a piatych líg. Tu ešte môžu nastať menšie zmeny. V stredu 24. júna bude zasadnutie ŠTK SFZ a vtedy padne definitíva.”

V predposlednom kole IV. ligy juh bolo na zápase Veľký Horeš - Šaca 1:1 až 1400 divákov. Čo na to vravíte?

“To je dôkaz toho, že ak o niečo ide, ľudia prídu na futbal. Z pohľadu súťaží je to veľmi dobré.”

Čo vás potešilo pri vyvrcholení sezóny?

“Potešilo ma, že závery súťaží sa udiali bez dramatických okolností, teda bez vážnych porušení športových noriem a disciplinárnych prehreškov. Súťaže boli dramatické, ale kvitujem, že sa dohrávali v rámci fair-play.”

Nesklamala vás michalovská rezerva, ktorá nedohrala treťoligový duel v Haniske?

“To už bolo vyvrcholenie agónie, ktoré vyplývalo aj z postavenia v tabuľke. Aj to sa stáva. Mrzí nás, že projekt Michalovce B nevyšiel. Keď si pozrieme na rezervy Prešova a Košíc, akými sú zásobárňami mladých hráčov pre A-tím, tak nás mrzí, že tento projekt nevyšiel aj na michalovský spôsob. Možno sa zopakuje v nejakej inej forme.”

Dvaja treťoligoví ašpiranti na postup Spišská Nová Ves a Haniska sa v poslednom kole rozstrieľali. Líder vyhral v Humennom 8:0 a druhá Haniska porazila Michalovce B 7:0. V tejto súvislosti ste si nespomenuli na rok 1993, keď bojovali o postup Budkovce a Svidník, ktoré svojim súperom Popradu a Spišskej Novej Vsi nastrieľali osem a deväť gólov?

“Nespomenul som si. Našťastie v tomto prípade nešlo o výšku skóre, preto sme nemuseli nič riešiť.”

V akom štádiu sú výstavby a rekonštrukcie štadiónov na východnom Slovensku?

“Podľa mojich informácií sa v Košiciach pripravuje výstavba štadióna a už koncom tohto roka by sa mali začať zemné práce. V Humennom sa už uskutočnili búracie práce nekrytého hľadiska starého štadióna a pripravujú sa podklady na ďalšiu etapu rekonštrukcie. V Prešove mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, že súhlasí s výstavbou štadióna, treba však dotiahnuť zmluvné podmienky. V Bardejove by sa už tiež malo začať s rekonštrukciou.”

Na východe Slovenska je zatiaľ jedenásť ihrísk s umelým povrchom, ktoré majú štandardné rozmery. Výkonný výbor VsFZ pred časom schválil schválil umiestnenie šiestich nových hracích plôch - v Tatranskej Lomnici, Starej Ľubovni, Snine, Trebišove, Rožňave a v Košiciach. V akom sú štádiu?

„Výkonný výbor SFZ schválil čerpanie projektu UEFA HatTrick, kde vyčlenil 2,035 milióna eur na vybudovanie dvadsiatich hracích plôch s umelou trávou v rámci celého Slovenska. Ide o ihriská so štandardnými rozmermi 105x68 metrov a majú slúžiť pre masový, čiže amatérsky futbal. SFZ bude realizovať výber dodávateľa týchto umelých hracích plôch. Všetko ostatné – príprava podkladu, inžinierske siete, osvetlenie – pôjde už v réžii subjektu, ktorému poskytneme umelý trávnik. Ten bude mať hodnotu 100 000 eur. To je vklad SFZ na jedno ihrisko ihrisko s umelým povrchom. Zvyšok nákladov hradí buď klub alebo mesto. Mali sme stretnutie so zástupcami šiestich spomínaných miest. Všetci ústne deklarovali, že majú veľký záujem postaviť ihrisko s umelým povrchom. Prejavili veľký interes nájsť peniaze na dofinancovanie. Samozrejme, teraz je to na jednotlivých mestských zastupiteľstvách. Aktuálne sme týmto mestám vyšli v ústrety tým, že od SFZ dostali vzorové prierezy podkladu, teda skladbu jednotlivých vrstiev pod umelý trávnik, ktorý majú pripraviť. Dostali aj orientačné ceny. Sú naozaj orientačné, pretože je s nimi potrebné pracovať na lokálnej úrovni. Od týchto finančných údajov by sa mali dopracovať k svojim plánovaným rozpočtom na tieto podkladové vrstvy. Najďalej v prípravách sú vo Vysokých Tatrách a v Snine. Komisár UEFA, ktorý bude zodpovedný za tento projekt, by mal tieto mestá navštíviť ako prvé, aby zistil skutkový stav. Nie je časovo ohraničené, dokedy by sa malo začať s výstavbou, respektíve, kedy by mala byť ukončená. Platí však, že plánované náklady, ktoré môžeme čerpať z UEFA sú roky 2016 a 2017.“