Extrémna jarná odveta ŠK Futura Humenné
autor: Marián Škuba2091x čítané
Pre treťoligistu zo 7. miesta po jeseni nastal pokles až na 14. miesto.
ŠK Futura Humenné zažíval a musel zvládnuť situácie, ktoré dlho (možno ani vôbec) v histórii klubu neboli. Aj o nich sme sa rozprávali s Martinom FRIGOM, manažérom ŠK Futura Humenné.
STRÁŽSKE
Prvým tzv. extrémom bolo, že domáce stretnutia museli „futuráci“ zvládať v cudzom prostredí. Prechodný futbalový „azyl“ našli v Strážskom. Do akej miery mala aj táto skutočnosť vplyv na jarné účinkovanie? "Vychádzajúc z rekonštrukcie humenského štadióna, na ktorom sme dovtedy pôsobili, boli sme nútení hľadať riešenie. Štadión musel spĺňať kritéria tretej ligy, hľadali sme preto alternatívy, možnosti. Štadión Pri mlyne potreboval úpravy oplotenia - ohrady okolo hracej plochy, sociálnych zariadení, čo bolo pre krátkosť času nerealizovateľné, na základe zistení a videní sme sa rozhodli pre štadión v Strážskom. Podmienky technického rázu pre hráčov a rozhodcov boli na vysokej úrovni, takže voľba padla na desať kilometrov vzdialené Strážske. Jedinou nevýhodou pre nás bola z dlhodobého hľadiska zanedbávaná hracia plocha, s čím sme sa herne vyrovnávali veľmi ťažko, najmä v prvých stretnutiach na nerovnosti ihriska „horela“ naša snaha o kombinačnú hru, museli sme svoj herný prejav pozmeniť, čo sa nám z časti podarilo a niektoré domáce zápasy sme ukázali slušný futbal.
Ako hodnotíte spoluprácu oboch zainteresovaných (strán) klubov? "Zo strany Strážskeho to bola maximálna ústretovosť. Musím poďakovať tak primátorovi mesta Strážske, ako aj technickému servisu na štadióne"
Znela dohoda prechodného "azylu" na obdobie do konca sezóny 2014/2015? "Áno."
KÁDER
Aj túto časť možno nazvať extrémom, ktorý sa začal masívnym odchodom futbalistov, postupne sa v kádri objavilo až osem legionárov. "Spočiatku, ešte v dostatočnom predstihu sa udiali rozhovory medzi vedením klubu a mestom, no žiaľbohu, situácia nie z viny klubu ostala na mŕtvom bode. V januári i februári sme čakali, čo sa bude diať, nemali sme zabezpečené finančné krytie klubu pre jarnú časť, hráči boli so situáciou oboznámení. Ak teda mali nejaké ponuky, nebránili sme im a dochádzalo k odchodu. Dva týždne pred ostrým štartom sa ekonomická situácia klubu pre jarnú časť vyriešila, no ostal nám veľmi krátky časový priestor na vyskladanie kádra. Hľadali sa možnosti, ako naplniť káder počtom i pozdvihnúť kvalitou. A do úvahy prichádzali najčastejšie hráči zo zahraničia, ktorí sa dali ešte v tom časovom priestore riešiť. Aj tu sa však vystihli problémy v súvislosti s vízovými povinnosťami, vybavenie transferov zo zahraničia, pričom v niektorých prípadoch to bolo čakanie až maximálne možných 30 dní. Chvíľami teda bola situácia v kádri až hektická, čo sa prenášalo do výsledkov a v neposlednom rade to malo dopad aj na naše jarné účinkovanie, postavenie v tabuľke. Mali sme teda dvoch ukrajinských brankárov, troch hráčov do poľa a rovnako v pozícii hráčom boli aj dvaja Srbi. Tí naplnili naše očakávania tak na 60 percent, rozbiehali sa pomalšie, potom už to bolo dobré, ale pre vízové povinnosti museli tri kolá pred koncom sezóny odísť. Aj to malo svoj vplyv na naše výsledky v závere sezóny."
V jarnej časti sa postavili medzi žrde až piati brankári. "Veľkým sklamaním bol začiatok jari, kedy sme vkladali nádeje do nášho brankára Vohára, ktorý bol na hosťovaní. Žiaľbohu, naše očakávania nenaplnil a po treťom kole odišiel na hosťovanie do Veľkých Revíšť. Operatívne sme siahli po ukrajinskej alternatíve, no Slavik mohol byť k dispozícii iba na sobotňajšie zápasy, pričom aj v týchto dňoch dvakrát chýbal, naposledy proti Spišskej Novej Vsi, keď si v piatok na tréningu poranil chrbát. Boli sme nútení vzniknuté komplikácie riešiť našimi dvoma dorasteneckými brankármi a tiež dorastencom z Ukrajiny. V jeho prípade sa objavil problém s vízami, čo tiež nebolo pre nás ideálne."
Početná bola taktiež nutnosť využitia mladých odchovancov, ešte v dorasteneckom veku. "S využitím našich mladých futbalistov sme mali v jesennej časti dobré skúsenosti - dobre sa javili vtedy Porvazník i Šaro. V jarnej časti to však už nebolo podľa predstáv. Je pravdou, že od mladých chlapcov ťažko možno očakávať, že odohrajú zápasy bez chýb, pričom na psychickom stave im náš zlý štart určite nepridal. Hľadali sa miesta, ako ich do zostavy zakomponovať, aby podali spoľahlivý, čo najlepší výkon."
Dá sa o niekom povedať, že bol ťahúňom, oporou, či kostrou mužstva? "Nedá sa to povedať na sto percent celú jar, ale v niektorých stretnutiach by som určite vyzdvihol Voroňáka, následne Popika, Ljubarskeho a Legdana. A samozrejme brankár Slavik, ak chytal, znamenal 80 percent úspechu."
VÝSLEDKY
Jarnú odvetu ste začali prehrou doma 0:5 s vtedy posledným Sabinovom. Čo vám po stretnutí prebehlo mysľou? "Bol to vtedy reálny stav. Nepodržal nás brankár, výsledok podlomil psychiku mužstva, takže som očakával, že nabudiť hráčov vo vieru úspechu v domácich zápasoch bude veľmi ťažké. Nebolo to dobré herne, proti nám bola aj kvalita hracej plochy, na čo sme reagovali jej zápasovou úpravou s „vyšším“ trávnikom, aby odskok lopty nebol až taký nepredvídateľný a nerovnosti terénu sa čo najviac eliminovali."
Prvý bod jari v Lipanoch. U súpera, ktorý chcel postúpiť. "Jednoznačne to bol bod, ktorý vychytal brankár Slavik. Celý kolektív hral disciplinovane, no chlapcom sa aj psychicky hralo lepšie, keď sme mali medzi žrďami takú oporu."
Snáď najlepší výkon jari doma proti Haniske (1:0), adeptovi na postup. "Možno to bolo pre niekoho prekvapením, no hrali sme dobre, bojovne, opäť so Slavikom v bráne, súper nepremenil pokutový kop. Podobný výkon sme však podali aj v Stropkove, z psychického hľadiska bol pre nás veľmi náročný zápas s Vyšným Opátskym, ale zvládli sme ho. Tento zápas by som tiež vyzdvihol. "
Ktorá z domácich prehier bola zlomová - Plavnica 0:2, Prešov 1:3? "Možno by som nepovedal zlomová, ale boli to prehry, kde sme doplácali na individuálne chyby. S Plavnicou nás „načal“ prvý inkasovaný gól, keď súper zatlačil obrancu i brankára s loptou do siete. Čo sa Prešova týka, vyhoreli sme individuálne, dvaja hráči súpera zariadili výsledok, my sme zlyhali takticky."
Extrémom bol určite aj záver, posledný zápas s lídrom a napokon mužstvom postupujúcim do II. ligy. Prehra 0:8 je veľa. "Nie je čo bližšie komentovať, je to neospravedlniteľné. Potupa voči klubu, jeho fanúšikom. I keď ten zápas sa začal, ako začal... Darovaný pokutový kop súperovi, jeho prvé dva góly, ktorými nás rozhodca doslova položil na kolená a chlapci to psychicky nezvládli. Náš výkon však bol až bojazlivý, lebo hrať o záchranu ako v rukavičkách, neukázať súperovi odhodlanie, bojovnosť, aj keď aj za celu žltej karty, sa v takomto zápase nemôže. Je aj na morálno - vôľových vlastnostiach hráčov, že sa také niečo stalo."
PO SEZÓNE
Jarnú časť ŠK Futura Humenné sme označili ako "kráčanie po tenkom ľade". Ako ste ju vnímali vy v pozícii manažéra klubu? "Jarnú časť vnímam jednoznačne ako sklamanie. Očakával som od hráčov podstatne viac, že bez problémov získame 39 bodov, čo som podľa mojich prepočtov avizoval, ako dostatok na záchranu. Nestalo sa."
ŠK Futura Humenné je podľa zdrojov z VsFZ a na základe prihlásených klubov naďalej v III. lige. "My sa pripravujeme na účinkovanie v tretej lige, do tejto súťaže sme zaslali aj prihlášku."
Očakávate v najbližšej dobe v ŠK Futura Humenné výrazné zmeny? "Áno. Taká blamáž, ako v jarnej časti sa už opakovať nemôže. V prvom rade by sme chceli pôsobiť priamo v meste Humennom, pokiaľ to bude technicky možné, či na hlavnom štadióne alebo Pri mlyne. Obmenami prejde káder, aby sme výsledkami a hrou vrátili kvalitu, ktorá v jarnej časti chýbala."