Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

23. 06. 2015 o 15:40

Slovenskí arbitri zažiarili v Dánsku

autor: redakcia
1692x čítanéV dňoch od 13. do 17. mája sa uskutočnil v dánskom meste Aalborg medzinárodný mládežnícky futbalový turnaj Norhalne Cup 2015. Východoslovenský futbalový zväz mal v ňom taktiež svoje zastúpenie a to prostredníctvom našich rozhodcov. O uvedenej akcii sme sa porozprávali s Prešovčanom Jozefom Kakačšikom.

Môžete  futbalovej verejnosti najprv vysvetliť, ako sa prešovskí rozhodcovia dostali na tento zaujímavý turnaj do Dánska?

"Náš republikový rozhodca Peter Ziemba ma oslovil, že je možnosť ísť na uvedenú akciu do Dánska a či by som mal záujem s ním ísť na výjazd spolu s Milanom Maňkošom. Samozrejme, že som súhlasil. Peter zariadil všetky potrebné administratívne formality a približne pred mesiacom sme mali od organizátora turnaja definitívne potvrdenú účasť."

Približte nám bližšie toto mládežnícke podujatie.

"Samotný turnaj sa dosť podobal akcii, ktorá sa pravidelne koná v letných mesiacoch u nás v Prešove. Na severe Dánska štartovalo viac ako 1800 hráčov, vo vyše 130 tímoch, ktoré do Dánska pricestovali z celého sveta. Ako príklad uvediem tímy FC Twente Eschede z Holandska, domáci klub FC Kodaň, výber univerzity Cambridge z Anglicka a taktiež aj brazílske družstvo Paranaense. Na turnaji rozhodovalo 179 rozhodcov z 12 krajín. Okrem nás Slovákov tam mali rozhodcovské zastúpenie aj Nemecko, Holansko, Česká republika, Kongo a ďalšie."

 Aký bol váš denný program?

"Po spoločných raňajkách mali všetci rozhodcovia pracovný míting, na ktorom sme sa dozvedeli kto, s kým a kam ide na stretnutia v daný deň. Môžem povedať, že ani raz sme ako Slováci nerozhodovali spolu. Každý z nás mal na svojom zápase v tíme dvoch zahraničných kolegov. Rozhodovali sme 3 až 5 zápasov za jeden hrací deň, na jednotlivých stretnutiach sme mali aj delegátov, ktorí nás po skončení stretnutia patrične ohodnotili. Ja som napr. rozhodoval za 3 dni 14 zápasov, Milan 12 zápasov a Peter taktiež 12 zápasov v rôznych vekových kategóriách. Následne sme sa večer spoločne dopravili do ubytovacieho zariadenia, kde sme mali chvíľku čas na hygienu a osobné voľno. Vo večerných hodinách sme mali spoločnú večeru a po nej sa hodnotili jednotlivé naše stretnutia."

Ako vás hodnotili a ako ste dopadli v medzinárodnej konfrontácií v rámci rozhodcov?

"Naše výkony hodnotili veľmi pozitívne, čoho výsledkom bolo, že na záverečný deň sme boli nominovaní na viacero dôležitých zápasov, či už ja ako rozhodca na jedno semifinále a zápas o tretie miesto, ale ešte ďalej sa dostali Milan Maňkoš, ktorý rozhodoval finále kategórie U15, a finále najvyššej kategórie U18 rozhodoval Peter Ziemba spolu s dvoma nemeckými kolegami, ktorí mu asistovali na čiare. Milan s Petrom sa o svojich nomináciách na finálové stretnutia dozvedeli deň pred posledným hracím dňom na večernom stretnutí rozhodcov. Po ich jednotlivých nomináciách nasledoval vždy bujarý potlesk, ktorý znamenal celkové uznanie ich rozhodcovských kvalít, čí už zo strany zahraničných kolegov rozhodcov, ale v neposlednom rade aj komisie, ktorá jednotlivé finálové stretnutia obsadzovala. Bol som na nich patrične hrdý z dôvodu, že urobili vynikajúce meno Slovensku, ale aj nášmu futbalovému zväzu."

 Takže vaše hodnotenie je iba pozitívne?

"Presne tak. Ako som už vyššie spomenul, naš výjazd dopadol veľmi úspešne. Bol to môj prvý zahraničný výjazd, ktorý bol na vysokej úrovni, či už ako po organizačnej stránke, ale aj v rámci medziľudských vzťahov. Stretli sme sa tam so zaujímavými ľuďmi, u ktorých sme našli porozumenie a aj dohodli sa na spolupráci, ktorú sa budeme snažiť patrične zúročiť do budúcnosti aj v prospech našich okresných rozhodcov."

Galéria
Slovenskí arbitri zažiarili v DánskuSlovenskí arbitri zažiarili v Dánsku