Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

03. 07. 2015 o 10:18

Sninčania na jar

autor: Marián Škuba
1487x čítanéI keď sa po jeseni zošmykli v tabuľke "až" na 7. miesto, nebola to tragická sezóna.

Stredné vody tabuľky sú pokojné a neznamenajú žiadnu tragédiu. Pod drobnohľadom sme sa pozreli na odvetnú časť sezóny s Františkom Hancom, trénerom a manažérom v jednej osobe.

 

UMIESTNENIE

MFK Snina zimoval na druhom mieste tabuľky, pričom lídrom bolo prešovské „béčko“, takže postupová pozícia patrila práve vám. Nemrzí, že Sninčania o druholigovú miestenku (boli napokon až dve) nezabojovali viac? "Môžem povedať, že nás mrzí dosť výrazný zosun v tabuľke, po dobre rozohranej jari sme chceli horné pozície udržať. O postupe sme neuvažovali, ani v klube nerozprávali, ak by sa to podarilo, tak „dobre“, že nie, vôbec to neriešime, neboli sme v tomto smere pod žiadnym tlakom. Na začiatku sezóny sme mali stanovený cieľ do ôsmeho miesta, čo sa splnilo, ale viem, že jar sa z nášho pohľadu nezvládla tak dobre ako jeseň"

Sninské výsledkové ťaženie bolo známe sériami troch-štyroch kôl bez prehry. V odvete to však bolo akoby tradične striedavo „oblačno“. Po výhre zvyčajne prichádzala prehra.. "Už sa stalo pomaly tradíciou, že jesenná časť sezóny je z nášho pohľadu stále lepšia. Je to z dôvodu kompletného kádra, máme ho pokope – sú prázdniny, vysokoškoláci sú doma, dá sa lepšie potrénovať, pripraviť sa na sezónu. Naopak, na jar začnú už chodiť do škôl, prichádza skúškové obdobie, s blížiacim sa letom máme aj pracovné odchody. Mužstvo nie je pokope, je rozbité a tomu nasvedčujú aj výsledky, hra. Sú to situácie, o ktorých vieme, že nás stále v jarnej časti čakajú. Konečná tabuľka znamená v sninskom ponímaní 7. miesto."

Vychádzajúc z predsezónnych cieľov - sú naplnené. Je to tak aj v podaní sninského trénera? "Myslím, že ak by bolo mužstvo pokope, ak by sa nám vyhýbali zranenia, karty, tak by sme patrili do prvej trojky. V jarnej časti sme však hrávali takmer každé kolo v inej zostave, takže siedme miesto je adekvátne a odráža aj náš herný prejav."

 

KÁDER

V rámci zimnej prípravy posilnili sninské rady aj dvaja ukrajinskí futbalisti – Vyshnevskyi a Kuznetsov. Ako ste boli s legionármi spokojní? "Obaja sú mladí, devätnásťroční chlapci, ja osobne som žiadne prehnané očakávania nemal, mali zvýšiť konkurenciu v mužstve. Kuznetsov to vzdal, lebo hrával menej, s čím nebol spokojný, no nebol od našich lepší, takže kvôli tomu. Vyshnevskyi, síce útočník, ktorý nestrelil gól, no odviedol kus práce pre mužstvo, sme s ním spokojní a chceme, aby u nás ostal aj v ďalšom období. V tretej lige to bol pre nás platný hráč."

Sninská filozofia dopĺňania kádra sa už pravidelne opiera aj o vlastných odchovancov. Inak to nebolo ani na jar. "Najmä v odvete, keď sme mali v zostave značné výpadky, nám dosť pomohli. Matús, Bodnár, i keď bol potom zranený, Jožko Kopťár ako náhradný brankár, či ďalší, čo majú na svojom konte nejakú minutáž. Aj teraz v príprave dostanú šancu ďalší štyria dorastenci, určite doplníme káder z vlastnej liahne ako je v Snine zvykom, dáme našim chlapcom šancu."

Vychádzajúc zo štatistky má plný zápasový jarný záber Drančák, iba raz v odvete chýbali Jankaj, Dický, E. Hanc, J. Lukáč. Všetko sninskí odchovanci. "V ostatnom období sa v sninskom futbale pracuje s mládežou dobre, sme na správnej ceste, i keď je to ťažké. Je to však jediná naša možnosť, lebo ťažko je nájsť v okolitých dedinách dobrého hráča. Jeden-dvaja naši futbalisti nám odídu za lepším, ich miesta však máme odkiaľ doplniť, dať šancu svojim ďalším. To je naša jediná cesta."

Koho by tréner vyzdvihol v jarnom kádri ako oporu? "Nebudem konkretizovať žiadneho jednotlivca, všetci, čo mohli hrali, aj cez zranenia. Spomínali ste Eda Drančáka, ktorý odohral všetko, ale kvôli škole trénoval iba v piatky... I keď teda výsledky neboli podľa našich predstáv, no my vieme, prečo tomu tak bolo, poďakovať by som chcel všetkým. Teší ma, že sezónu sme dohrali so cťou."

 

NA TRÁVNIKU

Oba tímy, ktoré sa napokon tešili z druholigovej miestenky mali Sninčania v jarnej časti na svojom trávniku. Ani Hanisku (1:1), či Spišskú Novú Ves (3:4) však neporazili. "S Haniskou zaslúžená remíza. Tak, ako sme mohli vyhrať, mohli sme aj prehrať. So Spišskou špecifický zápas... Čo sa ďalších okolností týka, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Mali sme vylúčeného hráča, celý druhý polčas v oslabení, pokutový kop. Aj napriek tomu sme zápas otočili, šli do vedenia, ale aj Spišiaci majú svoju kvalitu a v závere nás prevýšili kondične, čím aj otočili výsledok. Aj keď sme zápas výsledkovo nezvládli, bol to z našej strany super výkon. Ak by sme disponovali kompletným kádrom, isto by sme vyhrali – oba zápasy."

Ktorý zápas jarnej časti bol v sninskom podaní najlepší? " Čo sa herného prejavu týka, tak by som vyzdvihol práve zápas so Spišskou Novou Vsou. Z ďalších ťažko niečo vybrať, hrali sme v „poplátanou“ zostavou, poprehadzovanými postami, niekedy bol aj problém, aby sme nastúpili jedenásti a odohrali deväťdesiat minút normálne."

Na sninské domáce pomery v jarnej časti až príliš veľa strát - 10 bodov. Na ihrisku súpera to bolo v norme, aj sa vyhralo, či sa získal bodík. "Doma musíte mať kvalitu, herný štýl je postavený na tvorení, hráte do plných obranných radov súpera, šance sa vytvárajú iba, keď si vytvoríte tlak. Vonku musí súper, nám svedčala hra na brejky, máme na to hráčske typy. I keď sme hrali možno pasívnejšie, malo to konečný efekt výsledkom. Na svojom trávniku takto hrať nechceme, no chýbala nám hráčska kvalita, preto bolo strát v domácom prostredí viac, než po iné roky."