Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

05. 07. 2015 o 14:01

Psychika vyžmýkaná ako citrón

autor: Pito
1453x čítanéMimoriadna tŕnistú jarnú časť majú za sebou štvrtoligoví futbalisti Fintíc. Určite im zostane dlho v pamäti a tie negatíva, ktoré sa objavili, by iste neradi opakovali aj v nastávajúcom ročníku. Nakoniec sa im podarilo udržať v súťaži, ale bolo to vykúpené značným stresom, vypätím, mobilizáciou i kusiskom šťastia.

 „V závere sme už mleli z posledného, lebo tréningy neboli také, aké som si predstavoval, pokrivkávala dochádzka hráčov a potom to bolo na ihrisku aj vidieť. Kondícia nebola na takej úrovni, ako by mala byť, ale som rád, že sme to predsa napriek týmto starostiam zvládli,“poznamenal hrajúci tréner Peter Lupták. Samozrejme, aj on musel čeliť, podobne ako jeho kolegovia v iných kluboch tomu, že pre hráčov je prvoradé zamestnanie, obživa a až potom prichádza k slovu futbal. „Duševne sme boli tiež poriadne vyžmýkaní, lebo celú jar sme vedeli, že máme nôž na kroku.“ Napokon sa však zámer podarilo splniť a tím OŠK sa vyšmykol z nastraženej zostupovej pasce. „Prirodzene, v prvom rade sme si zakladali na tom, že sme doma boli úspešní, nezaváhali sme a to bol základ nášho potrebného bodového zisku. Okrem toho sa nám podarilo v niektorých zápasoch aj vonku obstáť a tak sme si nahonobili  potrebný fundament.“ Niekedy sa zrodili iba tesné výhry, ale podstatné bolo, že aktéri mali dostatok morálno-vôľových síl na to, aby náročné duely zvládli. „Dakedy sme mali aj namále, ale zabojovali sme, nezlomili sa a ukázali veľké srdce. Pred našimi divákmi sme boli zväčša viac koncentrovaní, odhodlaní a disciplinovaní, čo bol základ úspechu.“ Hlavne kľúčové duely Fintičania nepokazili a aj preto sa tešili. Išlo hlavne o zápasy so Spišským Podhradím, Svidníkom či s Raslavicami. „Niekedy sme neboli lepší, ale bojovnejší, viac sme chceli vyhrať. Ukázali sme nasadenie, chuť, odhodlanie a to zavážilo.“ Zavše sa pritrafili aj smutnejšie okamihy, trebárs hladké porážky, no ani vtedy Fintice neboli outsiderom, len nezvládli niektoré úseky hry a daktoré činnosti. „Tak to bolo trebárs v Kračúnovciach, kde sme boli do prestávky aktívni, mali sme loptu na kopačkách, ale nezužitkovali sme šance. Potom sme zase doplatili na slabšiu kondíciu.“ Iným príkladom bol zápas so Zámutovom, keď zverenci P. Luptáka prehrávali 0:3, ale predsa výsledok otočili. „Aj preto, že sme mali vhodné typy hráčov na štýl, ktorý sme potom preferovali.“ P. Lupták však naznačil, že v budúcom ročníku treba niektoré veci zmeniť. „Dosiaľ sme nasadzovali hlavne našich odchovancov, no treba sa  zamerať aj na posily z iných tímov. Lebo iba s našimi mladíkmi by bolo ťažké ratovať súťaž v ďalšom ročníku aj preto, lebo majú tiež iné povinnosti.“ Nuž, pokiaľ sa Fintice chcú vyhnúť podobným patáliám ako naposledy, musia jednoznačne niečo zmeniť. To naznačil aj kouč, ktorý si uvedomuje, že je síce pekné, pokiaľ mužstvo naznačí rezervoár psychickej odolnosti, ale na druhej strane stále žiť v nepohode a kŕči neprospieva pohode ani nálade v šatni ani mimo nej. Určite v OŠK už kujú plány a určujú zmenenú stratégiu, aby sa nabudúce nemuseli obávať o štvrtoligovú príslušnosť.