Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

18. 07. 2015 o 11:42

Škrlík v príprave na druhú kazašskú kvalifikáciu

autor: Marián Škuba
1384x čítanéJeden z mála slovenských futbalových trénerov, ktorý pôsobí za hranicami a pri reprezentačnom výbere je Jozef Škrlík.

Už viac ako pol roka je tento Humenčan asistentom reprezentácie Kazachstanu do 21 rokov. V zime naskočil do kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2015, ktoré sa už konali v Česku, teraz pripravuje mladých futbalistov deviatej najväčšej krajiny sveta na majstrovstvá Európy 2017, ktoré sa budú konať v Poľsku.   

Aj do druhej prípravy na majstrovstvá Európy vstupuje v pozícii asistenta trénera Sirmelisa. „S novým reprezentačným výberom sme začali ešte v zime spoločným sústredením v Turecku, odkiaľ sme odcestovali do Petrohradu na turnaj „spolupráce“. Je to turnaj bývalých štátov Sovietskeho zväzu, ktorý sa však organizátori snažia oživiť, preto sa ho v tomto roku zúčastnili aj Fíni, či futbalisti Juhoafrickej republiky. Práve Afričania sa stali aj víťazmi turnaja. Koncom marca sme absolvovali sústredenie v Estónsku, kde sme porazili domáci výber 3:0, podľahli sme Fínom 1:2 a naostatok to bol týždeň v Bulharsku, kde sme porazili Albánsku „dvadsaťjednotku“ 3:1 a prehrali s Macedónskom 0:2. Boli to teda zápasy víťazné, aj prehry, vieme, s akým výberom vstúpime do kvalifikácie, ktorá bude samozrejme náročná,“ mienil Jozef Škrlík.

V 9. skupine sú kazašskými súpermi vyžrebovaní Anglicko, Švajčiarsko, Nórsko, Bosna a Hercegovina... Oproti uplynulej kvalifikácii sa naše družstvo možno javí trochu slabšie, ale vo futbale nemáte nikdy nič isté. Boli sme žrebovaní z posledného koša, nepatríme k favoritom, ktorých treba hľadať jednoznačne v Angličanoch, dobrá je aj švajčiarska mládežnícka futbalová škola, vopred sa nevzdávame. Už neraz sa stalo, že aj tí futbalovo „menší“ prekvapili, našim cieľom sú dobré výsledky, aj zdolať jedného z favoritov,“ pousmial sa humenský rodák, ktorý s kolegom Sirmelisom vnáša do kazašského futbalu aj európsku školu. Kazašský futbal zdobí nasadenie, bojovnosť, rýchlosť, ale už dávnejšie sa v Kazachstane vydali cestou zahraničných trénerov aj svetového formátu, dobrým príkladom je aj náš Vlado Weiss, trénermi sú však aj Srbi, Rusi, Španiel... Aj my chceme čo najviac skĺbiť prednosti kazašského futbalu s európskou taktickou vyspelosťou,“ konštatoval 52-ročný tréner.

Už tretiu sezónu pôsobí v Kazachstane, najprv klubovo (Uralsk, Shimkent), teraz reprezentačne, domov sa teda dostane skôr sporadicky, naposledy navštívil svojich blízkych pred pár dňami, aj s manželkou Ivetou si užili krátku dovolenku na Cypre. Už však opäť odcestoval, 19. júla nabral spätný letecký smer Košice – Viedeň – Astana.